Vloga v Shetlandskih skrivnostih
Za vsakogar, ki ima rad naravo, pohode, pestrost živalskega sveta, še posebno orke, morske vidre in »milijon« ptičev, so Shetlandski otoki odlična počitniška izbira. Škofjeločanka Blažka Smiljanič in Kranjčan Urban Satler pa sta tja odpotovala zaradi službe.
Blažka Smiljanič je v Sloveniji po bolonjskem programu najprej zaključila dveletni študij biotehnologije, magistrski študij morske biologije pa opravila v Edinburgu na Škotskem. Po vrnitvi domov službe ni dobila in edina možnost je bila tujina, kot pojasni: »Napisala sem nekaj prošenj, zelo hitro so se odzvali na Shetlandskih otokih, kjer so mi ponudili mesto v raziskovalnem projektu, pri katerem poskušamo gojiti školjke (klapavice) v umetnem okolju, saj je teh v naravnem žal vse manj. Verjetno so jih prepričali moja izobrazba, magistrski projekt, ki sem ga naredila v povezavi z morsko biološko postajo v Piranu, kjer sem nekaj časa tudi delala kot študentka, in znanje angleščine. V glavno mesto Lerwick sem odpotovala spomladi leta 2016.«
Urban Satler se je partnerici Blažki pridružil nekaj mesecev kasneje, ko je zaključil s službovanjem v Športnem parku Šentvid Ljubljana kot organizator dogodkov. »Zmenila sva se samo to, da pridem za njo. Bil sem brez kakšnih posebnih pričakovanj, službe nisem imel dogovorjene. Že po tednu dni bivanja v Lerwicku pa sem zasledil oglas, da v največjem kulturno-zabavnem centru Mareel iščejo koordinatorja osebja. Napisal sem prošnjo, po nekaj dneh imel razgovor in še isti dan so me poklicali, da sem izbran. To je veliko podjetje Shetland Arts, ki upravlja stavbo s kinodvoranami, avditorijem za koncerte, lokali, glasbenim studiom, gledališčem, galerijo ...« pojasni Urban.
Blažka in Urban sta se otoškega življenja, kjer vse teče počasneje, zlahka privadila. Pravita, da so ju domačini lepo sprejeli: »Domačini so odprti, prijazni, nimajo nobenih kompleksov v zvezi z brexitom.« Shetlandskih otokov je nekaj čez sto, naseljenih je manj kot deset. Prebivalcev je skupaj nekaj več kot dvajset tisoč. »Preživljajo se z naftno industrijo, ribištvom, turizmom. Pozimi je večna tema s pogostimi nevihtami, ko se rado zgodi, da tudi trajekt iz škotskega Aberdeena s hrano ne pripluje po več dni. Ob takšnih napovedih nastane panika in trgovine domačini izpraznijo, da si naredijo zaloge. Poleti pa je večen dan, takrat je tudi turistov ogromno.« Pozimi turiste privabi le festival Up Helly Aa po božičnem času, praznik z vikinškim pridihom. Čeprav otočje spada pod Veliko Britanijo oziroma Škotsko, ima še vedno skandinavski pečat, kar se čuti tudi v lokalni govorici.
Blažka in Urban imata v najemu stanovanje, standard je v povprečju podoben našemu. V tamkajšnje življenje sta se vživela, prijavila sta se celo za stranski vlogi v kriminalni nanizanki Shetlandske skrivnosti, nekaj delov je predvajala tudi TV Slovenija. »Na otoku snemajo že četrto sezono nanizanke. Po naključju sva izvedela za kakšno vlogo in dobila vlogi policistov. Počutila sva se zvezdniško, v prikolici je bila garderoba s filmskimi oblačili, čakala sta naju zajtrk in maska. Kadre sva posnela z glavnim igralcem Jimmyjem Perezom, preprostim človekom, ki ve, kje je Slovenija, morda tudi zaradi soproge Hrvatice.« Urban je bil v nanizanki še enkrat statist na trgu. Lepo presenečenje, za katero vnaprej nista vedela, saj ju je k filmu gnala radovednost, je bil honorar 75 funtov za vsako vlogo.
In kako naprej? Blažki se pogodba za sodelovanje pri projektu izteče marca 2018, Urban ima službo za nedoločen čas. »Slovenija nama je všeč in bi se rada vrnila, a to je predvsem odvisno od tega, ali bom doma dobila službo,« sklene Blažka.