Otroci vodijo igro
Na Doživljajskem igrišču v gozdičku v neposredni bližini soseske Planina se je Kranj v soboto igral. Otroci so namreč dobili prostor za igro, v kateri so oni glavni igralci, režiserji, statisti, scenaristi oziroma nastopajo v katerikoli drugi vlogi, ki si jo sami izberejo.
Otroci so kralji igre, a žal odrasli iz njihovih življenj potihoma, a vztrajno, dosledno in prefinjeno umikamo čas in prostor za to, da se svobodno igrajo s svojimi prijatelji. S tem jim med drugim kratimo tudi osnovno pravico, pravico do igre, ki je zapisana tudi v Konvenciji o otrokovih pravicah,« poudarjajo v društvu Naturo, v katerem se otrokom trudijo zagotavljati ustrezne pogoje za zdrav vsestranski razvoj. V Kranju v ta namen nastaja Doživljajsko igrišče, ki so ga na sobotnem igralnem dnevu poskušali približati čim več otrokom, da bi ga obiskovali tudi v prihodnje.
Na Doživljajskem igrišču se otroci lahko prosto igrajo vse dni v tednu, vsak ponedeljek med 14. in 18. uro pa so tam tudi člani društva Naturo, ki s seboj prinesejo kladiva, žage, žeblje in druge pripomočke za igro otrok. Čeprav ob tem mogoče marsikateri starš privzdigne obrv, se po nekaj minutah opazovanja otrok, ki suvereno uporabljajo vsa našteta orodja, razblinijo vsi morebitni strahovi. »Zagotovo je prisotna tudi tvegana igra, a otrok se na ta način nauči ravnati v takih situacijah, obenem pa razvijajo motorične sposobnosti, za razvoj katerih sicer nimajo priložnosti,« poudarja Gregor Rožanc, soustanovitelj in predsednik društva Naturo ter vodja podružnice društva v Kranju. Otrokom povsem prepustijo pobudo pri igri in jih ne usmerjajo. »Mi jim zgolj zagotavljamo material in smo jim na voljo, če nas potrebujejo,« je pojasnil Rožanc. Otroci se lahko na igrišču samo družijo in pogovarjajo, obenem pa jim je na voljo ogromno stvari, s katerimi lahko izživijo svojo ustvarjalnost. Gradijo celo svoje hišice na drevesih oziroma gozdnih tleh. Otrokom tako vračajo igro in naravo in obratno, naravi vračajo otroke in igro. Prosta igra otrok je po njihovem prepričanju namreč ogrožena vrsta na spisku otroških aktivnosti. »Danes so otroci preveč vodeni – dopoldne v šoli, popoldne jih prevzame trener, preostanek dneva pa zapolnijo elektronske naprave. Zato je naša osnovna ideja, da jim ponudimo možnost priti nekam, kjer jih nihče ne usmerja,« je poudaril Rožanc.