Paula Hawkins, Pod gladino, prevedla Danica Križman, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2017, 424 strani

Pod gladino

Po televiziji gledam Umore na podeželju. Zdaj pa sem prebral še ta izvrstni roman, tudi ta se dogaja na angleškem podeželju. Umori v izmišljeni pokrajini Midsomer, Pod gladino pa v izmišljenem mestu Beckford, za katerega pa avtorica trdi, da leži v »realni pokrajini«. Ob gledanju in branju tega pestrega dogajanja se človek vpraša, ali je angleško podeželje že samo po sebi tako bogato s kriminalom in umori ali pa je takšno po zaslugi domišljije avtorjev obeh del. Sam živim na slovenskem podeželju in tu se umor zgodi le na vsake kvatre enkrat, pa še takrat gre za preprost in okruten, prav nič sofisticiran umor. Izjema so bili vojni umori in pomori, ko so se ljudje strgali z vajeti ali pa so morili po ukazu. Ko so pisateljico Paulo Hawkins vprašali, zakaj je za prizorišče svojega drugega romana izbrala ravno podeželje (prvi, Dekle na vlaku, se dogaja v predmestju Londona), je odgovorila: »Povedati moram, da Beckford iz knjige v resničnem svetu ne obstaja. Je popolnoma izmišljeno mesto, ki pa leži v realni pokrajini. Hotela sem pisati o majhni skupnosti ljudi, ker me je zanimalo, kako življenje v majhnem mestu vpliva na ljudi: lahko spodbuja čut za solidarnost, za prijetne sosedske odnose, lahko pa je zadušljivo in omejujoče, če se vsi poznajo. Razmišljala sem: bi to spodbudilo kulturo tajnosti in zaprtosti, po drugi strani pa bi bilo za nekatere – predvsem mlade – gonilo uporništva in osvobajanja pred vnaprej določenimi življenjskimi vlogami.« To »podeželje« je torej le ozadje, prizorišče za kreativno avtorsko domišljijo, gre bolj za njegovo psihološko kot sociološko dimenzijo. Avtorica sama je svoje delo označila za psihološki roman.

Sicer pa gre spet za »ženski« roman. Zaplet nastane, ko gre Nel, ena od glavnih junakinj, »pod gladino«, skočila naj bi z visoke pečine v tolmun pod njo. V nadaljevanju enajst prvoosebnih pripovedovalcev ugiba in pripoveduje, kaj naj bi se zgodilo. In zakaj ravno ženske? »Ženske so vedno protagonistke mojih zgodb in nasilje nad njimi je še vedno zelo aktualna tema. V Veliki Britaniji zaradi nasilnih partnerjev ali bivših partnerjev umreta kar dve ženski na teden. Zato knjiga govori o tem, kako so moški skozi zgodovino želeli nadzorovati in ustrahovati ženske. O tem, kako jih je družba omejevala, poniževala in želela utišati. Še posebej so v nevarnosti ženske, ki so drugačne, ki želijo živeti življenje tako, kot same hočejo, ki so lepe, svobodne – neka majhna družba jih takoj dojame kot provokacijo, ki ogroža ustaljeni red ...« Berite, vznemirljivo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / petek, 17. april 2015 / 11:14

V Cerkljah jutri Ohcet po starem

Cerklje – V Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah bo jutri, v soboto, ob 19. uri prireditev Ta veseli dan ali Ohcet po starem, s katero bo Kulturno društvo Folklora zaznamovalo desetletnico...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 10. september 2017 / 19:59

Finančne podpore za male kmetije

Male kmetije, ki bodo izpolnjevale razpisne pogoje, bodo upravičene do pet tisoč evrov finančne podpore.

GG Plus / nedelja, 10. september 2017 / 19:59

Japonska umetnost v Kranju

V Galeriji Mestne hiše in Stebriščni dvorani so v torek odprli razstavo likovnih del skupine japonskih umetnikov Ryu, ki jo vodi profesor Toshihiro Hamano.

GG Plus / nedelja, 10. september 2017 / 19:57

Pod gladino

Po televiziji gledam Umore na podeželju. Zdaj pa sem prebral še ta izvrstni roman, tudi ta se dogaja na angleškem podeželju. Umori v izmišljeni pokrajini Midsomer, Pod gladino pa v izmišljenem mest...

Jesenice / nedelja, 10. september 2017 / 19:55

Sanirali bodo tudi viadukta

Na odseku gorenjske avtoceste med priključkoma Hrušica in Lipce so ta teden stekla pripravljalna dela za obnovo skoraj pet kilometrov vozišča v smeri proti Ljubljani.

GG Plus / nedelja, 10. september 2017 / 17:32

Papež, ki govori z nasmehi in pogledi

Na poti je naslov knjige o papežu Frančišku in njegovih sedemnajstih potovanjih, ki jo je napisal italijanski novinar Andrea Tornielli.