Rok energija na Loškem gradu
V Škofji Loki se zadnji avgustovski dan v sklopu tradicionalnega festivala Pisana Loka obeta zelo zanimiv glasbeni dogodek. V čudovitem ambientu Loškega gradu bodo občinstvo razgreli priljubljena srbska alternativna rok skupina S.A.R.S. s hiti, kot so so Buđav lebac, Ratujemo ti i ja, Lutka …, in ljubljanski rokerji Hamo & Tribute 2 Love, katerih nastopi veljajo za pravo glasbeno poslastico, koncert pa bodo odprli domačini iz zasedbe Monsun, drugouvrščeni na turneji Volkswagen Rocks.
Vse tri zasedbe bodo tokrat prvič nastopile na škofjeloškem gradu. »Vesel sem, da bomo nastopali na tako eminentni lokaciji. Sam sem si na Loškem gradu ogledal že veliko koncertov in prišel do ugotovitve, da so fantje, ki so postavljali grad, zelo dobro vedeli, kam ga postaviti. Energija tam gori je fantastična. Res se veselim tega špila,« pravi karizmatični vodja ljubljanskih rokerjev Matevž Šalehar – Hamo.
Hamo: Ne bomo zaspali na lovorikah
Poleg starejših uspešnic bodo v repertoar vključili tudi skladbe z novega albuma 3P. A kot pravi Hamo, se običajno ne držijo strogo zastavljenega repertoarja: »Tok energije nas vedno odpelje nekam drugam. Če nam ni dolgčas, tudi publiki ni, to je zagotovo recept, ki deluje.« (smeh)
Album 3P, ki so ga izdali v vinilni obliki, bo pozno jeseni izšel še na CD-ju, na katerem bo še nekaj dodatnih skladb. »Zaenkrat so odzivi odlični, kritike fantastične, koncerti so več kot polni. Obljubimo pa, da ne bomo zaspali na lovorikah, naslednji album bo še bolj naš in še boljši. Še vedno rastemo. Tako duhovno, ljubezensko,« je v smehu dejal Hamo.
Priljubljena ljubljanska zasedba je letos nanizala že čez štirideset koncertov, številne tudi pred velikimi množicami. Hamo priznava, da včasih že pogreša manjše, klubske koncerte, a kot pravi, lahko tudi večji koncerti potekajo v zelo intimnem vzdušju, je pa pot do tja nekoliko drugačna.
Veseli se tudi srečanja s S.A.R.S., s katerimi so že nastopali na istem odru, a se zaradi različnih terminov niso uspeli spoznati. Kakšen nasvet pa bi dal zasedbi Monsun, ki se še uveljavlja? »Ne vem, če sem ravno kvalificiran za deljenje nasvetov,« odvrne v smehu in nadaljuje: »Monsun je super band, vem, kaj počnejo in to počnejo tako dobro kot mi ali S.A.R.S. Da pa to ugotovi dovolj poslušalcev, pa traja. Veliko dela, veliko nastopov, veliko promocije. Večinoma bandi padejo na izpitu vztrajnosti. Če bodo vztrajni, se nimajo česa bati.«
Monsun za uvodni koncert
Škofjeloško zasedbo, ki bo odprla osrednji glasbeni dogodek letošnje Pisane Loke, sestavlja pet članov, ki so se glasbeno kalili v več zasedbah, v projekt Monsun pa so se združili leta 2013 z željo po ustvarjanju avtorske glasbe. V skupini so Marijo Lovrić in Miran Hažič na kitarah, Sašo Šarić na basu, Aleš Avguštin za bobni in vokalist Matija Krajnik. Pred kratkim se jim je kot spremljevalni član na klaviaturah pridružil še Miha Dolinar.
Priložnosti za nastop na škofjeloškem gradu ob boku uveljavljenih zasedb, kot sta S.A.R.S. in Hamo & Tribute 2 Love, so izjemno veseli. »Hkrati so tovrstni koncerti organizacijsko na visokem nivoju, kar nastopajočim omogoča, da svojo glasbo izvedemo v najboljši obliki. Na Loškem gradu nastopamo prvič, a kot domačini prizorišče že poznamo in nam je všeč, tako da se nastopa izredno veselimo,« so nam zaupali fantje. Na vprašanje, ali imajo zaradi nastopa pred domačim občinstvom tudi kaj treme, so odvrnili, da se je z leti koncertiranja nabralo tudi precej odrskih izkušenj, tako da ostaja le pozitivna trema, ki nastop še podžge. »Dodatna motivacija pa je ravno domača publika, ki nas najbolje pozna in spremlja od začetkov. Mogoče so zaradi tega tudi najbolj iskren kritik, kar sploh ni slabo. Skratka, dali bomo vse od sebe, da bodo uživali v našem nastopu,« so napovedali.
Repertoar bodo večinoma zasnovali na lastnih skladbah, ta čas jih imajo deset. »Navdušujemo se nad zelo različnimi zvrstmi, iz katerih črpamo navdih, ki ga prelivamo v svojo glasbo.« Rezultat je fuzija, ki jo označujejo kot post-rok. V prihodnje je njihova želja oz. cilj izdati album in čim več nastopati.