Senatorji na obisku
Zunanji minister Karl Erjavec se je ameriškim senatorjem, ki so obiskali Slovenijo, pritožil zaradi stališča ZDA glede implementacije arbitražne odločbe o meji s Hrvaško.
Odgovor na interpelacijo
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je pred kratkim objavila odgovor na interpelacijo, ki so jo vložili poslanci SDS, in v njej v celoti zavrgla očitke kot neutemeljene, saj da predlagatelji interpelacije niso predstavili niti enega samega argumenta, s katerim bi uspeli utemeljiti, da krši prisego ob imenovanju. Po njenem mnenju vse točke v interpelaciji temeljijo na govoricah, nepreverjenih trditvah in populističnih ocenah. »V celotnem besedilu interpelacije me predlagatelji namenoma osebno diskreditirajo, mestoma tudi žalijo, predvsem pa z zatiskanjem oči pred dejanskimi dobrimi rezultati slovenskega zdravstva prav oni sami spodbujajo neupravičeno nezadovoljstvo med prebivalkami in prebivalci Slovenije ter med zdravstvenimi delavci,« je zapisala. Glede očitka o soodgovornosti za neukrepanje na področju koruptivnih dejanj v zdravstvu je razložila, da je odgovornost in pristojnost preprečevanja in odkrivanja korupcije v pristojnosti vodstev javnih zdravstvenih zavodov in organov pregona, sicer pa tudi sama skupaj s službami ministrstva ukrepa v primerih suma korupcije. Kot primera je navedla podani kazenski ovadbi zaradi protipožarnega sistema na onkološkem inštitutu in zaradi energetske sanacije Bolnišnice Topolšica. V interpelaciji ji tudi očitajo odgovornost za dolge čakalne vrste v zdravstvu. Ministrica je pojasnila, da gre za problem, s katerim se srečujejo v vseh državah EU. Poudarila je, da so vzroki za čakalne vrste več napotitev na sekundarni nivo, kar je posledica podaljšanja življenjske dobe ter tudi stavke zdravnikov in poziva sindikata Praktikum k večjim napotitvam na sekundarni nivo. Skrajševanje čakalnih vrst je prednostna naloga njenega dela in vlade, ministrstvo pa je skupaj z vlado že izvedlo številne ukrepe za skrajševanje čakalnih dob, tako da se pri nekaterih čakalnih dobah že kažejo prvi učinki. V interpelaciji ji očitajo tudi soodgovornost za slabo poslovanje in zadolženost javnih zdravstvenih zavodov, kar pa ministrica pripisuje predvsem varčevalnim ukrepom v zdravstvu iz časa krize.
Prekmurci enakovreden gradnik države
V sredo smo praznovali dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Osrednja slovesnost je dan prej potekala v Puconcih, slavnostni govornik predsednik Prekmurskega društva generala Maistra Murska Sobota Marjan Farič pa je med drugim poudaril, da so Prekmurje in Prekmurci enakovreden gradnik te države, na kar se predvsem v centru odločanja mnogokrat pozablja. Udeležence je nagovoril tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je dejal, da se Slovenci zelo zavedamo pomena državne meje kot elementa naše suverenosti. Znova je poudaril, da mora biti jasno, da je meja s Hrvaško z odločitvijo arbitražnega sodišča dokončno določena in da morata državi najti dogovor o miroljubnem načinu njene uveljavitve.
Senatorji obiskali Slovenijo
V Sloveniji je bila ta teden na obisku delegacija ameriških senatorjev, s katero sta se srečala tudi predsednik republike Borut Pahor in zunanji minister Karl Erjavec. Minister je z gosti govoril o gospodarskem sodelovanju med ZDA in Slovenijo ter razmerah na Zahodnem Balkanu, ob tem pa izrazil tudi nezadovoljstvo nad ameriškim stališčem do arbitražne odločitve glede meje med Slovenijo in Hrvaško. ZDA se namreč ne želijo postaviti na nobeno stran, ker gre po njihovem mnenju za bilateralno vprašanje. »Gre za spoštovanje mednarodnega prava, za spoštovanje arbitražne odločitve, ki jo je izdalo sodišče,« pa je Erjavec po lastnih besedah poudaril v pogovorih s senatorji. Pojasnil jim je tudi, da je lahko reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško model za reševanje drugih odprtih mejnih vprašanj na Zahodnem Balkanu, saj so po njegovem urejene meje eden od faktorjev za okrepitev stabilnost v regiji. Erjavec je še ocenil, da so bili pogovori s senatorji zelo koristni, saj so ti dobili vsa pojasnila, zakaj je potrebno, da ZDA podprejo implementacijo arbitražnega sporazuma.
Zaradi eksploziva zaprli avtocesto
Primorsko avtocesto pri Uncu so v ponedeljek morali zapreti za približno pol ure, da so bombni tehniki in pirotehniki enote zaščite in reševanja razstrelili vrečo s snovjo, za katero so predvidevali, da je starejše gospodarsko razstrelivo, ki je tam ostalo še od gradnje avtocestnega odseka v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Vrečo s sumljivo vsebino so isti dan našli med obnovitvenimi deli na avtocesti.