V tujini bodite pozorni pri dviganju gotovine na bankomatih, saj vam v nekaterih primerih lahko povzroči nepotrebne stroške. / Foto: Tina Dokl

S čim plačujemo v tujini?

Plačevati z gotovino ali kartico, s konverzijo ali brez, se bolj splača denar zamenjati že doma ali v ciljni državi? To so vprašanja, ki si jih v teh tednih zastavlja marsikdo, ki se odpravlja na dopust v državo, ki za plačevanje ne uporablja evra.

Kranj – Navade turistov, ki se v teh dneh zadržujejo na Hrvaškem ali v kakšni drugi državi, ki kot plačilno sredstvo ne uporablja evra, so različne. Nekateri denar zamenjajo doma, drugi šele po prihodu v tujo državo. Nekateri se zanašajo na plačevanje z bančno kartico, drugi pa denar sproti dvigujejo na bankomatih.

V vsakem primeru se velja pozanimati o valuti ciljne države potovanja ter njenih menjalnih tečajih ter se izogniti morebitnim pastem, v katere se lahko ujame nepoučen turist.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) za dvig gotovine odsvetujejo uporabo kreditnih kartic, praviloma pa tudi predplačniške, saj so provizije zelo visoke. Za dvig gotovine s kreditno kartico Mastercard ali Visa lahko namreč plačate tudi pet odstotkov od zneska dviga ali najmanj 14 evrov.

Vedno izberite plačilo z lokalno valuto

Dvigovanje gotovine na bankomatih je torej precej cenejše z debetnimi karticami, a tudi pri teh pozornost ni odveč. »Če v državi z drugo valuto plačujete s kartico, je plačilo običajno izvedeno v lokalni valuti, pretvorba (npr. iz kun, zlotov ali dolarjev v evre) pa je opravljena po menjalnem tečaju vašega ponudnika kartic. Trgovec vam torej s tem, ko ponudi plačilo v evrih, ki so vam bolj domači, sicer omogoča izbiro, a pretvorba je v tem primeru opravljena po tečaju njegove banke, ki pa je praviloma precej slabši od tečaja vašega ponudnika kartic. Razlika je zaslužek na vaš račun, ki si ga razdelita trgovec in njegova banka,« pravijo na ZPS, kjer priporočajo tudi, da v primeru potovanja v države izven območja EU na bankomatu dvigujete večje zneske in se tako izognete pogostemu dvigovanju, saj to zaradi plačevanja nadomestil za uporabo bankomatov postaja vse dražje. V evroobmočju sicer domača banka komitentu za dvig gotovine na bankomatu druge banke ne sme zaračunati več kot doma, a pozor, lahko vas doletijo dodatni stroški lastnika bankomata. Na ZPS navajajo primer njihove članice, ki je v Nemčiji s kartico dvignila dvajset evrov, banka lastnica bankomata pa ji je zaračunala še dodatnih 6,5 evra. Njena banka na to nima nobenega vpliva, ukrepati pa ne more niti Banka Slovenije. »Bankomati in plačilni avtomati namesto enostavne poti za plačevanje ali dvigovanje gotovine vse pogosteje postajajo novo orodje za odiranje potrošnikov,« še dodajajo na ZPS.

Ne nazadnje pa pozornost velja tudi v Sloveniji, saj le nekaj bank ne zaračuna nadomestila za dvig gotovine na drugih bankomatih.

Kje zamenjati gotovino?

Plačevanje zgolj z bančnimi karticami pa naj ne bo edini način plačevanja v tujini. Že zaradi varnosti je smiselno, da imamo različna plačilna sredstva (kartice in gotovino) shranjena na ločenih mestih.

Kje zamenjati denar v primeru, da država, kamor potujemo, ne uporablja evra? Logičen odgovor je, da tam, kjer bomo za svoj denar prejeli največ. Zato se je treba pozanimati, kakšni so menjalni tečaji v slovenskih bankah in menjalnicah ter kakšni v državi potovanja, ter izbrati najugodnejšega. Tiste, ki dopustujejo na Hrvaškem, najbolj zanima nakup hrvaških kun. Za predstavo – med večjimi bankami v Sloveniji je bila sredi tega tedna po podatkih portala tečaj.biz najugodnejša Abanka, kjer ste za sto evrov dobili 731,30 kune, najdražja pa BKS Bank, kjer ste za isti znesek dobili 715,40 kune. Nova ljubljanska banka je sto evrov zamenjala za 729,80 kune, Gorenjska banka pa 730,18 kune. Če bi kupovali v Splitski ali Zagrebački banki, pa bi za sto evrov iztržili 735 kun.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 27. julij 2024 / 20:08

Olimpijske iskrice

Dež med odprtjem OI zmotil nekatere, drugi rajali Več kot 300.000 ljudi je sinoči spremljajo slovesnost ob odprtju olimpijskih iger v...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 23. februar 2010 / 07:00

Mali slovenski plesni čudež

Tako majhna deželica pod Alpami in toliko plesalcev!

Mularija / torek, 23. februar 2010 / 07:00

Obiskala jih je lončarka

V vrtcu Janina v Kranju so pred kratkim gostili priznano lončarko Barbo Štembergar Zupan.

GG Plus / torek, 23. februar 2010 / 07:00

Takšen posel zmore le odlična ekipa

Štartne številke, v katerih tekmujejo tekmovalci na letošnjih olimpijskih igrah, so izdelali v podjetju Nataše Pristov v Radovljici.

Kronika / torek, 23. februar 2010 / 07:00

Preiskali sumljive posle

Kranjski kriminalisti so napisali dve kazenski ovadbi s področja gospodarskega kriminala.

Šport / torek, 23. februar 2010 / 07:00

Kegljanje

Rezultati 13. kroga v slovenskih ligah