
Bojijo se nove katastrofe
Člani Civilne iniciative za zeleno Stražišče znova opozarjajo na do sedaj neuspešno bitko za pravico do zdravega okolja, saj si ne želijo doživljati podobnih zgodb kot v Zalogu pri Novem mestu, na Vrhniki, v Ljutomeru in še kje. Grozijo tudi z državljansko nepokorščino.
Stražišče – Pred dnevi so med domačini v Stražišču zaokrožile slike modrikastega dima, ki se zgodaj zjutraj dviga nad Lazami. »To ni navaden dim, saj smrdi, ko ga vdihneš, peče v pljučih in v ustih pusti grenak okus,« pravijo domačini in dodajajo, da gori vedno zelo zgodaj zjutraj, tako da po šesti uri zjutraj dima ni več videti.
»V vročih dneh je sredi gozdnatih planjav prebivalcem in zaposlenim težko priti do zraka. Iz odtokov neprestano zaudarja, pokajo fasade, lomijo se nadstreški, cene nepremičnin strmo padajo, nepregledni konvoji kamionov z odpadki pa prebivalce delajo izobčence na lastni zemlji,« ugotavlja Marko Špolad iz Civilne iniciative za zeleno Stražišče, kjer se že 12 let borijo, kot pravijo sami, proti cinizmu lokalnih in državnih organov brez primere, predvsem pa proti brezvestnosti in lahkotnem igranju uradnih organov z odgovornostjo.
»Tisti, ki bi se morali zbujati z mislijo po ohranitvi narave, mirno mižijo celo ob ogroženem prebivalstvu. Vse, kar se dogaja na pogoriščih ekoloških bomb v zadnjih mesecih, je bilo moč predvideti in preprečiti tudi z ustrezno obravnavo našega primera Industrijske cone Laze,« so med drugim zapisali pri civilni iniciativi, kjer dodajajo, da so vsi argumenti in svarila kvalificiranih oseb izkažejo kot zaletavanje v birokratski zid.
»Ker skupaj z Alpe Adria Green nočemo deliti usode avtohtonih živalskih vrst, ki so bile iz Laz iztrebljene, nam ne preostane drugega, kot da sodno prisilimo organe Ministrstva za okolje in prostor v začetek postopka ugotavljanja okoljske škode v Lazah. Šele upravno sodišče je zaradi okoljske škode tudi po poročilu Zavoda za varstvo narave te organe prisililo v aktivnosti, ki bi jih morali opravljati sami od sebe. A po 13 mesecih od sodbe ARSO še vedno ni začel ustreznih postopkov za sanacijo okolja (vode in tal). Povsem jasno je torej, da državni organi gledajo na zdravo življenje kot na administrativno oviro za podjetnike, zato se lahko zanj (za lastno zdravje) predvsem po zadnjih požarih v podobnih objektih upravičeno bojimo. Alpe Adria Green je tako že vložil pritožbo na postopek pridobivanja OVD na Evropsko komisijo. Vlada RS je šele 20. julija letos po opominu Evropske komisije sprejela uredbo, ki precej bolje določa postopek sprejemanja presoje vplivov na okolje. A bojimo se, da bo vse to premalo in prepozno. Ekološka bomba v Lazah zaradi neodgovornosti in nestrokovnosti organov vse glasneje tiktaka. Namesto ukrepov vozijo odpadke s pogorišča na Vrhniki in iz številnih držav Evrope v – Stražišče,« so med drugim zapisali pri Civilni iniciativi za zeleno Stražišče ter opredelili tudi svoje zahteve. To so konkretna odgovornost za nepravilno izdana okoljevarstvena dovoljenja, temeljita prevetritev služb na Agenciji Republike Slovenije za okolje in v okoljski inšpekciji, konkretno odgovornost za izgubljene tožbe RS v Bruslju zardi odlokov ter neodvisno presojo in varne nenaseljene objekte za predelavo odpadkov z vso zahtevano infrastrukturo zlasti pri sortiranju in predelavi nevarnih odpadkov.
»Vse to zahtevamo, ker svojih ognjišč nočemo spreminjati v požigališča. Nič več in nič manj od odgovornega in občutljivega ravnanja do slehernega življenja ne pričakujemo od tistih, ki zastopajo okoljske interese. Za doseganje tega bomo uporabili vsa sredstva, tudi vse oblike državljanske nepokorščine. Če nam sistem ne more zagotoviti zaščite varnega in zdravega okolja, bomo to izsilili s protesti, z jezikom ulice in vključitvijo mednarodnih institucij,« tudi pravijo.