V Cerkljah so sanirali posušene vrhove nekaj sto let starega lipovca.

Pomoč ostarelemu orjaku

V Cerkljah je v začetku tedna potekala precej obsežna sanacija nekaj sto let starega lipovca s statusom naravne vrednote državnega pomena.

Cerklje – Vrhovi mogočnega lipovca, ki se pne nad stanovanjskim blokom jugovzhodno od cerkljanskega pokopališča, so se že pred leti začeli sušiti, na kar so pristojne na kranjski območni enoti Zavoda za varstvo narave opozorili tudi okoliški prebivalci. Ker so veje začele odpadati in je zaradi tega postalo nevarno, se je na pobudo Zavoda za varstvo narave ljubljansko podjetje Tisa, d. o. o., v teh dneh lotilo obsežnejše sanacije, v kateri so požagali posušene dele in zagotovili, da bo drevo, ki je eno izmed 23 na Gorenjskem s statusom naravne vrednote državnega pomena, raslo še naprej.

»Treba bo izvesti podrobnejši arboristični pregled, da bomo ugotovili, zakaj se je drevo začelo sušiti. Ima namreč dobre pogoje, dobro rastišče in ni utesnjeno. V zadnjih letih je tu sicer zrasla stanovanjska stavba, a drevo se suši ravno na nasprotni strani,« pojasnjuje Davor Krepfl iz kranjskega Zavoda za varstvo narave. A kot vedo povedati okoliški stanovalci, so pred leti v bližnji kanal kmetje odlagali gnojnico. »Če se je to dogajalo dlje časa in v večjih količinah, bi drevesu lahko škodovalo,« je skrb stanovalcev potrdil tudi Krepfl.

Sanacija drevesa bo stala nekaj več kot dva tisoč evrov, v dveh tretjinah jo bo kril zavod, preostanek pa Občina Cerklje. »Podjetje, ki izvaja sanacijo, je strokovno podkovano in bo delo dobro opravilo, lipovci dobro prenašajo posege v krošnjo, tako da bo preživel in še naprej rasel,« je prepričan Krepfl.

Starost je po Krepflovih besedah težko ugotoviti, saj je deblo znotraj najverjetneje votlo. Ocenjujejo, da je drevo staro med tristo in štiristo let. Po navedbah Mirana Satlerja in Franceta Steleta, avtorja knjige Stare slovenske lipe, naj bi bilo posajeno okoli leta 1645, ko so v spomin na žrtve kuge korak stran postavili kužno znamenje.

Kljub častitljivi starosti in manjšim zdravstvenim težavam pa orjak še vedno raste. Od zadnjega merjenja leta 2008 je obseg debla pridobil dodatnih 12 centimetrov in tako danes meri kar 597 centimetrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sobota, 20. maj 2023 / 08:40

Novi zemljevid kolesarskih poti po Bledu

Bled – Javni zavod Turizem Bled je pripravil nov zemljevid kolesarskih poti po Bledu, ki označuje pet cestnih in pet gorskih predlogov za kolesarjenje. Zemljevid je izšel v obliki trganke, pri čeme...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 17. november 2021 / 16:57

Živa knjižnica o (pre)izkušnji raka

»Žive knjige« so bili ljudje, ki so se soočili z rakom, v pogovoru pa so osvetlili svoje izkušnje.

Jezersko / sreda, 17. november 2021 / 16:53

Sprejeli rebalans proračuna

Na 19. redni seji so se svetniki na Jezerskem ukvarjali s predlogom rebalansa aktualnega proračuna.

Zanimivosti / sreda, 17. november 2021 / 16:52

Zvočna knjiga Nitke življenja: Martinčkovi iz Tržiča

Ljubljana – Založba kaset in plošč RTV Slovenija je v sodelovanju z Radiem Slovenija izdala zvočno knjigo romana Nitke življenja: Martinčkovi iz Tržiča avtorice Marije Ahačič Pollak, ki je v petdes...

Kamnik / sreda, 17. november 2021 / 16:52

Štiriletna strategija za kamniško mladino

Kamnik – Občina Kamnik je skupaj z Mladinskim svetom Kamnik, Mladinskim centrom Kotlovnica, Centrom za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod, enota Kamnik, ter ostalimi deležniki, ki delujejo na...

Kultura / sreda, 17. november 2021 / 16:50

Schubert, Borodin, Ipavec in Rossini

Na tretjem koncertu Glasbenega abonmaja v Kropi bo ob komorni zasedbi priznanih slovenskih godalcev nastopil tenorist Klemen Torkar.