
Ti očeta do praga, sin tebe čez prag
Turistično društvo Žirovski Vrh je letos zabeležilo 20-letnico delovanja društva ter prve prireditve Praznik žetve. Posebnost dogodka so številni domači nastopajoči v pristnih kostumih, ki se vsako leto predstavijo tudi v domači igri avtorice Tončke Oblak. Letošnjo komedijo je naslovila s starim pregovorom Ti očeta do praga, sin tebe čez prag.
Žirovski Vrh – Praznik žetve je bil letos od četrtka, 27. julija, do nedelje, 30. julija. Petek je bil posvečen premieri igre Ti očeta do praga, sin tebe čez prag, ki govori o odnosih med generacijami v obdobju začetka 20. stoletja; pripoveduje zgodbo o še danes aktualni temi dveh generacij, ki živita pod isto streho. To je bilo pred sto leti popolnoma drugače, pravi avtorica besedila Tončka Oblak, ki vsako leto poskrbi, da gledalci uživajo v predstavi. Ideje za svoje stvaritve zbira že od otroških let, ko sta ji mama in stara mama pripovedovali zgodbe o življenju včasih. Pobudo za pisanje pa ji je dala prav okolica, v kateri živi. V svojih igrah daje pomen starim časom: življenju, običajem, šegam in navadam. S tem želi pokazati, da se zgodovina v njihovem kraju ohranja. Besedilo igre je precej humorno, saj v današnjih časih ljudje radi gledajo vesele stvari.
V igri nastopa 17 igralcev – nekateri so še bolj »sveži«, spet drugi imajo za seboj dolgo zgodovino igranja v predstavah na Prazniku žetve. Igralka Olga Šubic je pri predstavah prisotna že od samega začetka: »V vsebini najdem tudi malo sebe, vendar ne na tako grob način. Spominja me na moje otroštvo.« Tudi Jernej Andreuzzi je dolgoletni igralec, ki v prvem delu igre najprej igra gospodarjevega sina, v drugem delu pa očeta. »V igri je prikazano, kako se je živelo včasih, danes to ne gre več tako,« je povedal o predstavi in dodal, da je igra vsako leto boljša. Prehod med prvim in drugim delom igre je popestril nastop otroške folklorne skupine iz Osnovne šole Gorenja vas.
Tončki Oblak pri pisanju pomaga hči Lucija. Lucija Kavčič, ki je predstavo zrežirala, v njej tudi igra. Povedala je, da so letos z vajami začeli bolj pozno, saj se je zavleklo samo pisanje igre, in dodala, da so bile vaje zelo intenzivne.
Predstavo smo si lahko ogledali v petek in soboto, razmišljajo pa, da bi jo zaigrali še kdaj. »To je že trinajsta predstava, ki jo je napisala mami in delno jaz, zato je postala že kar lepa tradicija. Ljudje so se tega navadili in vedno radi pridejo pogledat. Teme so vedno kmečke in se nanašajo na naše okolje, snov pa črpamo tudi od starejših okoliških prebivalcev, ki so vir znanja o tem, kako se je včasih živelo na kmetih,« je o igri še povedala režiserka.