Premalo vode in ekstremne temperature. Posledice so vidne tudi na krompirju. / Foto: Gorazd Kavčič

Ujeti v nov vročinski val

Pri Cestnem podjetju Kranj so ob vročinskem valu, ki nas je zajel, prilagodili delovni čas. V Splošni bolnišnici Jesenice imajo kot običajno v vročih dneh nekaj več sprejemov starejših pacientov. Senčenje čez dan in zračenje ponoči sta med ukrepi v domovih za starejše tudi v Kranju in Tržiču. Na Voglu so prvič v zgodovini meritev zaznali tropsko noč. In kako se hladijo v muzejih, knjižnici?

Kranj, Tržič, Jesenice – Najboljši recept za premagovanje visokih zunanjih temperatur v teh dneh je zadrževanje v senci, v hladnejših prostorih in pitje dovolj tekočine ter uživanje lahke hrane. Iz Splošne bolnišnice (SB) Jesenice so sporočili, da v vročih dneh običajno sprejmejo nekaj več starejših pacientov, ki so dehidrirani in imajo kardiovaskularne težave. Poleg starostnikov so ogroženi tudi najmlajši, vendar pa posebnih hospitalizacij pri tej populaciji iz teh razlogov ne opažajo. V SB Jesenice je samo nekaj bolnišničnih sob klimatiziranih. Klimatizirani pa so prostori v operacijskih dvoranah, enotah intenzivne terapije, porodnem bloku, Urgentnem centru in nekaterih ambulantah. Svojim pacientom svetujejo dodatno prhanje, tistim, ki potrebujejo delno ali popolno pomoč pri izvajanju osebne higiene, pa po potrebi opravijo še osvežilno kopel s hladnejšo vodo.

Zračenje ponoči

Sobe pacientov v jeseniški bolnišnici in tudi sobe v domovih starejših v Kranju in Tržiču niso klimatizirane, povsod pa so povedali, da poskušajo vzdrževati primerno temperaturo tako, da senčijo in zapirajo okna čez dan, zračijo pa ponoči. Hidriranje še posebno skrbno spremljajo pri nepokretnih pacientih in stanovalcih, na splošno je na vseh omenjenih lokacijah na voljo dovolj osvežilnih napitkov (tudi za zaposlene), so zagotovili odgovorni. Direktorica Doma za upokojence Kranj Zvonka Hočevar je dodala, da imajo delavci v poletnih mesecih poleg polurnega odmora še dodatnih deset minut odmora, v okviru promocije zdravja pa jim je vsak dan na voljo tudi sadje. »Lahko pa povem, da stanovalci vročino bistveno laže prenašajo, starejši imajo slabo prekrvavitev in jim ni tako zelo vroče kot delavcem,« je dodala in pojasnila, da pri njih je klima ali prezračevalni sistem v skupnih domskih prostorih, imajo pa zunaj tudi štiri velike parke z velikimi drevesi in naravno senco, kjer se stanovalci, razen ob res hudi vročini, radi zadržujejo. Tudi direktorica Doma Petra Uzarja Tržič Anamarija Kejžar je potrdila, da stanovalcem omogočajo prijetno bivanje z več ukrepi: »V jutranjih urah gremo v vadbeni park ali posedet ob potok Blajšnica v spremstvu gospodinj, ko pa je najhujša vročina, se umaknemo v prostore čajnih kuhinj, kjer lahko ohlajamo s klimo, in v prostore nove Galerije. Stanovalcem je v veliko veselje tudi, ko gremo skupaj na sladoled na Bistrico.«

Nevarno vroče je lahko ob delu na prostem

Direktor Cestnega podjetja Kranj Iztok Tonejec je povedal, da so ob vročinskem valu prilagodili delovni čas delavcem, ki delajo na prostem. Z delom začnejo namesto ob sedmi uri že ob šestih, popoldne pa zaključijo prej, do 15. ure. »Nekaj pa je ukrepov, ki veljajo vse poletje. Delavcem zagotovimo pokrivala, zadostno količine vode, zaščitna sredstva proti soncu,« je še pojasnil.

Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih v svojem 25. členu opredeljuje temperaturo zraka, ki jo morajo delodajalci zagotavljati v delovnih prostorih, ta ne sme preseči 28 stopinj Celzija, razen v t. i. vročih delovnih prostorih, kjer so temperature povečane zaradi delovne opreme (na primer peči), a mora delodajalec v tem primeru sprejeti potrebne druge ukrepe, kot so npr. pogostejši in daljši odmori med delovnim časom. Republiški inšpektorat za delo je sicer letos do zdaj ugotovil 24 kršitev 25. člena pravilnika. Pravilnik pa podrobneje ne opredeljuje pogojev za delo na prostem. Odločitev o tem, katere ukrepe še vse bo izvedel, je delodajalčeva, morajo pa biti ti opredeljeni v izjavi o varnosti z oceno tveganja. Zakon o varnosti in zdravju pri delu pa daje delavcu pravico odkloniti delo, če mu grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje, ker delodajalec ni izvedel predpisanih varnostnih ukrepov.

Ohladitev v muzeju in knjižnici

Razstavni prostori Gorenjskega muzeja v Kranju – grad Khislstein, Prešernova in Mestna hiša ter Kostnica – se v teh dneh kar uspešno spopadajo z vročino in so vsa njihova razstavišča odprta po običajnem urniku, je sporočila vodja programa pri Gorenjskem muzeju Jelena Justin: »V prenovljenih prostorih gradu Khislstein imamo klimatsko napravo, ki nam uravnava notranjo temperaturo, Mestna in Prešernova hiša pa imata notranjo temperaturo precej nižjo, tako da vse lokacije Gorenjskega muzeja v Kranju nudijo prijeten hlad v teh vročih dnevih. Tudi naši upravni prostori v Ullrichovi hiši so klimatizirani.«

Jana Zeni Bešter iz Službe za izposojo in informacije v Mestni knjižnici Kranj pa je sporočila, da je knjižnica poleti ohlajena na prijetnih 26 stopinj, tako da se marsikateri od obiskovalcev pred zunanjo vročino zateče v čitalnice: »Študenti napolnijo študijske sobe, mnogi prebirajo časopise, babice dopoldne pridejo z vnuki, da se malce ohladijo ob igranju družabnih iger, drugi prihajajo po knjige za počitnice. V teh dneh imamo povprečno okoli 1400 obiskovalcev na dan, v primerjavi z istim obdobjem lani je to približno 27 odstotkov več. Nekaj k temu povečanemu obisku verjetno pripomorejo tudi visoke poletne temperature …« Visoke temperature pa so segle drugega avgusta tudi na Vogel, kjer so zjutraj prvič v zgodovini meritev postaje zaznale tropsko noč. Najnižja temperatura je bila 20,7 stopinje Celzija, kažejo podatki Agencije RS za okolje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 8. september 2008 / 07:00

Črni scenarij so poznali od začetka avgusta

"Delavci Aquasave likvidacije ne sprejemamo kot konec sveta, želimo si, da se zgodba zaključi in gremo naprej," pravi Redžo Marošlić.

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Fit tudi v tretjem življenjskem obdobju

Staranje je neizogiben biološki proces, ki doleti vsakogar. Mnogi so mnenja, da je v starosti za gibanje prepozno. Nikoli ni prepozno, za šport in rekreacijo to drži kot pribito. Vsak človek se mora z...

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Kserostomija - suha usta

Kserostomija je strokovno ime za suha usta (grško: xeros - suh, stoma - usta) in stanje, ko bolniki nimajo dovolj sline. Lahko je prehodna ali trajna. Nastane zaradi zmanjšanega ali popolnega prenehan...

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Župan v šolskih klopeh

Šolskega parlamenta se je udeležil tudi jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger.

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Z Rozo za kulturni praznik

Osnovno šolo Koroška Bela je obiskal Andrej Rozman - Roza. Učenci pa so pripravili Tv-dnevnik z novicami iz Prešernovih časov.

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Okolje gradi mostove

Dijaki jeseniške gimnazije že tretje leto sodelujejo v mednarodnem projektu Okolje gradi mostove. V njem se skupaj z nemškimi partnerji iz kraja Bad Bergzabern seznanjajo z okoljevarstveno proble...