Harmonika nikakor ni glasbilo, rezervirano le za moške.

Harmonika ni le za fante

Na Veliki planini pred gostiščem na Zelenem robu je minulo soboto potekalo že enaindvajseto Tekmovanje harmonikarjev, na katerem se je zbralo več kot šestdeset tekmovalcev vseh starosti.

Pred gostiščem Zeleni rob je minulo soboto v organizaciji Rekreacijskega društva Rigelj potekalo 21. Tekmovanje harmonikarjev. »Prijeten ambient in dve desetletji tradicije so tokrat na tekmovanje privabili več kot šestdeset tekmovalcev. So vseh starosti, prihajajo iz vseh koncev Slovenije, največ pa je seveda Štajercev in Gorenjcev,« je povedala predsednica društva Lara Savnik.

Med tekmovalci smo srečali precej veteranov. Gorenjci France Ostrelič, Ivan Gorenc in Janez Golmajer prisegajo na Slaka. Najstarejši, 82-letni Ostrelič, frajtonarico igra že več kot šestdeset let, nekaj let mlajša Gorenc in Golmajer pa sta se po načelu, da nikoli ni prepozno, igranja začela učiti pred tremi oziroma 12 leti.

Na travniku pred kočo so prste pred nastopom pridno ogrevali tudi mlajši tekmovalci, med njimi le šestletni Gašper Pleško iz Zapog pri Vodicah, ki po enem letu učenja pod mentorstvom Roberta Stoparja že lepo razteguje meh. Kot pravi mali Gašper, najraje zaigra Avsenikovo Prelepo Gorenjsko.

Čeprav je harmonika včasih veljala za bolj fantovski instrument, pa danes ni več tako. To dokazuje tudi še ne enajstletna Natalija Jakob, ki se je tekmovanja na Zelenem robu udeležila skupaj z učiteljem Robertom Goličnikom in še tremi prijatelji harmonikarji. Tudi Natalija najraje igra Avsenikove viže, za harmoniko pa jo je navdušila babica.

Medtem ko so se udeleženci drug za drugim vrstili na odru, je njihove nastope budno spremljala štiričlanska komisija, ki so jo sestavljali Simon Bučar, Dušan Drobnič, Tomaž Jemec in Milan Kokalj, vsi glasbeniki in učitelji harmonike. »Ocenjujemo identičnost skladbe, ritmičnost izvedbe in splošen nastop, saj je poleg dobrega igranja pomembno tudi, da je harmonikar prešerne volje,« nam je povedal Milan Kokalj, sicer član Ansambla Franca Miheliča. Veseli ga, da se vse več mladih udeležuje tovrstnih dogodkov. »Godi nam, da mladi hodijo po naših stopinjah in igrajo slovensko glasbo. Prihaja do pravega razcveta frajtonarice, kar je lepo videti. Takšne prireditve so lep kazalnik, da gredo stvari v pravo smer,« je še dodal Kokalj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / četrtek, 20. maj 2021 / 09:01

Gibalno ovirani še naprej v gore

Akcija Planinske zveze Slovenije Gibalno ovirani gore osvajajo (GOGO) se nadaljuje tudi letos.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Goreli trije avtomobili

Škofja Loka - Na praznik dela je okoli 10.30 na makadamskem parkirišču ob cesti, ki iz smeri Praprotna vodi proti Križni gori, zagorel osebni avtomobil Citroen Xsara, po...

Kultura / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Veliki uspeh loških glasbenikov

Godalni orkester Glasbene šole Škofja Loka je na mednarodnem tekmovanju mladinskih orkestrov v Neerpeltu v Belgiji dosegel prvo mesto in bil z 99 točkami absolutni zmagovalec celotnega festivala.

Tržič / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Potres čutili tudi na Gorenjskem

Tržič - Danes nekaj pred 15. uro so seizmografi zabeležili zmeren potresni sunek, ki naj bi ga čutili tudi prebivalci Gorenjske. Žarišče potresa je bilo 50 kil...

Kranj / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Navadil sem se odpuščati

Radovan Hrast je leta 1991 osupnil slovensko javnost s knjigo Čas, ki ga ni, v kateri je opisal trpljenje na Golem otoku. Maja bo izšla njegova nova knjiga Viharnik na razpotjih časa.