Harmonika ni le za fante
Na Veliki planini pred gostiščem na Zelenem robu je minulo soboto potekalo že enaindvajseto Tekmovanje harmonikarjev, na katerem se je zbralo več kot šestdeset tekmovalcev vseh starosti.
Pred gostiščem Zeleni rob je minulo soboto v organizaciji Rekreacijskega društva Rigelj potekalo 21. Tekmovanje harmonikarjev. »Prijeten ambient in dve desetletji tradicije so tokrat na tekmovanje privabili več kot šestdeset tekmovalcev. So vseh starosti, prihajajo iz vseh koncev Slovenije, največ pa je seveda Štajercev in Gorenjcev,« je povedala predsednica društva Lara Savnik.
Med tekmovalci smo srečali precej veteranov. Gorenjci France Ostrelič, Ivan Gorenc in Janez Golmajer prisegajo na Slaka. Najstarejši, 82-letni Ostrelič, frajtonarico igra že več kot šestdeset let, nekaj let mlajša Gorenc in Golmajer pa sta se po načelu, da nikoli ni prepozno, igranja začela učiti pred tremi oziroma 12 leti.
Na travniku pred kočo so prste pred nastopom pridno ogrevali tudi mlajši tekmovalci, med njimi le šestletni Gašper Pleško iz Zapog pri Vodicah, ki po enem letu učenja pod mentorstvom Roberta Stoparja že lepo razteguje meh. Kot pravi mali Gašper, najraje zaigra Avsenikovo Prelepo Gorenjsko.
Čeprav je harmonika včasih veljala za bolj fantovski instrument, pa danes ni več tako. To dokazuje tudi še ne enajstletna Natalija Jakob, ki se je tekmovanja na Zelenem robu udeležila skupaj z učiteljem Robertom Goličnikom in še tremi prijatelji harmonikarji. Tudi Natalija najraje igra Avsenikove viže, za harmoniko pa jo je navdušila babica.
Medtem ko so se udeleženci drug za drugim vrstili na odru, je njihove nastope budno spremljala štiričlanska komisija, ki so jo sestavljali Simon Bučar, Dušan Drobnič, Tomaž Jemec in Milan Kokalj, vsi glasbeniki in učitelji harmonike. »Ocenjujemo identičnost skladbe, ritmičnost izvedbe in splošen nastop, saj je poleg dobrega igranja pomembno tudi, da je harmonikar prešerne volje,« nam je povedal Milan Kokalj, sicer član Ansambla Franca Miheliča. Veseli ga, da se vse več mladih udeležuje tovrstnih dogodkov. »Godi nam, da mladi hodijo po naših stopinjah in igrajo slovensko glasbo. Prihaja do pravega razcveta frajtonarice, kar je lepo videti. Takšne prireditve so lep kazalnik, da gredo stvari v pravo smer,« je še dodal Kokalj.