Tuna Yurdakul, Vanda Pečjak, Marjan in Tatjana Piskar

Bodi član družine, in ne turist

Konec minulega tedna se je v Kranju zadrževal devetnajstletni turški študent kulinarike Tuna Yurdakul iz Izmira, ki je v Slovenijo prišel v okviru mednarodne izmenjave mladih v organizaciji mednarodnega lionističnega gibanja.

Kranj – Tuna je gost Lions kluba Kranj, v času njegovega bivanja pri nas pa živi pri družini Piskar v Mengšu. Mednarodna izmenjava je za mnoge mlade izkušnja, ki temeljito spremeni njihov pogled na svet. Potovati v tujo deželo, živeti pri gostiteljski družini, spoznavati tujo kulturo, sodelovati na mednarodnem taboru – vse to so pomembni mejniki odraščanja. Skratka, geslo te menjave mladih je, naj bo član naše družine, in ne turist!

Začetki tovrstne menjave segajo v leto 1961, ko so skandinavski lioni svojim otrokom prvič omogočili tovrstno izkušnjo. Sprva je šlo le za bivanje pri družini v neki tuji državi, že dve leti pozneje pa so Švedi program vsebinsko obogatili z organizacijo taborov. Mladi, ki pridejo iz vseh koncev sveta v določeno državo, se najprej za nekaj časa zberejo v skupnem taboru, potem pa se razkropijo po posameznih družinah. V Sloveniji smo z izmenjavo začeli leta 1993, to je tri leta po začetku lionizma v samostojni državi, s tem da so tujci začeli hoditi k nam tri leta pozneje, prvi tabor pa je bil organiziran leta 1998 v Celju.

Lions klub Kranj se je z mednarodno izmenjavo začel ukvarjati pred devetnajstimi leti, do danes je v njegovi organizaciji odpotovalo v tujino dvaindvajset mladih, iz tujine pa jih je prišlo k nam dvajset. Mladi se največkrat odločajo za evropske države, na Japonskem so bili štirje, v Kanadi trije, po eden pa v Avstraliji in Šrilanki. Gostje kranjskega kluba so v glavnem iz Evrope, šest pa jih je prišlo iz Japonske. Bolj ali manj skupna ugotovitev obiskovalcev kranjskega kluba pa je pozitivno presenečenje, kajti večina si je Slovenijo predstavljala kot manj urejeno in razvito državo, še posebej pa sta jim všeč slovenska hrana in prijaznost ljudi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 22. december 2014 / 13:22

V kraljestvu medveda

Fridrihštajn (970 m) – Kočevska je pokrajina gozdov; in tudi medvedov. Vzpon na najvišje ležeči slovenski grad, kjer se je odvijala srednjeveška romanca med Friderikom Celjskim in Veroniko Deseniško.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 25. februar 2022 / 07:24

Dokapitalizacija za Savo

Država je po odločitvi vlade dokapitalizirala SDH, kar mu omogoča uveljavitev predkupne pravice za nakup deleža Save.

Žirovnica / petek, 25. februar 2022 / 20:52

Načrtujejo največjo garažno razprodajo

V žirovniški občini želijo organizirati največjo garažno razprodajo v Sloveniji, ki bo potekala konec aprila ali v začetku maja. K sodelovanju vabijo občane, ki bi pred svojimi garažami prodajali vse,...

Kranjska Gora / petek, 25. februar 2022 / 20:50

Prvi Rutarjan med olimpijci

Gozd - Martuljek – »Rutarski organizacijski komite se je odločil, da se danes zberemo in pozdravimo prvega olimpijca iz Rut Vilija Črva. Ponosni in navdušeni smo, da se je Viliju uspelo uvrstiti v...

Zanimivosti / petek, 25. februar 2022 / 20:50

Zastave

Na zimski olimpijadi so naši zmagoviti športniki znova poskrbeli, da se je ob igranju himne visoko dvignila tudi slovenska zastava. Očitno bodo trobojnice kmalu zaplapolale tudi na Gorenjskem in vz...

Kronika / petek, 25. februar 2022 / 16:32

Obtoženim goljufije pri cepljenju izdali obsodilne sodbe

Kranjsko okrajno sodišče je obtoženim goljufije pri cepljenju proti covidu-19 izdalo obsodilne sodbe. Enemu od obdolženih je bila izrečena kazen deset mesecev zapora, drugim štirim pa denarne kazni.