Tuna Yurdakul, Vanda Pečjak, Marjan in Tatjana Piskar

Bodi član družine, in ne turist

Konec minulega tedna se je v Kranju zadrževal devetnajstletni turški študent kulinarike Tuna Yurdakul iz Izmira, ki je v Slovenijo prišel v okviru mednarodne izmenjave mladih v organizaciji mednarodnega lionističnega gibanja.

Kranj – Tuna je gost Lions kluba Kranj, v času njegovega bivanja pri nas pa živi pri družini Piskar v Mengšu. Mednarodna izmenjava je za mnoge mlade izkušnja, ki temeljito spremeni njihov pogled na svet. Potovati v tujo deželo, živeti pri gostiteljski družini, spoznavati tujo kulturo, sodelovati na mednarodnem taboru – vse to so pomembni mejniki odraščanja. Skratka, geslo te menjave mladih je, naj bo član naše družine, in ne turist!

Začetki tovrstne menjave segajo v leto 1961, ko so skandinavski lioni svojim otrokom prvič omogočili tovrstno izkušnjo. Sprva je šlo le za bivanje pri družini v neki tuji državi, že dve leti pozneje pa so Švedi program vsebinsko obogatili z organizacijo taborov. Mladi, ki pridejo iz vseh koncev sveta v določeno državo, se najprej za nekaj časa zberejo v skupnem taboru, potem pa se razkropijo po posameznih družinah. V Sloveniji smo z izmenjavo začeli leta 1993, to je tri leta po začetku lionizma v samostojni državi, s tem da so tujci začeli hoditi k nam tri leta pozneje, prvi tabor pa je bil organiziran leta 1998 v Celju.

Lions klub Kranj se je z mednarodno izmenjavo začel ukvarjati pred devetnajstimi leti, do danes je v njegovi organizaciji odpotovalo v tujino dvaindvajset mladih, iz tujine pa jih je prišlo k nam dvajset. Mladi se največkrat odločajo za evropske države, na Japonskem so bili štirje, v Kanadi trije, po eden pa v Avstraliji in Šrilanki. Gostje kranjskega kluba so v glavnem iz Evrope, šest pa jih je prišlo iz Japonske. Bolj ali manj skupna ugotovitev obiskovalcev kranjskega kluba pa je pozitivno presenečenje, kajti večina si je Slovenijo predstavljala kot manj urejeno in razvito državo, še posebej pa sta jim všeč slovenska hrana in prijaznost ljudi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 20. maj 2016 / 13:28

Davki, jabolka in marmelada

Na tržnico ne zaidem prav pogosto, le nekajkrat na leto, a še takrat, ko se odločim, me običajno, neveščega in nebogljenega, čaka kakšno presenečenje. Tudi tokrat me je. Kupim jabolka in j...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 22. december 2008 / 07:00

Anketa: Dočakali so telovadnico

Pri šoli Jela Janežiča v Škofji Loki so odprli novo telovadnico. Veseli so je vsi, učenci, učitelji in tudi športniki ŠD Partizan, ki bodo v njej vadili. Zbrali smo nekaj vtisov.

Humor / ponedeljek, 22. december 2008 / 07:00

Četverec brez

France Bučar O mejnih problemih Slovenije s Hrvaško: »Mi smo preveč cagavi. No, ne mi, jaz nisem nič cagav, upam si povedat, kar komu gre. Cagava je naša politika in cagavost se...

Prosti čas / ponedeljek, 22. december 2008 / 07:00

Razlaga sanj: Telefon

Za ameriške Indijance so sanje bile pomembne predvsem pri vzgoji otrok.

Zanimivosti / ponedeljek, 22. december 2008 / 07:00

Priznanja gorenjskim medicinskim sestram

Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Gorenjske je pred nedavnim štirim svojim članicam podelilo srebrni znak društva.

Tržič / ponedeljek, 22. december 2008 / 07:00

Zapisani zdravemu življenju

Osnovna šola Križe je podpisala EKO-listino. Ekologija je postala način življenja mladih, ki želijo ohraniti naravo.