
Potujemo vse več in vse dlje
Na vrhuncu turistične sezone se največ dopustnikov hladi na obalah Jadranskega morja, a med Slovenci so vse bolj priljubljene tudi bolj eksotične destinacije. Po mnenju organizatorjev potovanj v tujino nevarnost terorizma ni zmanjšala turističnega toka.
Kranj – V teh tednih beležimo vrhunec turistične sezone, ko se številni odpravijo na dopust tudi v tujino. Tradicionalno še vedno največ Slovencev poletni oddih preživijo ob Jadranskem morju. Daleč največ se jih odpravi na hrvaško obalo, kjer smo Slovenci denimo predlansko sezono ustvarili skoraj 7,9 milijona nočitev. Zanimanje pa je tudi letos veliko. Kot pravi Matjaž Čede iz kranjske Turistične agencije Odisej, si turisti na Hrvaškem vedno raje privoščijo oddih v mobilnih hišicah, ki jim omogočajo večjo fleksibilnost.
Slovenci potujemo vedno dlje
Po besedah Borisa Lepojića iz Potovalne agencije Oskar iz Kranja, se številni odpravijo tudi v precej bolj oddaljene države. Med evropskimi največ zanimanja beležijo za Portugalsko pa tudi Islandijo, Irsko in Škotsko. Aranžmajev na Hrvaško sicer nimajo v ponudbi, a med balkanskimi državami stranke najraje izbirajo med Romunijo, Albanijo in Bolgarijo. Slovenci pa se kot narod, ki veliko potuje, odločajo tudi za bolj eksotične destinacije. »Med azijskimi državami je priljubljena Šrilanka pa tudi Indonezija. Vedno priljubljeni so nacionalni parki Severne Amerike, med državami Latinske pa Kolumbija, Peru in Kuba. Med afriškimi državami je letos izjemno povpraševanje po potovanjih v Tanzanijo,« pojasnjuje Lepojić.
Na vrhuncu sezone, ko so številne namestitvene kapacitete skorajda polne, so najbolj priljubljeni tisti aranžmaji, ki so še na voljo, napol v šali, napol zares pravi Matjaž Čede, ki sicer ugotavlja, da imata velik vpliv na izbiro destinacije cena letalske vozovnice in bližina vstopnega letališča, kar še posebno velja za Gorenjce. Tako so med oddaljenejšimi priljubljeni Sejšeli, Maldivi in Kuba, prav zaradi dostopnosti vozovnic. »Tudi sicer opažamo, da Slovenci potujejo vedno dlje. Še pred nekaj leti je bila Dominikanska republika prestiž, danes ni več tako, saj ni dosti dražje kot dopust v Grčiji,« pojasnjuje Čede.
Za varnost lahko največ naredimo sami
Na prevladujoče turistične tokove pa vplivajo tudi varnostne razmere v državah in vse bolj prisotna grožnja terorizma. Da je terorizem tveganje, ki nas bo spremljalo skozi življenje, je že lani za naš časopis povedal Andrej Šter, vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu. Prav na spletni strani ministrstva lahko popotniki dobijo aktualne informacije o razmerah v posameznih državah kot tudi kontaktne podatke o konzularnih predstavništvih, na katera se lahko obrnejo po pomoč v primeru težav.
A oba sogovornika se strinjata, da terorizem turistov ni prestrašil. »Mislim, da je prvi strah pred terorizmom popustil oziroma da so se ljudje nanj nekako navadili. Ljudje ne potujejo nič manj. Zaznavamo celo velik porast individualnih potovanj. Se pa spreminjajo destinacije. Nekdaj priljubljena Turčija in Egipt sta letos tako rekoč ''mrtvi'' destinaciji – z izjemo počitnikarjev v turističnih resortih,« dodaja Lepojić. Pri Odiseju precej aranžmajev prodajo prav za turistične resorte v Egiptu in Tuniziji. »Letala tja vozijo dvakrat tedensko,« pravi Čede.
Poleg objektivnih razmer v državi pa je ocena varnosti v posamezni državi precej odvisna od posameznika in njegovega ravnanja. »Lahko greste v popolnoma varno mesto in hodite po sumljivih četrtih. Večinoma se ljudje sami spravljajo v nevarne situacije. Pravila za večjo varnost na potovanju so jasna: že pred odhodom se pozanimajte o lokaciji, kamor potujete, na potovanju pa se izogibajte nevarnim soseskam, gibajte se v obljudenih delih in ne nasedajte sumljivim ponudbam, ki zvenijo predobro, da bi bile resnične,« še svetuje Čede.