Ljubezen do profesorjeve hčere
Novi muzikal Vesna je prejšnji teden obiskal oder kranjskega Letnega gledališča Khislstein. Večina se spominja zgodbe iz prve slovenske istoimenske filmske romantične komedije, tako da so bila pričakovanja gledalcev temu primerno visoka, saj gre le za enega najbolj priljubljenih domačih filmov. Muzikal je ustvarila izkušena kreativna ekipa, ki je pred tremi leti na slovenske odre postavila uspešnico Cvetje v jeseni: avtor glasbe Matjaž Vlašič, režiser Vojko Anzeljc, libretist Janez Usenik, koreograf Miha Krušič in producent Gorazd Slak.
Muzikal ima dve dejanji: v prvem izvemo, da je čas mature, in vidimo, kako ga fantje »špičijo«, da bi prišli do maturitetnih pol, Samo in Vesna se že zaljubita. V drugem pa Vesna oziroma profesorjeva hči Janja, ki se zaradi smešnega spleta okoliščin znajde v celotni zgodbi Vesne, izve resnico, kar ji stre srce. Ljubezenska zgodba, ki se zaključi s srečnim koncem: fant obdrži dekle, fantje maturirajo.
V igralski zasedbi Vesne sta dve ekipi, tako da smo v glavni vlogi Vesne oziroma profesorjeve hčere Janje v Kranju spremljali Floro Emo Lotrič, Sama je odigral oziroma odpel Robert Korošec, njegova brata Sandija in Krištofa pa sta uprizorila Srđan Milovanovič in Boštjan Korošec. Marjan Bunič je nastopil v vlogi profesorja Kosinusa, sicer priljubljeno slovensko pevko Nušo Derendo smo na odru spremljali kot Vesnino teto Ano.
Vsak je v svoj lik dodal nekaj sebe
V igralski zasedbi muzikala najdemo kar lepo število gorenjskih obrazov. Tako že takoj na začetku spoznamo v vlogi soseda Trpina, ki ga je v filmu upodobil legendarni Ježek, Konrada Pižorna - Kondija, ki tako kot Flora Ema Lotrič – ravno tako Gorenjka – v muzikalu nastopa prvič. »Trpin je sostanovalec Kocjanovih – isto nadstropje starega bloka, le sosednja vrata. Naivni slikarski umetnik, pejsažist 'po spominu' ali predlogi. Ljubitelj tujega miru in lastne dominantne vzkipljivosti. Prijazen do istomislečih, garač v svojem svetu umetnosti. Kocjanove fante ima rad, a le če vidijo njegovo umetnost kot on; 'mat' Kocjanko rad vidi, a se ne najdeta v pravi situaciji: brez otrok in brez platna. Vseskozi visita skupaj na vratih kot v srcu dobra drug do drugega, na jeziku pa nepopustljiva in dominantna soseda,« razloži Kondi svoj lik in nadaljuje, da ga je moral izdelati. »Ker sem popolnoma drugačen … (smeh). Prisluhniti moraš scenaristu, režiserju, koreografu, komponistu, libretistu, kostumografinji, organizatorki pa še producentu, da 'rata' to, kar gledalec sedaj vidi v liku Trpina na odru.«
Ema Flora zaključuje študij na Dunaju, a zaradi potreb muzikala trenutno živi v Ljubljani. Spominjamo se je iz televizijske oddaje Misija Evrovizija, bila je članica skupine Flora&Paris. Producentu Gorazdu Slaku se je zdela primerna za naslovno vlogo, opravila je avdicijo in spominja se, da je kar pol leta čakala na odgovor. Pravi, da je to tudi njena prva igralska izkušnja, prva prava velika vloga, tako da je 'stopila v kar velike čevlje'.
Film Vesna je njen najljubši slovenski film, ker je že zgodba sama po sebi prijetna. In kako opiše svoj lik? »Vesna je sanjava, romantična, na določeni točki tudi trmasta in se skozi muzikal razvije iz ubogljive punčke v odločno žensko, ki ve, kaj hoče, kar mi je pri liku najbolj všeč.«
Mariborčan Robert Korošec, ki so mu zaupali vlogo Sama, film sicer pozna, a ko je izvedel, da bo 'delal' Vesno, si ga zavestno ni še enkrat ogledal, ker je želel ustvariti svojega Sama. Je namreč pristaš tega, da če nekaj dela, potem izhaja iz sebe in doda neke svoje 'začimbe'. Tako je njegov Samo bolj divji, bolj rokerski kot v filmu.
Slovenija je naklonjena muzikalom
Vesna je v bistvu že tretji tovrstni projekt Gorazda Slaka, producenta, lahko pa bi rekli celo očeta muzikala Vesna. Ideja je bila namreč njegova. Utrnila se mu je, ko se je nekega dne odpravljal na eno predstav Cvetja v jeseni. »Razmišljal sem o stvareh, želel sem, da naredimo nekaj slovenskega. Ekipa, s katero smo delali Cvetje v jeseni, je bila odlična in sem samo razmišljal, kaj bi lahko delali dalje. Spominjam se, da sem stal na ljubljanski Špici in gledal predse ter se spomnil trenutka iz filma, ko en fant skoči v vodo, medtem ko se Sandi in Vesna prepirata v čolnu ... Prišel sem v Zagorje, kjer je bil na predstavi prisoten tudi Matjaž Vlašič, in že takrat sva naredila osnovi načrt, kako naj bi bila zgodba videti s petjem.«
Doda še, da je Slovenija naklonjena muzikalom. »Kot veliko držav po svetu. Ljudje si želijo dobrih zgodb, odlične glasbe, izvedbe …« Vesel je, da so različni producenti ‘dostavili’ res kvalitetne izdelke in na njih še zdaleč ne gleda kot na konkurenco, saj zaradi njih ni prodal ene vstopnice manj, kvečjemu kakšno več. Namreč Slak razmišlja, da če bi bila predstava zanič, potem se vstopnice tako ali tako ne bi prodajale.
Po Kranju se muzikal Vesna vrača na Ljubljanske odre, nato odhaja v Ruše, septembra v Mežico, na Gorenjskem Vesno lahko pričakujemo v Medvodah, potem pa bo spet na vrsti Ljubljana.