Simon Tadej Volbenk Grahovar in Dizmova bratovščina

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (109)

V Tržiču se je 25. julija 1709 rodil slikar miniaturist Simon Tadej Volbenk Grahovar. Študiral je v Gradcu, od leta 1739 pa je bil deželni uradnik v Ljubljani. Kot eden od najuspešnejših slikarjev svojega časa je dosegel, da je v Spominski knjigi Dizmove bratovščine za njene člane naslikal 198 podob grbov s slikovno ponazorjenimi gesli. Knjigo sedaj hrani Arhiv Slovenije.

Grahovarjeve miniature so nastale v obdobju 1740–1744, ob tem je naredil tudi veliko drugih nabožnih sličic na pergament in urezal nekaj slik na bakrene ploščice. Pri delu sta se mu pridružila tudi sin Nikolaj (1750–1810) in hčerka Nikolaja (1742–1814), prav tako slikarja. Nikolaja se je pozneje odločila za samostansko življenje v Gradcu in tam umrla kot redovnica.

Tudi ob delu tržiškega slikarja se lahko seznanimo z dogajanjem o stanju in povezavah tedanjih umetnikov, ki so izhajali predvsem iz plemiških družin, to je o Dizmovi družbi. Začelo se je leta 1688, ko je Wolfgang Sigismund pl. Künpach, tedanji upravitelj rudnika živega srebra v Idriji, ustanovil laično družbo plemenitih mož, »plemičev po krvi ali po zaslugah«. Njihov namen je bil delati v javno dobro, »za ohranitev zaupanja in za pospeševanje lepih in poštenih navad«, kot so zapisali. Ni šlo za še eno od cerkvenih družb, kakršnih je bilo v tistem času veliko, ampak bolj za nekaj takega, kot so današnji rotarijanci ali lionsi.

V skladu z duhom tedanjega časa so dizmovci častili pobožnost. Za zavetnika so si izbrali sv. Dizmo, spreobrnjenega razbojnika, ki je bil križan skupaj s Kristusom. Posvetil ga je sam Kristus, veljal pa je za priprošnjika umirajočih. V ljubljanski stolnici so si dizmovci naročili in plačali lastni oltar in grobnico, ki stoji desno od glavnega oltarja.

Število članov družbe sv. Dizme je bilo sprva omejeno na 26, kasneje pa se je ta meja zvišala na 51. Da je le šlo za ekskluzivno druščino, priča zapis, da medse niso sprejeli nikogar, ki »ni plemenitega stanu ali ni graduiral (akademski naslov) oziroma ni v kaki ugledni službi«. V Dizmovo bratovščino so bili vključeni pomembni slovenski izobraženci tistega časa, njeni člani pa so postali jedro leta 1698 ustanovljene Akademije delovnih (Academia operosorum). Tri leta kasneje so bili tudi med ustanovitelji prvega glasbenega združenja na Slovenskem (Academia philharmonicorum).

Kmalu po ustanovitvi družbe sv. Dizme je začela nastajati spominska knjiga. Vsak član se je predstavil s celostransko ilustracijo, v katero je bil vključen na vrhu latinski rek in izbrano nemško člansko ime, v sredini osebni ali družinski grb z življenjskim motom člana, spodaj pa še lastnoročni podpis. S faksimilirano izdajo spominske knjige ljubljanske plemiške družbe sv. Dizme smo dobili vpogled v življenje plemstva na Slovenskem.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem se je 25. 7. 1850 rodil pisatelj Jakob Bedenek.

Na Olševku pri Kamniku se je 26. 7. 1854 rodil čebelar Jakob Virjent. Čebelarstvo je pospeševal z nekaterimi spremembami starega panja, ki je nato dobil po njem ime virjent.

V Radovljici se je 26. 7. 1898 rodil strokovni publicist, urednik in čebelar Vlado Rojec.

V Nasovčah pri Komendi se je 29. 7. 1835 rodil ljudski umetnik, mlinar in rezbar Lovrenc Erzar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 20. maj 2011 / 07:00

Sava nujno v prodajo Abanke

"Želja lastnikov je, da hitro pokažemo rezultate. Že sedaj vemo, da Sava ne bo nikoli več taka, kot je bila, ob koncu leta pa pričakujemo boljše rezultate kot lani," pravi Matej Narat, predsednik upra...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Na Bledu spet Alpski večer

Na največji prireditvi narodnozabavne glasbe v Sloveniji bo v živo igralo in pelo blizu dvajset ansamblov.

Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Panterjeve šape

Desa Muck je spisala nov roman, znani hujšajo na očeh slovenske javnosti, brez razburljivih in sladk(orn)ih telenovel pač ne gre. Hrvatje stavijo na Umag, avstrijski Štajerci pa na panterjeve šape.

Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Sanjala sem, da sem odkrila v svojem stanovanju še ena vrata, prostor, ki je spominjal na dodaten WC. Ko sem odprla vrata, je bila v njem dejanska WC-školjka, vendar vse polno neke golazni,...

Kultura / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Izgnani z domov

V Kosovi graščini na Jesenicah je na ogled pretresljiva razstava z naslovom Izgnani z domov 1941-1945, ki obuja spomine Gorenjcev, ki so bili v času druge svetovne vojne izgnani v taborišča v Nemčiji,...

Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Recesija in Barbika

Morda so se po vzoru Kalamarov in Žlindre našli Langa in Zreška pomlad. Združila naj bi jih recesija, lahko pa tudi Joževa poroka. Znani kantavtor Zoran Predin pa se je odločil, da nam zapoje nekaj sv...