Sava nujno v prodajo Abanke
"Želja lastnikov je, da hitro pokažemo rezultate. Že sedaj vemo, da Sava ne bo nikoli več taka, kot je bila, ob koncu leta pa pričakujemo boljše rezultate kot lani," pravi Matej Narat, predsednik uprave Save, ki je funkcijo prevzel konec letošnjega marca.
Kranj, Bled – Nova Savina uprava se je v sredo prvič predstavila medijem. Neformalno, brez natančnih številk, le z opisom dela po prevzemu funkcije in stanja v podjetju. Glavno besedo je in bo imel predsednik uprave Matej Narat, člani uprave so Miha Resman (edini, ki je bil v Savi že prej), za pravno področje skrbi Franci Strajnar, za kakovost pa bo (še ni v Savi) skrbel Andrej Andoljšek. »Že do junija moramo pripraviti kratkoročne ukrepe za izboljšanje poslovanja Save, do septembra pa tudi prenovljeno strategijo,« je povedal Narat in tudi, da Sava nikoli več ne bo takšna, kot je bila.
Zaradi številnih odpisov v prejšnjem letu, spomnimo, Sava je dosegla 99,9 milijona evrov izgube, se je močno poslabšala pasiva poslovne skupine, morajo v dezinvestiranje – najprej v prodajo Abanke. Kaj več kot to, da postopki prodaje potekajo v skladu z načrtom in da se je za prodajo po zadnjih informacijah odločila tudi Zavarovalnica Triglav (kar pomeni, da bi lahko konzorcij okoli Save skupaj z zavarovalnico prodal več kot 75 odstotkov Abanke), niso povedali. »Prosimo za potrpljenje, tako javnost kot lastnike, saj smo komaj dobro prišli, ugotoviti moramo stanje in poiskati rešitve,« pravi predsednik uprave.
Poslovna skupina Sava na leto sicer ustvari za približno dvesto milijonov evrov prihodkov, ima tristo milijonov evrov kapitala in približno štiristo milijonov evrov dolga. Dokapitalizacija ni potrebna; Narat meni, da je Savin finančni holding v najboljši kondiciji od vseh podobnih holdingov v Sloveniji: »Sava je bila in bo zelo trdna.« Dezinvestiranje je nujno zaradi zagotavljanja likvidnosti in tudi sodelovanja z bankami, čeprav do sedaj vse svoje obveznosti do bank poravnavajo tekoče. V kolikšni meri drugi poslovni subjekti vračajo posojila Savi, kot na primer posojilo NFD, novih informacij nismo dobili. Znano je, da je od 43-milijonskega posojila, za katerega je NFD zastavil Hotele Bernardin, ostalo še 19 milijonov evrov – pred skoraj letom dni! Kaže, da je enako tudi sedaj.
»Načeloma je v Savi naprodaj vse, toda za dobro ceno. Kaj velikega pa je bilo v Sloveniji nazadnje prodano?« je z vprašanjem na vprašanje o morebitni prodaji divizije Turizem odgovoril Franci Strajnar in dodal: »Prodajati Savino turistično dejavnost v času krize bi bilo nesmotrno, zato o tem ne razmišljamo. Ne le to, vse naše dejavnosti bomo bolj razvijali, da bodo uspešnejše in donosnejše.« Uprava ocenjuje, da je promet turizma (lani 61 milijonov evrov) premajhen in bi moral rasti. Tako dejavnost Gumarstvo (letos znova raste dvoštevilčno) kot Turizem letos sicer poslujeta bolje, tudi pri Financah si obetajo boljše čase kot v preteklem letu.
Lanska visoka izguba Save gre namreč predvsem na račun slabitev naložb, levji delež je odpadel na naložbo v Merkur. Danes jo v Savi vrednotijo na minimalno vrednost, v Merkurju so obdržali zgolj osemodstotni delež, nova uprava pa pričakuje, da se bo vrednost naložbe zgolj še večala. Čeprav o ceni delnic Save tokrat ni bilo govora, bi ta znala novi upravi povzročati sive lase – ta teden je padla pod 40 evrov za delnico. Na zahtevo Kada in Soda pa naj bi skupščina odločala tudi o reviziji poslov prejšnje uprave. Sedanja uprava ne pričakuje presenečenj, pravijo pa, da se sedaj želijo ukvarjati s prihodnostjo.