Loški jadralci uspešno lovijo veter
Tempo group sailing team je bil z jadrnico Taia 2 & White Goose na svetovnem prvenstvu ORC v Trstu najboljši med slovenskimi in trinajsti na svetu med neprofesionalnimi ekipami, dobro pa se je odrezala tudi ekipa Karpo.
Škofja Loka – Svetovno prvenstvo vedno bolj priljubljenega tekmovanja v ORC handicap v jadranju je med 30. junijem in 8. julijem potekalo v Miljah z regatnim poljem in središčem dogajanja v Tržaškem zalivu. Tekmovali sta dve jadrnici iz Jadralnega kluba Loka Timing, in sicer Taia 2 & White Goose s krmarjem Goranom Djordjevičem in Karpo s krmarjem Dušanom Ušeničnikom. Obe sta se odlično odrezali, Tempo group sailing team pa je bil z jadrnico Taia 2 & WG v skupini B celo najboljši med slovenskimi in 13. na svetu med neprofesionalnimi ekipami.
Od Urše do Taie 2
»Škofjeloški jadralni klub smo ustanovili pred sedemnajstimi leti, sedaj nas je v klubu blizu osemdeset. Glavni vzrok za ustanovitev je bil, da smo začeli jadrati na Hrvaškem. Če smo želeli tekmovati, smo se morali prijaviti kot klub v hrvaško zvezo. Najprej smo tekmovali na njihovih Velikonočnih regatah, nato pa smo začeli jadrati tudi v pokalu Slovenije. Naša prva jadrnica se je imenovala Urša Y 999, nato smo kupili jadrnico Elan 410, ki smo jo poimenovali Taia. Pred dvema letoma smo jo zamenjali za italijansko jadrnico, ki je najhitrejša potovalna jadrnica v Sloveniji in je bila konkurenčna tudi na pravkar končanem svetovnem prvenstvu,« pravi krmar Tempo group sailing teama Goran Djordjevič, ki ima z jadranjem že precej izkušenj.
»Sodelovali smo na Barcolani, kjer smo bili pred dvema letoma med okoli tisoč osemsto barkami uvrščeni na 48. mesto, lani smo bili 52. Prav tako smo bili pred dvema letoma drugi v skupni uvrstitvi slovenskega pokala, zmagali smo med potovalnimi barkami. V državnem prvenstvu ORC smo vedno med najboljšimi, letos smo bili tretji. Lani smo zmagali na regati Milje–Portorož–Milje, prav tako imamo nekaj drugih dobrih rezultatov,« našteva Goran Djordjevič in dodaja, da je tekmovanje v ORC malce posebno, saj poteka tako, da se vsaki barki določi koeficient. »Ta je odvisen od teže jadrnice, stabilnosti, površine jader, teže posadke in plovnost barke. Tako da ni nujno, da če prideš v cilj prvi, si tudi zmagal, saj se preračunava čas glede na koeficient. Tako je gotovo to najbolj pravičen šport na svetu,« pravi Goran in dodaja, da ekipa v posadki ni zgolj škofjeloška, saj so člani tudi z okolice, od Železnikov in Kranja do Ljubljane. Tako je svetovnem prvenstvu v Trstu nastopilo devet članov ekipe: poleg Gorana Djordjeviča še Matjaž Pretnar, Vasja Avsec, Tomaž Simčič, Mitja Potočnik, Dean Katič, Mitja Beltram, Alen Hajdinjak in Željko Planinšič.
Dobro uigrana posadka
»Naša posadka jadra skupaj osem let in vsak ima svojo pozicijo. Večinoma smo starejši, nekaj je tudi mlajših. Tako je razpon med trideset in šestdeset let, saj so pomembne tako izkušnje kot moč. Ekipa je uigrana in ko je treba narediti manever, se ni časa dogovarjati, ampak vsak naredi tisto, za kar je zadolžen. Poleg uigranosti je pomembno tudi to, da se med seboj dobro poznamo, da ne pride do nesoglasij. Ko smo prišli na svetovno prvenstvo in nas je bilo petdeset jadrnic enako zagretih za čim boljši nastop, je bilo vse to zelo pomembno,« pravi Goran Djordjevič, ki se je z ekipo preizkušal v konkurenci svetovnih in olimpijskih prvakov, saj je na prvenstvu nastopilo petdeset najboljših ekip.
»Da so nas sploh uvrstili med nastopajoče, smo morali predložiti rezultate zadnjih let,« pogoje, da so bili sploh uvrščeni na prvenstvo, pojasnjuje krmar Djordjevič, ki je ekipo na koncu, tudi po zaslugi odličnih startov, pripeljal do skupno 37. mesta, na 13. mesto med neprofesionalci in do najboljše uvrstitve med štirimi slovenskimi nastopajočimi jadrnicami.
»Prvič smo na svetovnem prvenstvu nastopili leta 2011 na Cresu, vendar takrat nismo imeli tako dobre jadrnice, ekipa pa tudi še ni bila tako uigrana. Tokrat smo bili v nekaterih delih konkurenčni tudi najboljšim, ker pa je bilo malo vetra, pa smo zaradi našega koeficienta imeli nekaj slabše rezultate, čeprav smo na bojah dostikrat obračali med najboljšimi. Zlasti hitri smo bili v tehničnih plovih. So nas pa enkrat tudi diskvalificirali, saj smo imeli na boji konflikt z Rusi, ki naj bi jim na boji dali premalo prostora. K sreči je bilo speljanih sedem plovov in se je ena regata brisala,« pojasnjuje Goran Djordjevič, ki je bil na prvenstvu vesel tudi številnih navijačev, sedaj pa z ekipo že dela načrte za novo sezono. »Drugo leto je evropsko prvenstvo na Cipru in pripravili se bomo za nastop. Videli smo namreč, da je ekipa vedno bolj uigrana in da smo lahko konkurenčni najboljšim,« je še dodal Goran Djordjevič.