Ansambel Saša Avsenika, Gregor Avsenik in gostje na podelitvi zlate plošče v Bregenzu / Foto: Ansambel Saša Avsenika

Sašo ima prvo zlato

Za Ansamblom Saša Avsenika sta odmevni turneji po Nemčiji in Avstriji, na slednji skupaj s Slovenskim oktetom. Ansambel se že pripravlja tudi na četrti Festival Avsenik, ki bo konec avgusta v Begunjah.

Ansambel Saša Av­senika igra že osmo sezono in s svojimi nastopi in slogom posredovanja Avsenikove glasbe ohranja spomin na legendarne Avsenike, na ustvarjalnost svojega starega očeta Slavka in njegovega brata Vilka in na izvirnost te zvrsti glasbe, ki ji daje ansambel s svojo mladostjo novo svežino.

Letošnje leto je eden od vrhuncev dosedanjega delovanja ansambla, katerega sestava je zadnja leta stanovitna, pogosto pa se ji s kitaro pridruži tudi Sašev oče Gregor. Zgodaj spomladi so imeli Avsenikovi godci skupaj s Saševim očetom Gregorjem blizu trideset koncertov v Nemčiji, od njenega vzhoda in severa do zahoda. Potem je sledilo sedem nastopov v Avstriji. Ansamblu Saša Avsenika se je na koncertih na tujem prvič pridružil Slovenski oktet, ki na vrhunski ravni prepeva sam ali skupaj z ansamblom znane Avsenikove viže. Skupaj so posneli tudi nekaj novih skladb, ki sta jih posebej za ansambel in oktet napisala pokojni Slavko Avsenik in njegov brat Vilko. Pri nekaterih se je kvintetu in oktetu pridružila tudi Saševa sestra Monika, ki se razvija v izvrstno pevko. Vrhunec nastopanja v Avstriji pa je bil koncert v Bregenzu, kjer so ansamblu Saša Avsenika v veliki dvorani pred okrog 1400 poslušalci podelili prvo zlato ploščo, ki ni nekaj posebnega le zato, ker je zlata (doslej so v Sloveniji prejeli dve srebrni, op. p.) in je bila podeljena po avstrijskih merilih, ampak tudi zato, ker jo je ansambel prejel v dvorani, v kateri so legendarni Avseniki igrali kar 12-krat in vselej je bila dvorana polna do zadnjega sedeža. Na zlati plošči je precej novih skladb in nekaj starejših, ki so posnete tudi skupaj z godali in Slovenskim oktetom. Sašo ob tem pove, da skuša ansambel vrniti v ušesa poslušalcev nekatere stare Avsenikove skladbe, ki so neupravičeno pozabljene. Večina teh je bila napisana med letoma 1958 in 1965. Ko katero od njih zaigra na koncertu in Sašo vpraša občinstvo za njeno ime, običajno ostane brez odgovora. CD-plošča, ki bi jo podelil za pravilni odgovor, ostaja še vedno pri njem.

Ansambel se že pripravlja na četrti Festival Avsenik, ki bo konec avgusta v Begunjah in na katerem bo imel Sašo pomembno vlogo. Veseli ga, da vlada za festival veliko zanimanje in da bo na njem igralo in pelo še nekaj Avsenikov: poleg njega oče Gregor in sestra Monika ter pianist bratranec Blaž, sin Slavka Avsenika mlajšega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / petek, 23. junij 2017 / 07:48

Hiše Jelovica odpirajo vrata

Cerklje – Jelovica danes, 23. junija, v Cerkljah predstavlja svojo nizkoenergijsko leseno hišo C145 iz serije hiš Pick&Place (izberi in postavi). Gre za klasično dvokapnico površine 145 m2, z o...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Raje v vodi kot na suhem

Če bi izbirali najbolj plavalno družino na Gorenjskem (in verjetno tudi v Sloveniji), bi bili to Marčunovi iz Spodnjih Dupelj. Mami Mateja je bila plavalka, ta šport pa je navdušil tudi pet njenih otr...

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Anketa: Banke so globoko zabredle

Ob zadnjih hudih finančnih težavah Cipra, kjer bodo pod pritiskom EU obdavčili bančne vloge nad sto tisoč evri, mnogi vlečejo vzporednice s Slovenijo. Pa nas je res treba skrbeti za svoje prihranke?

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

V Heliosu želimo lastnika, ki bo ravnal odgovorno

Konzorcij lastnikov, med njimi so banke, ki so zaplenile lastniški delež Zvona, se je pred meseci odločil za prodajo domžalske Skupine Helios. Skupina je lani ustvarila 4,44 milijona evrov dobička, ro...

Radovljica / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Za polovico zmanjšali stroške sejnin

Po sprejemu novega pravilnika so v občini Radovljica lani za sejnine porabili več kot polovico manj denarja kot leto poprej. Občina je svoje obveznosti poravnavala tekoče in v zakonskih rokih.

Tržič / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Denar za usad in ureditev brežine iz rezerve

Tržič - Tržiški občinski svetniki so se na zadnji seji strinjali, da iz proračunske rezerve namenijo do 58 tisoč evrov za sanacijo usada na cesti v Čadovljah in do 68 tisoč evrov...