Na Trati, kjer bo do konca leta zgrajen obrat Messerjeve kisikarne, so minuli teden že postavili stolp. / Foto: Žare Modlic

Stolp Messerjeve kisikarne že stoji

Minuli teden so v Škofji Loki postavili stolp kisikarne, ki so ga v podjetju Messer z veliko natančnostjo sestavljali vse od začetka leta.

Škofja Loka – Stolp, visok dobrih 52 metrov, premer v preseku meri 4,7 metra krat 4,7 metra, je najbolj vitalen del kisikarne, ki jo Messer Slovenija gradi v soseščini Knaufa Insulation na Trati. Slednji bo tudi največji odjemalec njihovih tehničnih plinov. »Stolp, imenovan tudi Cold box, smo pripeljali v štirih delih. Gre za najbolj zahteven del tehnološke opreme. Jeklena nosilna konstrukcija v sebi nosi sistem cevovodov in tlačnih posod,« pojasni Bojan Andrejašič, vodja sektorja tehnike v družbi Messer Slovenija. Kot še dodaja, se v tem srcu kisikarne, kot radi rečejo, izvajajo procesi ločevanja plinov – dušika, kisika, argona – iz zraka. Zahtevno konstrukcijo so z veliko mero natančnosti sestavljali že vse od začetka leta.

Stolp je del obrata za proizvodnjo utekočinjenih plinov, ki ga v industrijski coni Trata gradi družba Messer Slovenija, ki sicer deluje pod okriljem multinacionalke Messer. »Dela na gradbišču potekajo v skladu s terminskim planom. Trenutno so v teku gradbeno-obrtniška in instalacijska dela, ki jih skupaj s podizvajalci izvaja podjetje Pomgrad, prihodnji mesec pa se bo začela montaža tehnološke opreme,« pove Andrejašič. Ocenjujejo, da bo investicija za celoten obrat na 9500 kvadratnih metrih zemljišča znašala približno 17 milijonov evrov, gradnja pa naj bi bila končana do konca leta. Kisikarna bo prinesla tudi do 20 novih delovnih mest, pa pove direktor družbe Messer Slovenija Danilo Lukač.

V družbi svojim poslovnim partnerjem (teh je v Sloveniji trenutno več kot 2800) kisik zdaj dovažajo iz sestrskih podjetij v Avstriji, Srbiji in na Hrvaškem. »S postavitvijo tega objekta lokalni industriji približamo vir plinov, kar pomeni krajše transportne poti in s tem tudi ugodnejšo ceno,« še dodaja Lukač. »Kisikarno gradimo v neposredni bližini podjetja Knauf Insulation, ki postopno uvaja novo tehnologijo za izboljšanje kakovosti izdelkov in zmanjšanje vplivov na okolje ter bo naš glavni odjemalec. Zdaj jim kisik v tekoči obliki dobavljamo s cisternami. Ko bo z obratovanjem začela nova kisikarna, pa jim ga bomo lahko v plinasti obliki dobavljali po cevovodu.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. junij 2018 / 07:58

Kaj želi malo gospodarstvo?

Podjetniki so na vrhu malega gospodarstva izglasovali sedem najpomembnejših ukrepov za izboljšanje podjetniške klime v Sloveniji.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / torek, 2. september 2008 / 07:00

Srečno, šolarji (3)

No, pa se je začelo. Dnevi so prav posebni za prvošolce, ki s svojimi pričakovanji vstopajo v hram učenosti.

Kranj / torek, 2. september 2008 / 07:00

"Občutek, da je bil nekdo v tvojem stanovanju, je grozljiv!"

Iz hiš v Kranju so vlomilci odnašali dokumente, denar, parfume, mobitele, fotoaparate, plašče ... "Težko je živeti z občutkom, da ti je in ti lahko še vedno nekdo vlomi v stanovanje. Poznam primere, k...

Kranj / torek, 2. september 2008 / 07:00

Če zdržiš, tudi uspeš

Bernarda Eržen Kosmač je novo ime v politiki. Kandidira za poslanko na listi Slovenske nacionalne stranke.

Kranj / torek, 2. september 2008 / 07:00

Najmočnejši dan v Predosljah

Za vsak okus nekaj, bi lahko strnili dogajanje ob prazniku Krajevne skupnosti Predoslje. Imeli so poligon varne vožnje za otroke, tekmovanje za najmočnejšega fanta Gorenjske, zabavo s Turbo Angels in...

Zanimivosti / torek, 2. september 2008 / 07:00

Anketa: Dodatek vsak mesec

S avgustovsko pokojnino so upokojenci z manj kot petsto evri pokojnine prejeli tudi draginjski dodatek. Je to dovolj ob vse večji draginji in ali bi ga morali dobiti vsi upokojenci, smo vprašali stano...