Uroš Kepic (levo), ki je bil zaradi sodelovanja pri izsiljevanju Aleša Šterna že pravnomočno obsojen, je tokrat na sojenju Metiju Plavi (desno) nastopil kot obremenilna priča tožilstva. / Foto: arhiv GG (Gorazd Kavčič)

Počutil se je kot suženj

Na sojenju Metiju Plavi zaradi domnevnega izsiljevanja šenčurskega kmeta za 1,6 milijona evrov so zaslišali še soobtoženega Uroša Kepica, ki je na predobravnavnem naroku krivdo priznal.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču se je minuli petek nadaljevalo sojenje Metiju Plavi, ki mu tožilstvo očita izsiljevanje šenčurskega kmeta Aleša Šterna za okoli 1,6 milijona evrov v obdobju petih let. Sojenje se je nadaljevalo z zasliševanjem prič. Najpomembnejša priča maratonske obravnave je bil nekdaj soobtoženi Uroš Kepic, ki se je na predobravnavnem naroku odločil za priznanje krivde ter je bil obsojen na 18 mesecev pogojne kazni in plačilo štiristo tisoč evrov povzročene škode Alešu Šternu. Ker je kazenski postopek zoper Kepica že pravnomočno končan, je zdaj lahko nastopil kot priča.

Kepic je razložil, da je Šterna poznal že prej, s Plavo pa ga je seznanil, ko se je Štern zanimal za ureditev zazidljivosti parcel, kasneje pa posojila sto tisoč evrov. »Jaz denarja nisem imel, povedal pa sem mu, da mu lahko posodi Plava. Štern je prinesel osemdeset tisoč in kasneje še okoli šestdeset tisoč evrov, celo k meni domov, zato sem mislil, da je med njima zadeva končana,« je opisal začetek domnevnega izsiljevanja v letu 2011. Kasneje se s Šterom dolgo nista videla, vse do kmetijskega sejma v Komendi, je nadaljeval. Teden dni kasneje sta se tudi sestala, tedaj mu je Štern opisal, kako je samo v tistem letu Plavi izročil osemsto tisoč evrov, in ga prosil, naj priseže na hčer, da ga ne bo izdal. Kepic je opisal tudi drugo dogajanje, med drugim naj bi mu Plava izročil kantico bencina in palico, da se ju znebi. Domnevno naj bi šlo prav za tisto kantico bencina, s katero je Plava polival Šterna in mu grozil, da ga bo zažgal. Kepic je opisal tudi, kako je Plava celo pri njem doma napadel mizarja, za katerega je kasneje izvedel, da naj bi Plavi v Črni gori zgradil petnajst apartmajev.

Obtoženi Plava je med pričanjem večkrat vskočil priči v besedo in jo obtožil, da laže, na kar je Kepic odgovoril, da je vse, kar govori, resnica: »Vem, da se mi bo maščeval, samo upam, da je tak ''džek'', da se bo meni in ne moji družini. Ob grožnjah sem klical celo njegovega brata, če ga lahko umiri, da je šla stvar predaleč. Vem tudi, koga je prosil in koliko mu je ponujal, da bi napadel Aleša. Takrat, ko sem spoznal, kako laže meni in kaj dela Alešu, sem obrnil list in nisem vedel, kako se ga lotiti,« je še dodal Kepic.

Na vprašanje tožilke o omenjenem napadu na mizarja Branka Merjasca je Kepic povedal, da je tudi njega Plava porinil v svoje igrice, česar pa se niti zavedal ni, dokler ga mizar ni klical, ali lahko posodi denar njemu in Alešu: »Brane je delal Metiju apartmaje v Črni gori, plačevati pa jih je moral Aleš.« Sicer je opisal, da sta bila s Plavo prijatelja okoli deset let, da se je počutil kot njegov suženj, saj ga je izkoriščal za vse mogoče naloge. Na vprašanja Šternove pooblaščenke je Kepic opisal tudi, kako je Plava Šterna potegnil s traktorja in ga vrgel na tla ter grožnje, ki jih je izrekal.

Na vprašanje Plavovega zagovornika Mitja Severja je Kepic opisal prijateljstvo in sodelovanje s Plavo v preteklosti in pojasnil, zakaj se je odločil za priznanje krivde kljub visoki finančni odškodnini: »Priznal sem, ker sem hotel stran od tega, hočem to zaključiti. Hotel sem iti na policijo, ne vem, zakaj nisem, ne vem, zakaj je Aleš pet let to trpel. Ko sem dobil otroka, sem se umikal, hotel sem proč od Plave,« je še povedal Kepic in dodal, da je v neki točki celo razmišljal o umoru in samomoru. Na nadaljnja provokativna vprašanja odvetnika se je Kepic odzval s protivprašanjem, zakaj je klical njegovega odvetnika in ga spraševal, o čem bo pričal, na kar je reagirala tudi tožilka in zahtevala pojasnila. Ob zaključku pa je Plava celotno Kepičevo pričanje označil za laž.

Na zadnji obravnavi so zaslišali tudi enega od interesentov za nakup Šternovih parcel. Med drugim je opisal Šternovo izposojanje denarja, ki naj bi ga domnevno predajal Plavi, številne posle in investicije oškodovanca in njegove tedanje načrte.

Na prostor za priče je stopil tudi kriminalist Rok Trdina, ki je podrobno opisal, kako je Štern prišel na policijo poizvedovat, ali ima smisel prijaviti kaznivo dejanje. Ugotovili so, da gre za obširno zadevo in da je oškodovanca strah. Kriminalist je opisal tudi zavarovanje elektronskih komunikacij in začetek sodelovanja Šterna s policijo, kar je pripeljalo do razkritja in aretacije izsiljevalcev.

Sojenje se nadaljuje danes, ta teden pa so sicer razpisane kar tri obravnave.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Obuti v rože, karo in čevlje z ovratniki

Poletje bo letos, kar se obuval tiče, zelo barvito in razigrano.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Anketa: Za lažjo odločitev

Devetošolci in dijaki zaključnih letnikov so minuli konec tedna obiskovali šole in fakultete, da bi zbrali kar največ informacij o izbranih šolah oziroma programih. Tako so tudi naši sogovorniki upali...

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Njeno veselje so krofi

Ivanka Brodar že odkar pomni, z veseljem kuha in peče, od vsega najraje potice in krofe, zato bo okoli pusta pri njih doma še posebej živahno.

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

V Kranju imate več vina kot pitne vode

Marjan Černivec razstavlja v Domu upokojencev v Kranju fotografije različnih avtorjev, s katerimi obeležuje dva pomembna dogodka - stoletnico kranjskega vodovoda in dvajsetletnico triglavske kapelice.

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Večina ne plačuje akontacije

Večina prejemnikov pokojnin tudi letos ne plačuje akontacije dohodnine od mesečne pokojnine. Obdavčene so pokojnine, višje od 1.070 evrov.

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Odstranjevanje uničenih vijakov

Vsak domači mojster se je že soočil s težavo uničenih vijakov, ki mu jih nikakor ne uspe odstraniti z izvijačem. V tovrstnih primerih je dobro poznati nekatere preproste trike.