
Šola duša njihovega kraja
Letos bo minilo sto let, kar so prag nove šolske stavbe v Podblici prestopili prvi učenci. Visoko obletnico podružnične šole so pretekli petek zaznamovali s slovesnostjo na šolskem igrišču.
Podblica – »Lahko trdimo, da je podbliška šola vzorčni primer dobrega sodelovanja med šolo in krajem. To pomeni, da je šola duša tega kraja,« je zbrane pred podružnično šolo v Podblici nagovoril ravnatelj matične Osnovne šole Stražišče Pavel Srečnik in jim ob tem zaželel, da bi šola kljub ta čas majhnemu številu učencev obstajala še naslednjih sto let. V letošnjem šolskem letu ni bilo vpisa v prvi razred, šolo v kombinaciji drugega in tretjega razreda pa obiskuje šest otrok.
Precej večji živ žav je po prostorih novozgrajene šole odmeval 15. septembra leta 1917. Šolo je namreč takrat obiskovalo kar 78 otrok. Kot je še spomnila učiteljica Anica Kordež, so sicer v Podblici že zelo zgodaj spoznali, da je izobraževanje gonilo napredka, zato so pouk še pred gradnjo šolske stavbe organizirali kar po zasebnih hišah. Novo šolsko poslopje so na pobudo učitelja Ivana Stupice začeli graditi leta 1913, a se je gradnja zavlekla zaradi izbruha prve svetovne vojne, tako da so jo končali šele štiri leta pozneje. Leta 1963 so jo priključili Osnovni šoli Lucijana Seljaka v Stražišču, ki se je v šolskem letu 1998/99 preimenovala v Osnovno šolo Stražišče. Najmanj učencev je podbliško šolo obiskovalo v šolskem letu 1984/85, in sicer trije učenci v dveh razredih. Zato so se že večkrat pojavile težnje po zaprtju šole, a so se krajani vedno uprli.
Na to, kako zelo so šole na podeželju pomembne, je opozoril tudi predsednik krajevne skupnosti Igor Pogačnik. »Naša šola ni velika, vendar je to kraj, kjer so domačini vasi Njivica, Nemilje, Podblica in Jamnik osvojili prva znanja in prebrali prve besede.« Šola na deželi je po njegovih besedah tista temeljna celica, na katero se navezujejo domačini in jih nekje v podzavesti še vedno opominja na zvestobo njihovemu kraju. »Če šole ne bo, se bo vez z domačim krajem začela trgati in verjetno se bo tudi pretrgala.« Podobno je razmišljal podžupan Boris Vehovec, ki pravi, da so podeželske šole ključ za obstoj malih vasi. »Zato bomo naredili vse, da se šola ohrani,« je obljubil Vehovec.