Pridobivanje znanja in izkušenj
Služba je družba. Pod tem imenom na Gorenjskem in Goriškem poteka projekt, ki izboljšuje zaposlitvene možnosti mladih. Prvi blok projekta s 16 udeleženci so pred kratkim sklenili v Škofji Loki in na Cerkljanskem.
Projekt Služba je družba (slogan kaže na večjo sproščenost, kot je pri formalnem izobraževanju) bodo nadaljevali v Škofji Loki in Kranju z okolico, tretji blok predvideva nadaljevanje na Jesenicah in v Tolminu, zadnji pa v Kranju in na Jesenicah. Končan naj bi bil junija prihodnje leto.
Škofja Loka – Projekt izvaja Zavod O, zavod škofjeloške mladine, sofinancirata pa ga ministrstvo za izobraževanje in Evropska unija. Kot je ob koncu prvega sklopa povedal direktor Zavoda O Miha Peternel, je cilj vključiti 60 mladih, ki bi prek izobraževanja pridobili čim več »mehkih« znanj in tudi realne delovne izkušnje, s čimer se jim bodo izboljšale možnosti na trgu delovne sile. Pridobivajo predvsem znanja, kakršna iščejo zaposlovalci, in opravijo tudi delovne vaje pri delodajalcu, da pridobijo izkušnje resničnega dela.
Tudi občina podpira programe, ki podpirajo prehod mladih iz izobraževanja v zaposlitev, pa je ob koncu prvega sklopa dejal podžupan občine Škofja Loka Tine Radinja. Čeprav je brezposelnost na Škofjeloškem nizka, se mladi vendarle srečujejo s težavami, ko iščejo delo, zlasti zaradi razkoraka med veščinami mladih in tistim, kar potrebujejo delodajalci. Radinja, ki je tudi predsednik organizacijskega odbora Teka 4 mostov, je še dodal, da eden od udeležencev delovno vajo opravlja tudi pri pripravi tega teka in se bo pri tem veliko naučil. Nevladne organizacije, kakršen je Zavod O, imajo možnost z neformalnimi povezavami doseči mlade, ki jih statistika ne zajame, in tako lahko vključijo tudi prikrito brezposelne, je povedal vodja projekta Blaž Jelenc in pojasnil, kako so pridobivali delodajalce za vključitev mladih v delovno vajo. Osredotočili so se na področja lesarstva, strojništva, sodobnih informacijskih tehnologij, administracije, nevladnih organizacij ... V Cerknem, kjer pri projektu sodeluje Cerkljanski mladinski alternativni klub (C.M.A.K.), jim je uspelo pridobiti le enega udeleženca, očitno brezposelnost tam ni velika, delovna vaja pa se je končala z zaposlitvijo, je povedal Matjaž Peternelj iz cerkljanskega kluba. Udeleženec se je zaposlil v njihovem klubu. Od 16 udeležencev so sicer zaposlitev dobili trije, so povedali izvajalci projekta.
Eden od udeležencev je tudi Matej Mavri, ki je delovno vajo opravljal v OptiWebu. Šola se na pedagoškem področju, a ga zanima tudi področje informacijskih tehnologij. »Projekt mi je omogočil, da sem se naučil trženja in oblikovanja spletnih strani, dobil sem vpogled v dinamiko podjetja in specifiko njegovega delovanja, pa tudi t. i. mehka znanja o upravljanju s časom, javnem nastopanju, kreativnosti ...« je svojo delovno izkušnjo delil Matej Mavri. Ekonomska tehnica Anita Maček pa je praktične izkušnje pridobivala v Layerjevi hiši v Kranju, kjer je sodelovala pri izdelavi turistične aplikacije, pomagala pri koncertih in razstavah. Tudi ona pravi, da se je veliko naučila. Biljana Ristić iz Loškega muzeja pa je bila mentorica eni od udeleženk, ki jo je muzej vključil v pripravo stalne zbirke o športu, s katero se ta čas ukvarjajo, mentorica pravi, da v obojestransko korist in zadovoljstvo.