Inovatorjem je problem izziv
Območna gospodarska zbornica za Gorenjsko je letos podelila pet zlatih priznanj za inovacije. Inovacije ne smejo biti samo tehnološke, je ob tej priložnosti pozvala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.
Bled – Območna gospodarska zbornica za Gorenjsko je na včerajšnjem dnevu Inovativnosti na Bledu že petnajstič nagradila najboljše inovacije v regiji. Na razpis je prišlo dvanajst prijav inovacij, od njih so petim podelili zlata priznanja, trem srebrna in trem bronasta. Zlata priznanja so prejeli Elan za zložljive turne smuči, Domel Holding za sesalne enote za palične sesalnike, Iskraemeco za platformo pametnega električnega števca, SIJ Acroni in Razvojni center Jesenice za razvoj procesne poti izločevalno utrjenega nerjavnega jekla lastne blagovne znamke SINOXX 4542 ter Alpineon in Amebis v sodelovanju z Institutom Jožefa Stefana za Sintetizator govora eBralec. Prve štiri inovacije bodo kandidirale tudi za priznanja na nacionalni ravni, ki bodo podeljena septembra.
Predsednik upravnega odbora Območne zbornice za Gorenjsko Bojan Luskovec je poudaril, da gorenjske inovacije tradicionalno dosegajo najvišje rezultate na nacionalnih podelitvah. »Inovativni zaposleni prihajajo iz uspešnih gorenjskih podjetij, katerih vodstva verjamejo v zaposlene. Zavedajo se, da le pravilna vlaganja v ustvarjalnost in inovativnosti zaposlenih vodijo v pozitivne gospodarske rezultate. Inovatorji in njihovi nadrejeni pojmujejo probleme kot izzive, s katerimi se srečujejo. To je priložnost za nadaljnji razvoj podjetja in skupnosti,« je dejal ter dodal, da inovacije dajejo izdelkom in storitvam značaj in identiteto, predvsem pa prinašajo koristi in dodano vrednost končnim uporabnikom.
Zbrane inovatorje in predstavnike gorenjskega gospodarstva je nagovorila tudi klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj in opozorila, da je njeni generaciji uspelo planet spraviti pod pritiske, ki zdaj mladi generaciji ovirajo pot naprej. Mednje je naštela podnebne spremembe, ekosistemske izgube, naraščanje prebivalstva in neenakosti med njim ter zgrešen ekonomski model, ki spodbuja, da čim več kupujemo, po uporabi pa zavržemo. Najbolj skrb vzbujajoč problem je po njenem eksponentno naraščanje porabe energije ter njena sestava, saj le deset odstotkov energije pridobimo iz obnovljivih virov. »Znak je za alarm, z okoljem smo ravnali zelo lahkomiselno,« je poudarila. Ob tem je opozorila, da tudi inovatorji brez ustreznega okolja ne bodo dosegali želenih rezultatov, inovacije pa ne smejo biti le tehnološke, ampak tudi gospodarske (krožno gospodarstvo), institucionalne, infrastrukturne in tudi inovacije življenjskega sloga.