Anton Popov (desno) in njegov slovenski sodelavec Artjom Bajdak z maketo steklene piramide, ki bo ključni objekt v načrtovanem znanstvenem parku. Popov načrtuje, da bo znanstveni park že v roku dveh let stal ob rondoju pri izvozu z avtoceste v Lescah.

Park za promocijo znanosti

Štirideset metrov visoko stekleno piramido, znanstveni park za promocijo znanosti, naj bi po načrtih Antona Popova, ki je na Bledu že osnoval tako imenovani Antimuzej, ob krožišču pri avtocestnem izvozu Lesce Bled postavili do leta 2019. Za desetmilijonski projekt še išče soinvestitorje.

Bled – »Če bo na primer podjetje Gorenje izdelalo govoreči pralni stroj, ga bo lahko, še preden ga bo dalo na trg, predstavilo v našem znanstvenem parku. Obiskovalci si ga bodo lahko ogledali in ga preizkusili. Proizvajalec bo na ta način lahko dobil koristne informacije uporabnikov, ki jih bo lahko uporabil pri oblikovanju izdelka, obiskovalci pa bodo lahko izvedeli, ''kaj je zadaj'',« je na najbolj praktičnem primeru Anton Popov, ruski znanstvenik in ekonomist, ki že nekaj let živi na Bledu, opisal, kaj in kako bi rad predstavil ljudem, ki jih zanimata znanost in tehnologija. Skoraj natančno leto dni po tem, ko je v informacijskem centru Triglavskega narodnega parka Triglav­ska roža odprl tako imenovani Antimuzej znanosti, namreč zgodbo nadaljuje z oblikovanjem Znanstvenega parka, ki ga želi umestiti k rondoju ob avtocestnem izvozu v Lescah. Ključni objekt parka bo štirideset metrov visoka piramida s skupaj 4500 kvadratnimi metri površin. V piramidi bodo osrednje mesto zasedali razstavni prostori za nove tehnologije.

Celoten park je zasnovan moderno in funkcionalno, arhitekturno bo sestavljen iz objektov, ki bodo kombinacija različnih geometrijskih oblik, med katerimi bo osrednje mesto zasedala piramida. Za gradnjo bodo uporabili jeklo, les in steklo.

»Odpiramo vrata nove velike zgodbe, ki ni zgolj lokalna niti slovenska ali evropska. Znanstveni park bo deloval kot povezovalna nit med znanostjo, umetnostjo, zabavo, poslovnim svetom in javnostjo. Njegov namen je narediti naravoslovje zabavno, ga skozi igro približati otrokom ter mladini, nuditi družinam prostor za aktivno in poučno preživljanje prostega časa. Prav tako pa je to prostor za rast in gojenje novih idej, projektov, lokalnih in mednarodnih. Umetnost pa je v vsej zgodbi kot prevodnik, ki združuje ter prepleta nemogoče,« projekt, ki ga vrednoti na deset milijonov evrov, opisuje Popov. Kot pravi, ima zemljišče že zagotovljeno, čeprav še ni v njegovi lasti, prav tako ima podporo številnih institucij.

Kot še pojasnjuje, so trenutno v fazi iskanja vlagateljev, ki bodo projekt podprli. »Iščemo zasebnike, ne institucij, pravzaprav ne potrebujemo pasivnih investitorjev, temveč partnerje v projektu, ljudi, ki bodo tudi osebno zavzeti,« poudarja. Vmes bo pridobil gradbeno dovoljenje. Računa, da bo za to potreboval leto dni, sama gradnja objekta pa ne bo dolgotrajna.

Ob tem pravi, da je ključno vprašanje, ki mu ga zastavijo vsi, ki jim predstavi svoj projekt, zakaj prav Slovenija. »Slovenija je idealna za takšen projekt zaradi lege, naravnih danosti, Bled pa deluje kot magnet, kamor prihajajo ljudje iz vse Evrope. Z avtoceste bo piramida Znanstvenega centra vidna, in če se bo pri nas ustavil le delček vseh, ki grejo mimo, bo to že veliko, da dosežemo svoj namen, to pa je predvsem spodbuditi željo po iskanju znanja. Veste, znanje in želja po uspehu nimata starosti,« je optimističen avtor projekta.

Kot še pravi, naj bi bil njegov slovenski znanstveni park eden od treh do petih v Evropi, ki jih bo povezovala skupna filozofija: iz dediščine znanja, izkušenj ter dosežkov, ki jih je človeštvo pridobilo skozi tisočletja, ustvarjati nove vsebine, nove tehnologije in novo dediščino, iz katere se bodo učile prihodnje generacije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 27. julij 2019 / 18:28

Mi hočemo živeti

Kranj – V Mestni hiši je na ogled fotografska razstava Andreja Perka Mi hočemo živeti s podnaslovom Po poteh dnevnika dr. Franceta Koblarja (1914–1915). »Zamisel o ciklu fotografij v zvezi s prvo s...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sobota, 3. april 2021 / 17:31

V petek potrdili 1296 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V petek so v Sloveniji ob 4998 PCR testih potrdili 1296 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb se je tako povečalo za štiri na 1047. V bolnišnicah zdravijo 5...

Gospodarstvo / sobota, 3. april 2021 / 10:33

Prvi sveženj izračunov dohodnine

V prvem svežnju je nekaj manj kot milijon informativnih izračunov dohodnine za leto 2020. Rok za vložitev ugovora je 30. april.

Tržič / sobota, 3. april 2021 / 10:33

Popolna zapora ceste

Retnje – Zaradi izvedbe sanacijskih del na mostovih na državni cesti od 29. marca do 10. maja velja popolna zapora ceste Retnje–Kovor (podvoz pod državno cesto). Obvoz je mogoč skozi naselje Loka.

Gospodarstvo / sobota, 3. april 2021 / 10:32

Začasno prekinjajo pomoč v pisarni

Kranj – Javna služba kmetijskega svetovanja je zaradi zaostrenih epidemioloških razmer in novih vladnih ukrepov začasno, predvidoma do 12. aprila, prekinila v pisarnah kmetijskih svetovalcev pomoč...

Kronika / sobota, 3. april 2021 / 10:29

Veliko število nesreč

Gorenjski policisti so obravnavali petindvajset prometnih nesreč v dveh dneh.