Pomoč zagotovo pride

Zaradi pomladnih razmer v dolini se v gore že vse pogumneje odpravljajo tudi taki planinci, ki zimskih razmer v visokogorju niso vajeni ali pa jih jemljejo prelahko. Če bo prenevarno, se bom pa obrnil, si najbrž reče marsikdo od njih, preden se odpravi v gorski svet, kjer pa še vedno vladajo zimske razmere. Do konca aprila je po podatkih agencije za okolje ledišče vztrajalo na nadmorski višini med 1400 in 1600 metrov, po prvomajski otoplitvi pa naj bi se do konca tedna ledišče dvignilo nad 2200 metrov, v soboto tudi nad najvišje vrhove. Že v nedeljo pa pričakujejo nove snežne padavine, zato se bo spet nekoliko povečala nevarnost snežnih plazov.

Gore so nepredvidljive. Opozorilo, ki ga iz ust izkušenih gorskih reševalcev slišimo vedno znova. Koliko zaleže, je že drugo vprašanje. Negativnih primerov je ogromno, za zadnjega so poskrbeli štirje moldavski planinci, ki so se v ponedeljek precej nepremišljeno odpravili na Kredarico. Ker jih je presenetilo slabo vreme s sneženjem, vetrom in meglo, so v poznem večeru obtičali sredi poti. Vprašanje je, kaj bi se z njimi zgodilo, če jim ne bi kljub nemogoči uri na pomoč priskočili gorski reševalci, v tem primeru iz GRS Mojstrana. Do premraženih in izčrpanih Moldavcev so menda prišli šele ob dveh ponoči(!) in jih pospremili do Staničeve koče pod Triglavom, kjer so prespali, naslednje dopoldne pa jih je iz doline pripeljal helikopter. Kot je za eno od televizijskih informativnih oddaj povedal predsednik GRS Mojstrana Jože Martinjak, so zaradi izčrpanosti, fizične in najbrž tudi psihične, z gore sestopali tako počasi, da verjetno brez helikopterskega prevoza do noči še ne bi prispeli v dolino. Razmere na Triglavu in v visokogorju nasploh so primerne le za izkušene alpiniste, še tisti pa naj dobro premislijo, kaj bodo počeli, je srečen zaključek reševalne akcije pokomentiral Martinjak.

Opisani primer, v zadnjih dneh pa jih je bilo še nekaj, je vnovič potrdil neprecenljivo vlogo slovenske gorske reševalne službe, ki se je organizirano začela že pred 105 leti, ko so v Kranjski Gori ustanovili prvo postajo gorske reševalne službe pri nas. Do danes se je ta razvila v izredno usposobljeno reševalno službo, ki jo tvorijo nesebični, požrtvovalni in srčni posamezniki, ki so pripravljeni prostovoljno pomagati ljudem v stiski v vsakem trenutku, v vsakih razmerah. Če boste torej tudi vi kdaj v gorah potrebovali pomoč, se lahko te rešilne bilke oklepate brez kančka dvoma – njihova pomoč bo zagotovo prišla.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 28. julij 2009 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 28. julij 2009, št. 59

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / torek, 11. november 2008 / 07:00

Obisk vulkanizerja

Ne glede na to, ali imamo zimske gume že nataknjene na platišča, je priporočljivo, da ob začetku uporabe obiščemo vulkanizersko delavnico in menjavo pnevmatik prepustimo strokovnjakom.

Avtomobilizem / torek, 11. november 2008 / 07:00

Posvečen cilj: Ohranitev prestola

Volkswagen postavlja na ceste šesto generacijo Golfa.

Prosti čas / torek, 11. november 2008 / 07:00

Prihaja Viktorija

Pozno jesenski program POP TV bo popestrila nova kolumbijska telenovela Viktorija (Victoria), ki na male zaslone prihaja v petek, 14. novembra, ob 17.05.

Kultura / torek, 11. november 2008 / 07:00

Berko v Železnikih in po svetu

V prenovljenem muzeju v Železnikih še do konca tedna najnovejša dela razstavlja slikar in grafik Berko.

Prosti čas / torek, 11. november 2008 / 07:00

Stefanovski premierno predstavil svoj novi album

Kitarski virtuoz Vlatko Stefanovski, sicer redni gost slovenskega glasbenega občinstva, je v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani premierno predstavil svoj novi bluesovski album...