Andrej Beden in Matjaž Ivačič sta solastnika podjetja, ki se je v treh letih delovanja prebilo tudi na afriški trg.

GeoCodis: od zemlje do zvezd

Matjaž Ivačič in Andrej Beden sta pred tremi leti ustanovila podjetje GeoCodis in v tem času razvila produkte za Simobil, Dars, Luko Koper ter se prebila tudi na afriški trg.

Kranj – GeoCodis je mlado zagonsko podjetje, ki za prostorsko analitiko uporablja geoinformacijske sisteme. Ponujajo informacijske rešitve, pri katerih je pomemben segment lokacija v prostoru. Podjetje, ki deluje v kranjskem Razvojnem centru za informacijske in komunikacijske tehnologije, sta ustanovila Matjaž Ivačič in Andrej Beden, ki sta prej deset let sodelovala že na oddelku geoinformacijskih sistemov v podjetju CGS plus. Ko so se lastniki odločili oddelek ukiniti, sta sprejela izziv in osnovala lastno podjetje, ki je kljub mladosti uspelo izpeljati že precej uspešnih projektov.

V nekaj več kot treh letih so svoje rešitve ponudili podjetjem in organizacijam, kot so Simobil, Dars, Luka Koper, Vip mobile v Srbiji in se prebiti na afriški trg. V Ugandi so namreč prek avstrijske razvojne agencije ADA ponudili rešitev, ki prebivalcem te države zagotavlja boljši nadzor nad vodnimi viri in s tem omogoča boljšo vodooskrbo. »Pripravili smo platformo, ki na enem mestu ponuja vpogled v številne parametre za več kot tisoč vodnih virov po državi,« razlaga Matjaž Ivačič, ki so mu izkušnje in poznanstva, ki jih je pridobil kot svetovalec v Združenih narodih, prišli prav tudi pri sklepanju posla v Ugandi.

»Naš enostavni model, ki izkorišča dobro pokritost Ugande z mobilnim signalom in navajenost tamkajšnjih prebivalcev na uporabo mobilnih telefonov, je nadomestil pošiljanje podatkov prek prenosnih fizičnih medijev ali interneta, ki je v marsikaterem delu države slabo razvit ali pa ga sploh ni,« dodaja drugi solastnik podjetja Andrej Beden.

Nedavno jih je na dogodku Med Afriko in Evropo – izzivi in priložnosti, ki so ga organizirali, pozdravila tudi ugandska veleposlanica v Rimu dr. Mumtaz Kassam in jim ponudila svojo pomoč. S projektom pa so si odprli vrata tudi na druge afriške trge.

»Prek podjetij, s katerimi sodelujemo, se nam je odprla možnost za projekte v tujini, ki je nismo izpustili iz rok. Poleg tega delo s tujci pozitivno vpliva na rast podjetja in zaposlenih,« je prepričan Ivačič.

Uspešno sodelujejo tudi s slovenskimi podjetji in organizacijami. Skupaj s Slovensko akademijo znanosti in umetnosti ter centrom Vesolje-SI so ustvarili aplikacijo Voda, kje si?, ki prosto dostopne podatke satelitov Sentinel Evropske vesoljske agencije izkorišča za določanje poplavnih območij. »Gre za radarski satelit, ki zagotavlja posnetke tudi ponoči in v slabih vremenskih pogojih. Podatke o stanju voda lahko prikažemo za katerokoli območje ali časovni presek. Aplikacijo izkorišča tudi Agencija RS za okolje, ki prek njih kalibrira poplavno ogroženost posameznih območij,« razlagata lastnika podjetja, v katerem trenutno deluje ekipa šestih ljudi, v kratkem pa planirajo tudi kadrovske okrepitve.

Iščejo namreč programerja, pridružil pa se jim bo tudi Poljak – strokovnjak za obdelavo podatkov satelitskega zaznavanja, ki ga je navdušil prav projekt Voda, kje si? in bi si rad dodatna znanja pridobil v Sloveniji. Kadre sicer pridobivata iz lokalnega okolja. »Poleg osnovnega znanja je kriterij pri izbiri zaposlenega tudi želja po učenju. Izkazalo se je, da se najbolje obnesejo mladi, ki se nato v podjetju naučijo potrebnih dodatnih znanj,« pravita sogovornika, ki prav zaradi tega štipendirata dva študenta. Precej pozornosti posvečata tudi razvoju lastnih podjetniških znanj, predvsem v okviru organizacije CEED Slovenija, kjer so jima na voljo tudi koristni nasveti izkušenejših podjetnikov.

Po dobrih treh letih delovanja, v katerih je podjetje našlo svoje mesto na trgu, si lastnika želita predvsem zmerne in konstantne rasti. »Precej je mladih podjetij, ki čez noč doživijo 'bum', pa potem zaradi tega pogorijo. Zato si želiva zmerne in nadzorovane rasti, hkrati pa ostati trdno na realnih tleh,« zaključuje Andrej Beden.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sobota, 28. julij 2018 / 16:00

Kolesarnice z USB-polnilci

Na Jesenicah bodo dobili pet kolesarnic, ki bodo opremljene tudi z orodji za hitro popravilo koles in USB-polnilci.

Objavljeno na isti dan


Domžale / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Božično kosilo z brezdomci

Domžale - Domžalski župan Toni Dragar je tudi letos dan pred božičem na kosilo povabil domžalske brezdomce. Kot je poudaril, želi s tem dejanjem vse, ki so zarad...

Gorenja vas-Poljane / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Vaško jedro je urejeno

V Gorenji vasi te dni dobivajo vaško jedro, za projekt pa je občini uspelo pridobiti denar iz evropskih skladov.

Radovljica / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Pred prazniki poskrbeli za druge

Paketi hrane za najbolj ogrožene družine, donaciji za Kresničko in Karitas.

Kamnik / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Spomin na tuhinjske borce

Sto dvaindevetdesetim borcem in vodji ameriške vojaške misije Charlesu Fisherju, ki so padli v Tuhinjski dolini, se je ob 65-letnici bojev poklonila tudi ministrica Ljubica Jelušič.

Preddvor / sreda, 30. december 2009 / 07:00

V jezero so potopili božično drevesce

Že devetič so za božič v jezero Črnava potopili božično drevo.