Promovirali zaposlovanje starejših
Včerajšnji Dan za delodajalce je posebno pozornost namenil zaposlovanju starejših. Med brezposelnimi na Gorenjskem je namreč skoraj polovica starejših od petdeset let.
Kranj – Zavod za zaposlovanje je včeraj priredil Dan za delodajalce, s katerim so letos poseben poudarek namenili promociji zaposlovanja starejših. To je bila tudi osrednja tema poslovnega zajtrka za delodajalce, ki so ga pripravili na Območni službi Kranj v sodelovanju z gospodarsko in obrtno-podjetniško zbornico. Čeprav je stopnja registrirane brezposelnosti na Gorenjskem ta čas zgolj 7,7 odstotka (v Sloveniji 11,2 odstotka), pa je med gorenjskimi brezposelnimi veliko starejših, saj imajo v evidenci kar 45,1 odstotka starejših od 50 let, medtem ko državno povprečje znaša 37,6 odstotka, je opozoril direktor Območne službe Kranj Drago Perc.
Njegova namestnica Dubravka Furar je navzočim uvodoma predstavila nekaj skrb vzbujajočih podatkov iz dokumenta ministrstva za delo 'Starejši in trg dela' glede pričakovanih demografskih trendov. Življenjska doba se daljša, zaradi upada rojstev je vsako leto deset tisoč manj mladih, poleg tega na trg dela stopajo pozno. Na drugi strani je v Sloveniji tradicija zgodnjega upokojevanja (povprečna starost je 59 let), vsako leto se upokoji 30 tisoč Slovencev, že danes na nekatera delovna mesta zaposlujejo tujce. Kot je dejala, bo sčasoma vse težje zadostiti potrebam delodajalcev, zato bodo nujne prilagoditve trga dela, da bodo starejši ostali dlje aktivni. Po stopnji delovne aktivnosti v kategoriji 55–64 let je Slovenija na predzadnjem mestu (zadnji so Grki).
Vzroki za nizko delovno aktivnost starejših so po besedah Furarjeve tudi v slabšanju razmer na delovnih mestih, zato bodo delodajalci morali začeti vlagati v človeški kapital in razvoj delovnih mest, ki bodo omogočala kasnejše upokojevanje. »Prisotni so tudi negativni stereotipi, da se starejšim sposobnosti znižajo, so manj produktivni, imajo vprašljive digitalne veščine, so nefleksibilni. Poudariti je treba njihove pozitivne lastnosti: izkušnje, znanje, delovne navade, mirnost v kriznih situacijah, pripadnost kolektivu, pripravljenost podaljšati delovni čas, zavezanost h kvaliteti, spretnost v tradicionalni komunikaciji in vodstvene veščine …« je dejala.
V razpravi so delodajalci povedali, da mnogi zaposleni komaj čakajo, da gredo na zavod in se nato po dveh letih upokojijo. Po mnenju nekaterih bi bilo treba skrajšati 25-mesečno nadomestilo brezposelnosti oz. bi prejemniki zanj morali opravljati družbeno koristno delo. Slišati je bilo tudi, da je davčna politika premalo naklonjena zaposlovanju starejših, da so plače preobremenjene, da je manjše število delovno aktivnih starejših tudi posledica dejstva, da ne morejo več hkrati imeti obrti in uživati pokojnine …
V sklopu Dneva za delodajalce so v kariernem središču območne službe Kranj včeraj podjetja opravljala tudi hitre zmenke z brezposelnimi, svetovalci zavoda pa so obiskali nekatere delodajalce, kjer so pobliže spoznali njihova delavna okolja in pričakovanja.