Idealen dan

Glede na meridiansko uro organov se idealen dan začne med 5. in 7. uro zjutraj, ko se zdani. Takrat je najbolj aktiven meridian debelega črevesja, idealno opravilo je zatorej praznjenje črevesja. Na telo pa blagodejno v tem času vplivajo še globoko dihanje, meditacija, opazovanje sončnega vzhoda in dihanje energije sonca.

Energijsko najprimernejši čas za zajtrk je med 7. in 9. uro, ko je višek energije v želodcu. Zajtrk zagotovi energijo za cel dan, zato ga nikakor ne bi smeli izpuščati. Če smo sladkosnedi, naj bi v tem času zaužili tudi sladkarije, saj potem prihaja čas energije slinavke, ki sladkor presnavlja. Vse, kar sladkega zaužijemo kasneje, pa izčrpava energijo vranice in slinavke.

Čas od 9. do 11. ure pripada vranici in slinavki. To je čas v dnevu, ko naj bi bili kar se da aktivni in ustvarjalni, saj nas pri tem podpira njuna energija.

Aktivno naj bo tudi obdobje med 11. in 13. uro, ko je na višku energija srca. Dober čas za nove projekte, komunikacijo s sodelavci. Idealen čas za kosilo, saj mu med 13. in 15. uro sledi čas viška energije tankega črevesja, ki skrbi za absorpcijo hranil, ki je v tem času najbolj optimalna, in zato je izkoristek zaužite hrane energijsko največji.

Energija tankega črevesja nas tudi podpira v procesu selekcije tega, kar je za nas dobro, in izločevanja vsega, kar nam ne koristi. Čas za oceno vsega, kar smo počeli ta dan. Misli v tem obdobju počasi preusmerimo na zaključek tekočega delovnega dne ali odprtih delovnih procesov.

Od 15. do 17. ure vlada energija mehurja. Primeren čas, da končamo delo, spočijemo um in telo. V tem času telesu koristi gibanje. Od vseh dražljajev in obremenitev moramo spočiti tudi svoja čustva, živčni sistem. Če smo zaskrbljeni, negotovi, nas je strah, vse to obremenilno vpliva na energijo mehurja in njen pretok. Zato je pomembno, da ozavestimo strahove in obremenitve, jih predihamo in spustimo iz glave. Tako tudi simbolično naredimo »preklop« iz službenega v domače okolje.

Od 17. do 19. ure je višek energije ledvic. Čas za umirjanje, druženja v krogu družine in prijateljev. Ukvarjanje s stvarmi, ki nas izpolnjujejo in umirjajo. Čas za večerjo. Zadnji obrok naj bi namreč zaužili do mraka. Po mraku se prebavni encimi ne tvorijo več in prepozno zaužita hrana nam obleži v želodcu neprebavljena do naslednjega dne (težave z nespečnostjo, čezmerno težo, izčrpavamo energijo, namesto da bi se ta okrepila in obnovila).

Med 19. in 21. uro je višek energije osrčnika. Čas, ko se moramo umiriti (pomagajo dihalne tehnike, meditacija, sproščanje, lahen sprehod ali masaža). To je čas priprave na spanje, ko je zelo koristno, da iz glave dokončno spustimo dogodke preživetega dne.

Čas po 21. uri naj bi bil namenjen počitku in spanju. Od 21. do 23. ure je višek delovanja trojnega grelca. Energijskega organa, ki podpira delovanje pljuč, želodca, črevesja, organov trebušne votline. V tem času se začne regeneracija našega telesa. Vsaka ura spanja pred polnočjo je še posebno pomembna, če želimo ostati zdravi, mladostni in vitalni ter energijsko v ravnovesju.

Od 23. do 1. ure je čas žolčnika in od 1. do 3. ure energijski višek delovanja jeter. Oba organa pripadata elementu lesa, skrbita za regeneracijo in revitalizacijo našega telesa, zato je počitek v tem obdobju noči najboljše, kar lahko storimo za svoje zdravje.

Od 3. do 5. ure je višek energije v meridianu pljuč. Če se zbujamo v tem času, to lahko pomeni neravnovesje energije oziroma težave s pljuči. Lahko se zbujamo, ker nas obremenjujejo določeni nerazrešeni dogodki, ki nas utesnjujejo in nam ne pustijo dihati s polnimi pljuči.

Naučimo se poslušati ritme in cikle svojega telesa. Prisluhnimo jim čim bolj v okviru svojega vsakdanjega ritma in lažje bomo vzdrževali energijsko ravnovesje svojega organizma, zdravje in vitalnost. Čim več idealnih dni vam želim.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 17. maj 2018 / 11:16

Po poteh Francozov

Veliki rob (1237 n. m.) – Pomlad nad Vipavsko dolino. Razgledno čavensko pogorje. Po poteh Francozov iz časa Ilirskih provinc.

Objavljeno na isti dan


Železniki / ponedeljek, 15. november 2021 / 00:37

Cene vrtcev bodo višje

Železniki – Železnikarski občinski svetniki so na zadnji seji potrdili nove cene programov predšolskega varstva, ki bodo od januarja dalje nekoliko višje. V Vrtcu Železniki bodo cene za šest odstot...

Jesenice / ponedeljek, 15. november 2021 / 00:35

Študenti in dijaki ponekod delajo celo brez malice

Na poziv ministra za zdravje, naj se v pomoč bolnišnicam vključijo dijaki in študenti zdravstvene nege, so se odzvali tako na jeseniški srednji zdravstveni šoli kot fakulteti. Njihovi dijaki in študen...

Bled / ponedeljek, 15. november 2021 / 00:26

Novi most je odprt

V sredo so odprli novi most čez Savo v Piškovci. Urejen je enosmerni promet, s semaforjem na senzor.

Gorenjska / ponedeljek, 15. november 2021 / 00:24

Spominske slovesnosti letos ne bo

Radovljica – Združenje borcev za vrednote NOB Radovljica sporoča, da glede na trenutne ukrepe za preprečitev širjenja covida-19 letošnje tradicionalne decembrske spominske slovesnosti na Pokljuki n...

Tržič / ponedeljek, 15. november 2021 / 00:20

Električna kolesa na prezimovanju

Tržič – Z novembrom so v Tržiču s sistemom Gorenjska.bike prešli na prezimovanje. Kolesa si bo ponovno možno izposoditi spomladi, predvidoma v marcu, do takrat pa bodo skušali sistem še bolj izpopo...