V Hrašah edino tekmovanje z vlečnimi psi
Peti Memorial Henrika Sečnika je bilo letos edino tovrstno tekmovanje v Sloveniji. Največ jih je s psom teklo ali kolesarilo. Med udeleženci tudi nekaj znanih športnih imen.
Hraše – Društvo športnih psov Slovenije je v nedeljo v sodelovanju s Turističnim društvom Hraše organiziralo peti Memorial Henrika Sečnika, tekmovanje vlečnih psov z mednarodno udeležbo. Potekal je v Hrašah.
»Zelo smo zadovoljni. Prijavljenih je skoraj sto dvajset tekmovalcev. Vesel sem, da sta s programom prireditev popestrila tudi TD Hraše in Kmetija Janhar. Proga, ki poteka po občini Medvode, del pa po občini Vodice, je danes zelo zahtevna, ker je suha, tako da na zavojih kar drsi. Krog je za tekmovalne kategorije dolg 3,7 kilometra, za netekmovalni Šapa tek s kužki pa dva kilometra,« je povedal Matjaž Ovsenek, predsednik Društva športnih psov Slovenije, ki šteje 12 članov in vsi so kot prostovoljci stopili skupaj za organizacije prireditve, ki je letos sploh edina tovrstna v Sloveniji. Ovsenek je nastopil tudi kot tekmovalec in v kategoriji kolesarjev s polarnim psom osvojil drugo mesto. »Sem zadovoljen. Startal sem z najmlajšo psičko, ki je prvič tekla sama. Letos sem zelo malo treniral. Bistvo je, da sva se na progi ujela, da sva bila dober par. To je še pomembneje od samega rezultata,« je dejal Škofjeločan, ki se s polarnimi psi udeležuje tudi velikih tekmovanj. Jeseni ga v Italiji čaka evropsko prvenstvo.
Na tekmovanju so bile kategorije ločene za udeležence s psi polarnih pasem in druge. Največ jih je s psom nastopilo na kolesu (bikejoring) in v teku (canicross), poleg tega pa še z vozički in skuterjem z enim psom ali dvema. Fizično najbolj naporen je tek s psom. V njem sta bila v kategoriji open najhitrejša oče in sin, Damjan in Žan Žepič, Kranjčana, ki zadnja leta živita v Trebnjem. Damjana poznamo kot nekdanjega triatlonca. »Z današnjo tekmo sem zadovoljen. Moja psička pasme španski pointer je opravila dobro delo. Vlekla je večino časa. Seveda pa mora biti tudi tekač dobro pripravljen. Treniram atletiko in tek s psom je zame del treninga. Tečem na pet in deset kilometrov ter polmaraton. Moj cilj je čez leta postati dober maratonec,« je povedal drugouvrščeni Žan Žepič, ki bo letos dopolnil 19 let. Njegov trener je oče Damjan, s katerim del treninga opravita tudi skupaj. In kakšna je razlika teči sam ali s psom? »S psom si hitrejši, približno za 10 do 15 sekund na kilometer. Občutek bi lahko primerjal s kolesarjenjem za avtomobilom. Paziti je treba na tehniko, da se ne podre,« je pojasnil Žan. Z očetom se udeležujeta velikih tekmovanj v tujini, Damjan pa bo letos nastopil tudi na desetdnevni etapni dirki v Franciji (Trophée des Montagnes).
Tekmovanje v Hrašah je bila prava paša za oči za ljubitelje tovrstnega športa in rekreacije. Na progi so bili tekmovalci s psi različnih pasem. Nekateri psi so bili močni in večji, drugi manjši. Med tistimi najmanjšimi je bil mešanec, s katerim je tekel Edvard Schumet iz Komende, eden najbolj znanih slovenskih tekmovalcev z vlečnimi psi. »Tokrat ne tekmujem z vlečnim psom. Tekma ni vedno samo zato, da človek zmaguje, je tudi zato, da se jo udeležuje. Prišla sva okrog in se imela fino,« je pojasnil Edvard Schumet, za katerega je glavna sezona končana. Največ namreč s psi tekmuje v teku na smučeh. Večjih tekmovanj se letos ni udeležil, saj so bila čez lužo, bodo pa v Evropi znova prihodnje leto. Tekmo v Hrašah je končal na šestem mestu, njegova žena Nuša pa je bila kar dvakrat prva (v odprti kategoriji teka s psom in s skuterjem z enim psom).
Kot zadnji so se na progi podali udeleženci netekmovalnega Šapa teka s kužki, med katerimi je bilo tudi veliko otrok. Sledil je še zanimiv program – tudi z nastopom kvadrilj Jahalnega centra kmetije Janhar.