Posadili tisoč in eno sadiko
Na mednarodni dan gozdov so se v Zbiljskem gaju zbrali prostovoljci, ki so na območju, velikem okrog pol hektara, posadili tisoč in eno sadiko gozdnega drevja. Takšne akcije so majhen prispevek, a veliko pripomorejo k čim hitrejši obnovi slovenskih gozdov.
Zbilje – V torek je bil mednarodni dan gozdov in ob tem so v gozdičku v neposredni bližini Zbiljskega gaja v Medvodah pogozdili okrog pol hektara veliko območje, na katerem so drevesa morali odstraniti zaradi žleda in napada podlubnikov. Zasadili so 1001 sadiko gozdnega drevja
Gre za Žitovo družbeno odgovorno kampanjo, v kateri so kupci čajev 1001 cvet v zadnjem mesecu poslali več kot šestdeset tisoč praznih škatlic. Od vsake prejete škatlice čajev so v Žitu namenili pet centov za nakup sadik gozdnega drevja. V sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije so v torek simbolično posadili 1001 sadiko od skupaj deset tisočih. Skupaj bodo obnovili do štiri hektare gozda. Pri tem jim pomagajo številni prostovoljci. »Lepo je videti toliko prostovoljcev v naravi. Ker so naravne ujme v zadnjih letih močno prizadele slovenske gozdove, smo se v Žitu odločili, da podpremo pogozdovanje in obnovo poškodovanih gozdov. Hvaležni smo vsakemu, ki je sodeloval pri kampanji in s tem prispeval k bolj zdravemu življenju prihodnjih generacij, hkrati se zahvaljujem tudi vsem prostovoljcem, ki nam pomagate pri zasaditvi,« je povedal Janez Bojc, generalni direktor Žita. Kot je poudaril Damjan Oražem, direktor Zavoda za gozdove Slovenije, je vsaka taka kampanja zanje dobrodošla, saj bodo morali zaradi posledic žledoloma in napada podlubnikov obnoviti skoraj dvajset tisoč hektarov gozda, od tega približno dva tisoč hektarov s saditvijo sadik. Kako je potekala izbira lokacije, je pojasnil Andrej Breznikar iz Zavoda za gozdove Slovenije: »Dejstvo je, da so v zadnjih treh letih slovenski gozdovi doživeli več naravnih ujm. Žledu leta 2014 se je pridružil še napad lubadarja v letih 2015 in 2016. Prizadetih območij je veliko in ena izmed lokacij je Zbiljski gaj. Slovenski gozdovi so v dobri kondiciji in imajo naravno sposobnost samoobnove, se bodo obnovili po naravni poti. Okrog deset odstotkov pa jih bomo morali obnoviti na način, kot delamo danes, torej z zasaditvijo sadik gozdnega drevja. Gre za lep gozd tik ob Zbiljskem jezeru in zato je čim hitrejša obnova še toliko bolj pomembna. Za to lokacijo smo izbrali drevesne vrste, ki po naravi rastejo v tem okolju: v glavnem bukev, hrast, gorski javor, češnja, nekaj pa tudi smreke.«
Sajenje preostalih sadik gozdnega drevja se nadaljuje, in sicer v Vodicah in Logatcu. Upajo, da pomlad ne bo presuha, da se bodo sadike prijele in zrasle v velika in zdrava drevesa.