Kronika tedna
Psihiater: ugrabitev ni bila načrtovana
Na ljubljanskem okrožnem sodišču so nadaljevali sojenje 28-letnemu Urošu Ložu, ki ga tožilstvo bremeni ugrabitve petnajstmesečne deklice avgusta letos v Mekinjah. Senat se je seznanil z izvedeniškim mnenjem. Napisal ga je psihiater Gorazd Mrevlje, ki je iz razgovora z obtoženim ugotovil, da je Lož patološki hazarder, ki pa ugrabitve deklice ni načrtoval. Loža je tako med pogovorom s psihiatrom »neustavljivo in pristno jokal«. Po oceni izvedenca obtoženec ugrabitve ni načrtoval, ampak je šlo za trenutno odločitev, ker je tedaj postal paničen in je bil tudi bistveno zmanjšano prišteven. Lož je namreč zaradi odvisnosti od iger na srečo zabredel v dolgove, zato je od upnikov že prejemal grožnje. Po drugi strani pa je bil njemu dolžan oče 15-mesečne deklice. Te okoliščine so Loža po mnenju psihiatra pripeljale do ugrabitve, za kar se je odločil šele, ko je deklico zagledal. Zaradi storjenega ima obtoženi še vedno velik občutek krivde, dogodek pa ga je tudi travmatiziral, kar bi se lahko razvilo v avtoagresivno ravnanje, je še opozoril psihiater.
Mnenje psihiatra, ki ga bodo zaslišali naslednjič, ni prepričalo tožilca Matija Benuliča, ki je prepričan, da je Lož ugrabitev skrbno načrtoval. O tem govorijo tudi dokazi. Tako je Lož svojo partnerico in otroka pustil na letovanju v Pulju, sam pa se je odpravil domov. Prav tako naj bi v trgovini brez videonadzora kupil nov mobilni telefon in dve predplačniški mobilni kartici. Nato naj bi pod pretvezo, da bo dekličini družini prodal baker, poskrbel, da kritičnega dne njene matere ne bo doma. Proti hiši se je odpravil delno zakrit in se varuški v hrvaškem jeziku predstavil z imenom Djoko, da je preveril, kdo je doma. Malo kasneje se je vrnil, vzel otroka, varuško pa zrinil na stranišče. Vse to po tožilčevem mnenju dokazuje, da je šlo za skrbno načrtovano ravnanje, v katerem ni zaznati bistveno zmanjšane prištevnosti. Zagovornik obtoženega, odvetnik Andrej Žabjek, je tožilčevim navedbam nasprotoval, ker da potem policija sploh ne bi vedela, kdo je storilec, in bi morda Lož celo izsilil odkupnino. Družina ugrabljene deklice sicer od obtoženega zahteva okoli 28 tisoč evrov odškodnine zaradi zdravljenja, duševnih bolečin in strahu.
Ceste terjale eno življenje
V preteklem tednu (od 21. do 27. novembra) je v prometnih nesrečah na slovenskih cestah umrla ena oseba. Na Gorenjskem so policisti zadnji teden obravnavali 37 prometnih nesreč, v katerih je bilo šest oseb laže ranjenih. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so gorenjski policisti pridržali deset voznikov, že dolgo pa se ni zgodilo, da ne bi zasegli niti enega vozila. V Sloveniji je letos v prometnih nesrečah umrlo 128 oseb, tri manj kot v enakem lanskem obdobju. Gorenjske ceste so v tem letu terjale trinajst smrtnih žrtev (lani sedemnajst).