Zdravje moških ogroža rak prostate
Gorenjska: pri moških je na prvem mestu rak prostate, pri ženskah rak kože. Obolevnost za rakom se s starostjo povečuje.
»Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene ozaveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje rakavih bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.«
Tako kot v svetu število rakavih obolenj narašča tudi v Sloveniji in na Gorenjskem, so opozorili ob tednu boja proti raku, ki je potekal od 6. do 10. marca. Zadnji dokončni podatki, ki se zbirajo v republiškem Registru raka, so dostopni za leto 2013. Tega leta so na Gorenjskem na novo odkrili 1452 rakov; 768 pri moških in 684 pri ženskah. Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila tako pri moških kot pri ženskah višja kot v Sloveniji. Kot je sporočila prim. Alenka Hafner, vodja kranjske OE Nacionalnega inštituta za javno zdravje, najpogostejše novo odkrite vrste raka predstavljajo kožni rak (brez melanoma), rak prostate, rak pljuč, rak dojke in rak debelega črevesa in danke – ti predstavljajo kar 56,4 odstotka vseh novih primerov rakavih bolezni. Pri moških je bil na prvem mestu rak prostate, pri ženskah pa rak kože, zatem rak dojk. Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje, je pojasnila Hafnerjeva. V letu 2013 je na Gorenjskem zaradi raka umrlo 598 oseb, od tega več moških.
Se pa preživetje bolnikov z rakom za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je od 2009 do 2013 znašalo pri moških 53,3 odstotka in pri ženskah 60,3 odstotka. »Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene ozaveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi,« je povedala Hafnerjeva. Na Gorenjskem potekajo vsi trije presejalni programi: program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu (ZORA), državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki (SVIT) in državni program za raka dojk (DORA).