![](/images/20170309/170309803-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Elektrika kot orožje v osamosvojitveni vojni
Izpod peresa dr. Draga Paplerja je izšla nova knjiga Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991, ki jo bo avtor predstavil v četrtek, 9. marca, ob 18. uri v Ullrichovi hiši v Kranju.
Kranj – Knjiga je dokumentarni zapis pričevanj udeleženih zaposlenih iz Elektra Gorenjska kot civilne družbe in predstavlja njihov prispevek pri osamosvojitvenih procesih države Slovenije, ko je bila elektrika pomembna z vidika pritiska na jugoslovansko vojsko. Odklopi elektroenergetskih naprav junija 1991 so namreč potekali v nevarnih razmerah, bili pa so v veliko pomoč slovenski teritorialni obrambi. Avtor je z zbiranjem gradiva začel leta 2001, ko je opravil pogovore s ključnimi udeleženci z območja Gorenjske, in zaključil lani, ob 25-letnici osamosvojitve. Knjigo je napisal, da opozori na stisko, ki so jo doživljali elektroenergetiki, ko so dobili zahtevno nalogo, ki so jo morali izvesti. Odločno so se podali v neznane in nepredvidljive situacije ter izpolnili pričakovanja. Elektrika je postala orožje. Pomenila je pritisk na vojsko kot prvi in učinkoviti ukrep civilne strukture. Tudi knjiga je orožje s svojim poslanstvom in z dokumentarno vsebino pričevanj sopotnikov preteklega usodnega, a odločilnega časa, prinaša pa tudi sporočilo za sodobnike, ki bodo spoznali širino celovitega delovanja in posledice, ki nastajajo ob nepravičnem poseganju v strukture sistema – tako bistvo svojega dela povzema avtor knjige.
Gre za Paplerjevo tretjo samostojno knjigo in že dvajseto knjigo v soavtorstvu, ki zaokroža njegovo tematsko širino publicističnega, strokovnega in znanstvenega dela.