Za Hotel Bellevue še upanje
Hotel Zlatorog nezadržno propada, medtem pa Japec Jakopin za Hotel Bellevue napoveduje rešitev v dveh letih.
Ribčev Laz, Ukanc – Kalvarija bohinjskih hotelov se nadaljuje, saj ostajata zaprta hotela Zlatorog in Bellevue, hotel Ski Vogel pa deluje le pozimi. Bohinj s tem izgublja tako ugled kot prihodke.
Kakšna bo usoda Hotela Zlatorog, ni jasno, stanje hotela, kjer se je lani po obilnem sneženju že podrla streha bazena, pa je žalostno, omet odpada, leseni opaži so polomljeni, vrata vlomljena in stekla razbita. Sameva tudi depandansa, Hotel Bellevue in nekateri drugi objekti. Tako domači kot tuji turistični strokovnjaki ob tem upravičeno opominjajo, da Bohinj zaradi pomanjkanja hotelskih ležišč veliko izgublja, po nekaterih ocenah samo iz naslova turistične takse do pol milijona evrov letno.
Na uredništvo se je obrnil tudi eden od delničarjev Družbe za spodbujanje razvoja Triglavskega narodnega parka, ki želi vedeti, kako je država dopustila odtujitev najlepših hotelov ob Bohinjskem jezeru. »Na Hotelu Zlatorog ni več žlebov, notranjost je popolnoma uničena, od nekdaj prestižnega hotela, ki bi moral biti v lasti Družbe za spodbujanje razvoja Triglavski narodni park, je ostala samo sramota za ves kraj. Vsa leta obstoja so nadzorni sveti vedeli za obstoječe stanje in nihče ni opozoril na težave, tega se je lotil intenzivno sedanji direktor, ki še vedno pričakuje odgovor pristojnih.«
Ocena izgube iz naslova turistične takse se bohinjskemu županu Francu Kramarju zdi pretirana, kot dodaja, pa je dejstvo, da Bohinj zaradi dolgoletnih težav s hoteli izgublja. »Družba za spodbujanje razvoja TNP je bila kilavo dete od samega začetka. Ni nam jasno, kako so dvajset odstotkov bohinjskih hotelov mimo zakona prodali Pačniku, ki je prepovedoval odtujitev deleža z izjemo znotraj delniške družbe. Na to smo vložili tudi kazensko ovadbo, ki pa jo je tožilstvo zavrglo,« pravi Kramar.
Boljša prihodnost se po zagotovilih Japca Jakopina obeta vsaj Hotelu Bellevue, poznanemu tudi kot hotel Agathe Christie. Čeprav so se v Bohinju že pojavili strahovi, da bo Jakopinova lastnina v Bohinju pristala v stečajni masi Seawaya, Jakopin to zavrača. Da hoteli niso v stečajni masi, potrjuje tudi stečajni upravitelj podjetja Seaway Design Anton Jagodic. Jakopin je dejal, da nad Hotelom Bellevue niso obupali, saj so naročili ekspertize pri tujih strokovnjakih za hotele v alpskem prostoru. »Po njihovih analizah sta se turizem in turistično povpraševanje tudi konceptualno močno spremenila, tako da bi bohinjski hoteli v celoti potrebovali okoli sto petdeset milijonov evrov investicij. Zahteve so takšne, da za hotel s petimi zvezdicami potrebuješ bazen, primerne kvadrature, višine, kopalnice itd. Samo z malo barve in dela žal ne bo šlo. Najeli smo najboljše ljudi, za pripravo načrtov in konkretno za Hotel Bellevue bi potrebovali od deset do dvanajst milijonov evrov. Za to moraš s pripravljenim poslovnim načrtom priti do banke, in to ne do slovenske, temveč do tuje, ki se ukvarja s financiranjem naložb v alpskem prostoru.« Jakopin težave vidi v politiki, bančnem sistemu in slovenski regulativi. In kdaj bi Hotel Bellevue lahko zaživel? Jakopin pravi, da je investicijo mogoče izpeljati v dveh letih.