Začetek posta
V Katoliški cerkvi se je včeraj, na pepelnično sredo, začel postni čas.
V postnem času bodo tudi letos potekala akcija 40 dni brez alkohola ter romanja alkoholikov in vseh, ki trpijo zaradi različnih odvisnosti, v Marijina božjepotna središča. Romanje na Brezje bo v soboto, 4. marca. Maša bo ob 10. uri.
Kranj – Postni čas bo trajal do večerne maše na veliki četrtek, 13. aprila, ko se bo začelo tako imenovano »velikonočno tridnevje«. Letos bo velika noč 16. aprila. Sredin obred pepeljenja, v katerem duhovnik na glavo vernika simbolično posuje blagoslovljeni pepel, je opomin, da je človek slaboten in minljiv in da ne sme pozabiti reka: Pomni človek, da si prah in da se v prah povrneš. Katoliška cerkev uči, da je post spokorni čas priprave na veliko noč, ko naj človek opusti razne razvade in naj stori kaj dobrega. Postenje je koristno za telo in dušo. Postni čas je tudi čas molitve, še posebej Križevega pota.
V postnem času naj bi se vsak petek vzdržali uživanja mesa, strogi post, ko naj bi se le enkrat dnevno do sitega najedli, pa je v Katoliški cerkvi zapovedan na pepelnico in na veliki petek. Včasih so bila pravila ravnanja med postom veliko hujša. Še posebej v »kvatrnem tednu«, to je v tednu po pepelnici. Meso je zginilo z jedilnika, ljudje pa so jedli le dvakrat na dan: prvič okrog enajstih dopoldne, drugič pa proti večeru. V vinorodnih krajih so se vsaj ob petkih vzdržali vina, konec pa je bilo tudi z veseljačenjem, vasovanjem in porokami. Fantu, ki je med postom vasoval, so rekli »kvatrnik«. V nekaterih krajih so po cerkvah pred glavnimi oltarji izobešali postne prte. Ta običaj se je ohranil le še v nekaterih krajih na Koroškem.
V postnem času bo šest nedelj. Prva je postna, druga je kvatrna, tretja je imenitna, četrta je sredpostna, peta je tiha ali črna, ko zagrnejo vse križe po cerkvah, šesta pa je cvetna nedelja, zadnja pred velikim tednom in veliko nočjo.