Najdbe iz grobov ob cerkvi sv. Kancijana v Kranju hrani Gorenjski muzej. / Foto: Tomaž Lauko

Tri cerkve in obsežno grobišče

V prejšnjem prispevku smo predstavili presunljivo zgodbo zavetnikov kranjske župnijske cerkve, danes pa se bomo posvetili zanimivi zgodovini treh cerkvenih stavb, ki so si na mestu današnje župnijske cerkve sledile od 6. do 15. stoletja, kot se kažejo v rezultatih arheoloških izkopavanj in kasnejših primerjalnih študij.

Do arheoloških izkopavanj leta 1972 (Jože Kastelic, Vinko Šlibar, Andrej Valič) ob cerkvi sv. Kancijana in 1984 v notranjosti (Milan Sagadin) ni bilo znano, da se pod tlaki današnje cerkve in ob njej skriva eno najobsežnejših grobišč v srednji Evropi (več kot 1500 grobov iz časa od 7. do 18. stoletja, ko so pokopališče preselili na mesto današnjega Prešernovega gaja). Pod tlaki in ob cerkvi pa so bili odkopani tudi ostanki dveh, morda celo treh zgodnejših cerkvenih stavb. Morda treh pravimo zato, ker notranjost cerkve ni bila v celoti raziskana, precej neverjetno pa se zdi, da bi druga, predromanska cerkev vztrajala v mestu do gradnje sedanje triladijske, dvoranske gotske cerkve. Vendar za tako trditev za zdaj primanjkuje materialnih dokazov.

Ostanke zgodnjekrščanske cerkve, najverjetneje iz sredine 6. stoletja (ok. leta 550) in osmerokotne krstilnice (baptisterija) si je danes moč ogledati v zastekljenem prostoru pod tlakom med župnijsko cerkvijo in tržnico, kjer je urejena tudi kostnica. Za ogled povprašajte v Gorenjskem muzeju v Mestni hiši (Glavni trg 4). Ostanki predromanske cerkve iz zgodnjega srednjega veka (točnejša datacija zaradi pomanjkanja podatkov še vedno ni mogoča) niso vidni, saj so ostali pod cerkvenimi tlaki.

Mnogo podatkov o burni zgodovini Kranja in njegovih raznolikih prebivalcih po padcu rimskega imperija – od romaniziranih staroselcev, Gotov, Langobardov do Slovanov – so dala tudi arheološke raziskave omenjenega grobišča ob župnijski cerkvi ter številnih okoliških grobišč, o čemer pa tu zaradi pomanjkanja prostora ne moremo izčrpneje poročati. Vsekakor pa je treba poudariti, da so raziskave dovolj jasno pokazale, da se je poselitev v starem mestnem jedru Kranja kljub burnim časom ohranjala ves čas od antike do zgodnjega srednjega veka in dalje – oziroma kot pravi dr. Milan Sagadin: »Pojav grobov 7. in 8. stoletja ob najstarejši cerkveni stavbi v Kranju, ki očitno ohranjajo elemente staroselske materialne in duhovne kulture in obenem dokazujejo obstoj cerkve, je pomemben tudi za reševanje osrednjega vprašanja zgodnjesrednjeveške arheologije pri nas, in sicer vprašanja kontinuitete med pozno antiko in zgodnjim srednjim vekom.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 30. junij 2016 / 16:12

Bil sem mlad, željan akcije

»Za mnoge mlade fotografe je bilo to, da si bil vojni fotoreporter, takrat najvišja možna stopnja našega poklica, zato sem tudi sam pogrešal še več akcije,« se spominja Kranjčan Jurij Cigler, pred pet...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 27. september 2012 / 07:00

Anketa: Že zdavnaj bi morali rušiti

Dobra štiri leta po uvedbi vinjet bo Dars vendarle odstranil odvečne betonske otoke na cestninskih postajah. Kako na zapozneli Darsov ukrep gledajo vozniki, smo povprašali mimoidoče Kranjčane.

Zanimivosti / četrtek, 27. september 2012 / 07:00

Glasove Muce Copatarice ne počivajo

Med poletjem so spletle kar 227 parov copatk za novorojenčke.

Zanimivosti / četrtek, 27. september 2012 / 07:00

Sto let imajo elektriko

Soričan Lovro Pintar, poštar in gostilničar, je pred stoletjem prisluhnil nasvetom Janeza Evangelista Kreka in vaščane nagovoril, da so zgradili lastno elektrarno.

Zanimivosti / četrtek, 27. september 2012 / 07:00

Indijski večer z Ano Erjavšek

Članicam skupine Pogovor za dušo se je predstavila Ana Erjavšek, ki se je pred štirimi leti podala na študij plesa v Indijo.

Gorenjska / četrtek, 27. september 2012 / 07:00

Ne bodo izkoristili predkupne pravice

Železniki - Občinske svetnike v Železnikih je presenetila nameravana prodaja Toplarne. Svoj delež namreč želijo prodati tri ključna podjetja: Alples, Niko in Domel. Občina kot ena o...