Ločani so dobrega zdravja

Celo odličnega ob dejstvu, da je zdravstvo povsod na Gorenjskem v primerjavi z ostalim v Sloveniji podhranjeno, da je manj zdravnikov, medicinskih sester in tudi bolniških postelj na prebivalca, smo slišali na predstavitvi raziskave Zdravje v občini, ki jo je za vso Slovenijo opravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Škofja Loka – Zdravstveno varstvo je sicer samo eno od meril o stanju zdravja držav­ljanov, ki so jih v raziskavi strnili v 35 kazalnikov. Raziskavo, ki zajema 212 občin v Sloveniji in je prva, ki je izvedena za občine, je v Škofji Loki predstavila prim. Alenka Hafner, dr. med., iz kranjske enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Povedala je, da so izsledki raziskave namenjeni odločevalcem v občinah, da bi skupaj z ostalimi dejavniki poskrbeli za krepitev zdravja svojih prebivalcev.

Podlaga za strategijo zdravstva

Podatki iz raziskave jim dajejo možnost načrtovanja strategij na področju zdravja. O tem od lani resneje razmišljajo tudi v občini Škofja Loka, je dejal župan Miha Ješe, občina pa se bo aktivneje vključila v načrtovanje zdravstvenega varstva na pobudo zdravnikov iz tamkajšnjega zdravstvenega doma, ki zaradi kadrovske in prostorske stiske vse težje delajo. Strateški pristop k zdravju pa zahteva tudi pričakovano večanje števila prebivalcev (priseljevanja in naravnega prirasta) in tudi večji delež starejšega prebivalstva.

Večja skrb pomoči na domu

Alenka Hafner je opozorila na zanimive ugotovitve o Gorenjski, ki na številnih področjih odstopa od slovenskega povprečja. Tako je denimo pri bolniških odsotnostih kar 16 gorenjskih občin na boljšem od slovenskega povprečja: od šestih občin so na vrhu tri gorenjske: Preddvor, Železniki in Žirovnica. Škofja Loka sicer ni nikjer povsem v vrhu, a večinoma značilno odstopa od slovenskega povprečja. Tako so denimo na področju zdravstvenega stanja in umrljivosti ugotovili, da je delež prebivalcev občine, ki so svoje zdravje ocenjevali kot dobro, višji od slovenskega povprečja. Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev je trajala povprečno 11 koledarskih dni na leto, v Sloveniji pa 13,7 dneva. Delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, je bil nižji od slovenskega povprečja, za sladkorno bolezen prav tako. Nižja je tudi stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi, višji pa sta stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka pri starejših ljudeh in stopnja umrljivosti zaradi samomora. Manj razveseljiv je tudi podatek, da je delež uporabnikov pomoči na domu nižji od slovenskega povprečja, med 18 gorenjskimi občinami je po tem kazalcu Škofja Loka šele na 13. mestu. Manj kot odstotek prebivalstva je deležen pomoči na domu, po resoluciji o socialni varnosti 2013 do 2020 pa naj bi bilo zajete 3,5 odstotka ciljne populacije. Tega področja se bodo morali v občini Škofja Loka resno lotiti.

Pri Svitu in Dori jih sosedje prehitevajo

In še nekaj podatkov s področja dejavnikov tveganja za zdravje in preventive: telesni fitnes otrok je bil v občini Škofja Loka višji od slovenskega povprečja. Delež kadilcev je bil 16-, v Sloveniji pa 24-odstoten. Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah je bila 2 na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 1,8. Delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji je bil blizu slovenskemu povprečju. Odzivnost v Programu Svit – presejanju za raka debelega črevesa in danke je bila 70, v Sloveniji pa 60,4 odstotka, v programu Zora (za raka materničnega vratu) je bila 76,7, v Sloveniji pa 71,3 odstotka. Na tem področju jih močno prehitevajo v sosednjih občinah Žiri, Železniki, Gorenja vas - Poljane, ki v Sloveniji izrazito odstopajo.

Poleg pomoči na domu naj bi v Škofji Loki v prihodnje izboljšali tudi preventivne dejavnosti. Alenka Hafner opozarja na dejavnosti, ki so na voljo v zdravstveno-vzgojnih centrih (na Gorenjskem jih deluje sedem), kjer so prebivalcem na voljo izobraževanja, svetovanja, delavnice s področja zdravja, v prihodnje pa jih nameravajo še nadgraditi, zlasti s področjem duševnega zdravja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 11. februar 2021 / 00:27

Priprave na Dobrote slovenskih kmetij

Kranj – V Minoritskem samostanu na Ptuju bo ob koncu maja tradicionalna, že 32. državna razstava Dobrote slovenskih kmetij, na kateri bodo predstavili kmečke prehranske izdelke, ki jih bodo še pred...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 5. april 2013 / 07:00

Čistilne akcije kadar koli v aprilu

Škofja Loka - V občini Škofja Loka so se odločili, da spomladanske akcije čiščenja zaradi slabega in nestanovitnega vremena ne bodo več prestavljali s sobote na soboto, ampak lah...

Kamnik / petek, 5. april 2013 / 07:00

Kamnik bus odslej do Arboretuma

Kamnik - Mestni turistični avtobus Kamnik bus, ki vozi od lanskega poletja, je med Kamničani naletel na zelo dober odziv, zato so se na Občini Kamnik, v Zavodu za turizem in špor...

Šport / petek, 5. april 2013 / 07:00

Jeseničani tudi v prihodnji sezoni brez Ebel lige

Pogovori s potencialnimi partnerji niso obrodili sadov, zato so se v HD Jesenice odpovedali misli o sestavi profesionalnega moštva za Ebel ligo.

Kronika / petek, 5. april 2013 / 07:00

Oborožen rop Delavske hranilnice

V petek ob 11.10 je zaenkrat še neznani storilec oropal poslovalnico Delavske hranilnice na Jesenicah. Po naših neuradnih informacijah naj bi odnesel okoli 2900 evrov.

GG Plus / petek, 5. april 2013 / 07:00

Odkrili novo črno gradnjo

Črnograditeljskim aferam v Sloveniji ni videti konca: komaj se je zaradi črne gradnje poslovil nekdanji minister Igor Maher, že je medijski prostor zapolnila zgodba o domnevni črni gradnji Vitoslava T...