Sabina Rekar / Foto: Gorazd Kavčič

Upoštevati želje in sposobnosti

Mladi naj si izberejo izobraževalni program, ki ga bodo zmogli oziroma jih res veseli, pred vpisom v srednjo šolo svetuje šolska pedagoginja in pomočnica ravnateljice v Osnovni šoli Toneta Čufarja Jesenice Sabina Rekar.

Na podlagi česa se otroci odločajo za vpis v določeno srednjo šolo?

"Odvisno od otroka do otroka; mi jim poskušamo podati čim več informacij, potem pa zelo različno izbirajo, nekateri glede na nasvete staršev, drugi glede na informacije, ki jih dobijo na dnevih odprtih vrat po šolah in informativnih dnevih. Nekateri se ozirajo tudi na mnenja prijateljev, a se trudimo, da je tega čim manj, saj mora biti odločitev čim bolj individualna. Učenec mora izbrati tisto, kar ustreza njegovim sposobnostim in željam."

Ali otroci znajo že tako zgodaj prepoznati svoje močne lastnosti?

"Na žalost ne, znajo našteti svoja šibka področja, pri močnih pa se morajo kar potruditi, da jih poiščejo."

Na kakšen način jim je mogoče pomagati, da jih prepoznajo?

"Uporabljamo razne vprašalnike, med drugim imajo na voljo program Kam in kako, izpolnijo lahko tudi test posebnih interesov, pomagamo jim tudi prek individualnih pogovorov."

Kako jim lahko svetujete oziroma jim pomagate pri sprejemanju končne odločitve?

"Najprej jim ponudimo čim več splošnih informacij, potem rešujejo teste, na koncu pa poskušamo na podlagi osebnega pogovora zožiti izbor šol, na katere bi se želeli vpisati. Nekateri odločitev sprejmejo zelo hitro, že jeseni, drugi pa še na informativnih dnevih zbirajo informacije o več programih in z odločitvijo počakajo vse do vpisov v aprilu."

Kateri poklici so med otroki najbolj priljubljeni?

"Zdravstveni tehnik in vzgojitelj predšolskih otrok predvsem med dekleti, med fanti pa tudi poklici s področja strojništva. Pri izbiri nadaljnjega šolanja še vedno najbolj odločilno vpliva bližina šole, ki naj bi jo obiskovali."

Ali imajo učenci že v devetem razredu pred očmi tudi svoj prihodnji poklic ali mogoče z izbiro gimnazije želijo odložiti to odločitev še vsaj za štiri leta?

"Nekateri imajo že zelo natančno začrtano poklicno pot, a kljub temu ni nujno, da si čez štiri leta ne bodo premislili. Tisti, ki so že zelo odločeni glede poklica, se po navadi vpisujejo bolj v tehniške programe."

V zadnjem času se veliko govori o deficitarnih poklicih. Koliko to vpliva na odločitev za določeno šolo?

"Ne vpliva, seznama deficitarnih poklicev niti ne pogledajo, čeprav jim povem zanj. Menim, da bi se pri tem morali bolj vključiti starši in sodelovati pri predstavitvah, pogovorih ..."

Kdaj se učenci obrnejo na vas oziroma v katerih primerih najpogosteje potrebujejo pomoč pri sprejemanju odločitev glede nadaljnjega šolanja?

"Nekaj časa samo srkajo informacije, ko prihajam k njim v razred. Nekateri potem že zgodaj sprejmejo odločitev, tisti, ki se ne morejo odločiti, pa januarja in februarja pridejo trkat na moja vrata. Najtežje je, ko ob izpolnjevanju vprašalnikov odgovarjajo samo, česa ne želijo. Če vsaj malo vedo, kaj bi radi počeli, jim lahko pomagaš, sicer je to precej težje. Sploh pri dekletih, ki imajo še manj izbire pri poklicnih programih kot fantje."

In kako potem ravnate v takih primerih?

"Skupaj pripravimo ožji izbor šol, ki so jim na voljo, potem jih napotim še na dneve odprtih vrat in informativne dneve, nato pa se je treba odločiti. Treba se je zavedati, da imajo nekateri tudi nerealne želje glede na svoj učni uspeh. Pri nas sploh Avstrija velja za neke vrste obljubljeno deželo. A na leto se v katero od avstrijskih šol vpišeta zgolj eden do dva dijaka."

Kaj torej svetujete mladim, ki so se znašli pred eno izmed zelo pomembnih izbir v svojem življenju?

"Naj si izberejo program, ki ga bodo zmogli, pa mogoče potem nadaljujejo po korakih naprej, oziroma naj izberejo res tisto, kar jih veseli."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / četrtek, 8. februar 2024 / 08:40

Država bi porušila prostore podjetja

Država pripravlja državni prostorski načrt za celovito ureditev platoja Karavanke. Predlog pa je neprijetno presenetil podjetje Conditus, ki ima na tem območju prostore za proizvodnjo Blejskih kremšni...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 8. februar 2017 / 23:46

Cerar na Prešernovem smenju poudaril pomen kulture in ustvarjalcev

Kranj se je na današnji kulturni praznik znova vrnil v čas Franceta Prešerna. Tradicionalni, že 15. Prešernov smenj je odprl premier Miro Cerar, ki je poudaril pomen kulture. »Naš Prešeren bo živ in s...

Preddvor / sreda, 8. februar 2017 / 20:35

Josipinke prepevajo četrt stoletja

Preddvor – Ženski pevski zbor Josipine Turnograjske Društva upokojencev Preddvor letos praznuje 25 let delovanja. Ob jubileju in v počastitev kulturnega praznika pripravljajo koncert, ki bo v nedel...

Naklo / sreda, 8. februar 2017 / 20:34

Kumerdejevo priznanje za Osnovno šolo Naklo

Ljubljana – Na ponedeljkovi slovesnosti v Ljubljani so podelili priznanja Blaža Kumerdeja za odlično partnerstvo pri razvoju in uvajanju novosti v vzgojno-izobraževalnih ustanovah v sodelovanju z Z...

Rekreacija / sreda, 8. februar 2017 / 18:36

Prazgodovinsko gradišče

Marija Snežna na Gradišču (478 m) in Zjat (456 m) – Gradišče, ki je v času turških vpadov predstavljalo tudi utrjen tabor, kamor se je pred zavojevalci zateklo okoliško prebivalstvo. Kraški gozd, razg...

Kronika / sreda, 8. februar 2017 / 18:27

Prisegla prva generacija pomožnih policistov

Tacen – V petek je v Tacnu zapriseglo 56 novih pomožnih policistk in policistov, ki so uspešno končali 280-urno usposabljanje iz policijske taktike in oborožitve, policijskih pooblastil, uporabe bo...