Vse najboljše, Sonček
Štirideset let Sončka – Gorenjskega društva za cerebralno paralizo je predsednica društva Mojca Velkavrh Žižek obdala z besedami: »Štirideset let je od imenitne ideje, ki je vzniknila med pravimi ljudmi, ki niso ubirali uhojenih poti in ki so imeli dovolj širok pogled, da so povezali stroko in starše.«
Kranj – Med imeni, ki jih je predsednica Sončka – Gorenjskega društva za cerebralno paralizo Mojca Velkavrh Žižek imenovala za ta izjemni prispevek pri razvoju društva, sta zakonca Veličkovič, prim. Tatjana Dolenc Veličkovič je tudi častna predsednica društva in častna članica Zveze Sonček, ter Adolf Mrak. V četrtek so se na odru Prešernovega gledališča s priznanjem zahvalili sodelavki Silvi Bajde, ki je zadnjih dvajset let močno zaznamovala delo društva na več področjih, s šopkom pa so se člani zahvalili tudi predsednici Mojci Velkavrh Žižek za njeno predanost.
Sonček – Gorenjsko društvo za cerebralno paralizo je bilo ustanovljeno kot prvo tovrstno društvo v Sloveniji. Dejavnost je bila v prvem desetletju usmerjena predvsem v organiziranje šole za starše, šole za smučanje, potekali so plavalni tečaji, jahanje, šola računalništva, telovadba, plesni tečaji ... Društvo je zaslužno za organiziranje šolske kolonije, v katero so otroci odhajali brez spremstva staršev. Zaživela je zamisel o fondu igrač, organizirali so likovno razstavo del otrok s cerebralno paralizo, izdajali glasilo, se učili računalništva, plavali z olimpijci ... Danes se v Sonček na Gorenjskem vključuje, posredno in neposredno, več kot petsto ljudi. Vsako leto društvo izvede tri šole smučanja, tri šolske kolonije, tabor mladostnikov in vsaj dve šoli za starše. Lani so na različnih lokacijah realizirali več kot tisoč sto dni aktivnosti. Poleg tega je vse leto organizirana hipoterapija na hipodromu pri Medvodah ter plesna srečanja za odrasle. Od jeseni lanskega leta društvo izvaja tudi program osebne asistence, ki ga delno financira ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.
Gorenjsko društvo je bilo skupaj z mariborskim tudi pobudnik za ustanovitev nacionalne organizacije, Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije v letu 1983. Tudi prvi predsednik zveze je bil Gorenjec Adolf Mrak. Dolgoletno sodelovanje med gorenjskim društvom in Razvojno ambulanto za Gorenjsko je še vedno vzorčen primer za večino drugih društev. Odlično je še vedno sodelovanje med Gorenjci in Štajerci, povabilu na praznovanje jubileja se je odzvala Lidija Šestak Zorič, predsednica mariborskega društva Sonček in podpredsednica Zveze Sonček, ki se je Gorenjcem še posebej zahvalila, ker so postavili zametek tako pomembne organizacije, ki je danes avtoriteta na področju cerebralne paralize.
Na odru Prešernovega gledališča je nagovorom sledila čudovita predstava Razstava src v izvedbi gledališke skupine Sonček Maribor. Avtor besedila in režiser gledališke igre je Rok Vilčnik, igrali so člani Sončka – Mariborskega društva za cerebralno paralizo ter uporabniki in zaposleni Zveze Sonček – Enote VDC Maribor. K predstavi so prispevali tudi producentka Lidija Šestak Zorič, mentorica igralske skupine Zlatka Ornik, glasbeni opremljevalec Sebastijan Duh ter z izvirnimi kostumi in scenografijo Neva Vrba.
Praznovanje je bila priložnost za veliko zahvalo vsem, ki so sončkom pomagali in še vedno pomagajo – strokovno, finančno, s prostovoljnim delom in z moralno podporo. »Toliko dobre volje, smeha, toliko pozitivne energije je pri vas kljub težkim okoliščinam. Drage sončice, dragi sončki, izjemno ponosen sem na vas,« je povedal kranjski župan Boštjan Trilar, ki jih rad obišče. Odprtost za drugačnost pelje društvo v peto desetletje, novim izzivom in uresničevanju srčnih projektov naproti, pa so sklenili sončki.