Včeraj ponovni tehnični pregled
Center za ravnanje z odpadki Mala Mežakla še vedno nima uporabnega dovoljenja, v koncesionarju EKOGOR ga pričakujejo še ta mesec. Stanovalci še naprej opozarjajo na problem smradu.
EKOGOR-ju je okoljska inšpekcija naložila, da mora vse uskladiščene količine odpadkov odstraniti do konca maja letos.
Jesenice – V Centru za ravnanje z odpadki (CERO) Mala Mežakla še vedno ne poteka biološka predelava odpadkov, mešane komunalne odpadke že od začetka lanskega leta zgolj skladiščijo. Nakopičeni kupi odpadkov pa povzročajo neznosen smrad, opozarjajo prebivalci, ki živijo neposredno pod deponijo. V družbi EKOGOR, ki ima koncesijo za mehansko-biološko predelavo odpadkov, zagotavljajo, da bo težav konec, takoj ko bodo pridobili uporabno dovoljenje, na osnovi katerega bodo odpadke vendarle začeli tudi biološko predelovati. Tehnični pregled je sicer Upravna enota Jesenice skupaj s člani strokovne komisije opravila že sredi decembra, a ker so ugotovili nekaj pomanjkljivosti, uporabnega dovoljenja in s tem odločbe o poskusnem obratovanju niso izdali. Ponoven tehnični pregled so opravili včeraj, je potrdila načelnica Upravne enote Jesenice Alenka Burnik. Direktor EKOGOR Ivan Hrženjak je zagotovil, da so vse pomanjkljivosti odpravili in dovoljenje pričakujejo v kratkem. S tem bodo začeli biološko predelovati uskladiščene »težke frakcije«, uporabno dovoljenje pa bo omogočilo tudi izvoz »lahke frakcije« na sosežig v Avstrijo in na Madžarsko.
Na smrad že dalj časa opozarja Simona Demšar, ki živi tik pod deponijo. »Težav nimamo samo prebivalci neposredno pod deponijo, saj je na spletnem omrežju Facebook v skupini Proti smradu z Male Mežakle že več občanov zapisalo svoje izkušnje s smradom, ki z deponije sega vse od Hrušice pa do hokejske dvorane Podmežakla,« je povedala. Problem naj bi bil v tem, da kupi skladiščenih odpadkov niso pokriti. »Upravljavce občasno pozovemo, naj ga bolje pokrijejo in s tem preprečijo uhajanje smradu, ki se širi do hiš pod deponijo in celo globlje v mesto. Kup je višji kot pobočje Male Mežakle, zato plinu, ki nastaja pri gnitju, ni težko 'steči' v dolino,« opozarja Demšarjeva.