Zgodba za sedanjost
V Osnovni šoli Šenčur januarja in februarja gostijo potujočo razstavo o Ani Frank, s pomočjo katere pripovedujejo njeno življenjsko zgodbo.
Potujoča razstava je nastala v sklopu mednarodnega projekta Hiše Ane Frank iz Amsterdama, pri katerem v Sloveniji sodelujejo Muzej novejše zgodovine, nizozemsko veleposlaništvo ter Zveza slepih in slabovidnih Slovenije. Učencem in obiskovalcem razstave želijo predstaviti osebno zgodbo Ane Frank ter jo povezati s celotnim dogajanjem v času druge svetovne vojne in tudi lokalno zgodovino.
V središču razstave je življenjska zgodba Ane Frank in njen slavni dnevnik, ki ga je pisala med drugo svetovno vojno, ko se je morala kot Judinja skupaj s svojo družino in znanci zateči v skrivališče. Razstava že dve leti potuje po Sloveniji. Posebnost razstave je, da po njej vodijo učenci, stari toliko, kot je bila Ana v času njenega doživljanja vojne. V Osnovni šoli Šenčur se je za to nalogo v okviru dvodnevnega usposabljanja pod vodstvom Monike Montanič iz Muzeja novejše zgodovine usposobilo šest učencev, je pojasnila mentorica razstave v šenčurski šoli Vilma Nečimer. Po razstavi tako obiskovalce popeljejo: Aleksander Krevh, Nina Sodnik, Manca Gostan Zevnik, Ana Remic, Teja Bobnar in Tanja Kuhar. Skozi izkušnje mladega dekleta in njeno zgodbo predstavijo tudi druge dogodke iz časa druge svetovne vojne. Zgodba se odvije skozi 33 panojev, na katerih spremljamo tako razmere v takratni Nemčiji, ki so pripeljale do vzpona nacizma, kot osebno življenjsko zgodbo Ane Frank do njene prezgodnje smrti v taborišču. Obenem se razstava navezuje na še danes aktualne teme, kot so diskriminacija, kršenje človekovih pravic, empatija ... Eden od panojev je tako namenjen tudi deklaraciji o človekovih pravicah, da bi mlade spodbudili k razmišljanju o tej tematiki.
Razstavo si bo v šolski avli mogoče ogledati do 10. februarja, za voden ogled pa se je po besedah Vilme Nečimer treba vnaprej prijaviti. Po razstavi bodo obenem popeljali vse učence njihove šole od tretjega razreda dalje.