Šteli ptice ob vodah
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je pretekli konec tedna organiziralo tradicionalno štetje vodnih ptic. Tovrstno popisovanje po vsem svetu poteka že petdeset let, v Sloveniji skoraj tri desetletja.
Na vsakokratnem štetju v Sloveniji naštejejo povprečno nekaj več kot 51 tisoč vodnih ptic, ki pripadajo šestdesetim različnim vrstam. Največ jih je na števnem območju Drave. Na območju Zgornje Save na vsakoletnem januarskem štetju naštejejo okoli šest tisoč ptic oziroma 25 različnih vrst.
Radovljica – Tudi pretekli konec tedna je okoli 250 prostovoljcev iz vse Slovenije sodelovalo na tradicionalnem januarskem štetju vodnih ptic, najobsežnejšem sistematičnem organiziranem popisu ptic, ki ga v Sloveniji že dvajset let organizira Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Sloveniji. »Osnovni cilj štetja vodnih ptic je spremljanje zimskih populacij vodnih ptic in zbiranje informacij, ki prispevajo k ohranjanju njihovih populacij in mokrišč,« je povedal ornitolog Tomaž Mihelič. »V svetovnem merilu akcijo že od leta 1967 koordinira organizacija Wetlands International, v popisu sodeluje več kot sto držav sveta. V Sloveniji je v januarsko štetje vključenih 250 popisovalcev,« pojasnjuje Mihelič.
Kot pravi, je razlog za zimsko štetje predvsem dejstvo, da so ptice ob vodah pozimi relativno stacionarne, in ker jih sočasno štejejo po vsej Evropi, lahko ornitologi precej natančno ocenijo, kakšno je stanje ptičjih populacij.
»Stanje je glede na dosedanje podatke stabilno, število nekaterih vrst celo narašča, na primer kormoranov, ki so pri nas avtohtona ptica in ki sedaj tukaj tudi gnezdijo. Očitno se pozna odsotnost lova, ki je v preteklosti nekatere vrste ptic praktično zdesetkal. Število velikih belih čapelj je tako zaradi zaščite po Evropi v zadnjem času zelo naraslo, kar kaže na to, da se je na nekatere vrste v preteklosti izvajal pritisk, ki ga nismo niti slutil,« pravi Mihelič, pri tem pa opozarja, da se v zadnjih letih zelo zmanjšujejo populacije ptic kmetijske krajine.
Na vsakokratnem štetju v Sloveniji naštejejo povprečno nekaj čez 51 tisoč vodnih ptic, ki pripadajo šestdesetim različnim vrstam. Skupaj je bilo v preteklih dvajsetih štetjih v Sloveniji zabeleženih 99 vrst vodnih ptic – 32 vrst v vseh štetjih, 59 v vsaj polovici štetij. Najštevilnejše vrste pri nas so: mlakarica, ki predstavlja povprečno štirideset odstotkov vseh ptic, sledijo liska, rečni galeb, kormoran, rumenonogi galeb in labod grbec, na Gorenjskem mlakarica, sledijo sive čaplje, kormorani, veliki žagar, povodni kos ...
Največ ptic, štirideset odstotkov vseh, preštejejo na števnem območju reke Drave, na območju Zgornje Save pa povprečno dobrih šest tisoč osebkov (25 vrst). Vseh ugotovljenih vrst na območju Zgornje Save doslej je 54. Rezultati letošnjega tedna bodo načeloma znani že konec tega tedna.