Turbulence v besedi in sliki
V Razstavnem paviljonu Jugovic v Spodnjih Bitnjah so združevali poezijo in likovno umetnost. Ob predstavitvi pesniške zbirke Sprehajanke skozi turbulence avtorice Brede Konjar so odprli še razstavo likovnih del akademskega slikarja Zmaga Puharja, ki je zbirko likovno opremil.
Beseda preglasna neprimerna prenapeta beseda polni svet tišine osamljenega ega da prekleta izleže se zalega podtaknjena med mojstrovine kjer jo prešine jeza bes kleveta (Breda Konjar)
Kranj – Avtorska likovna oprema z ilustracijami, risbami, grafikami, tudi fotografijami je zelo pogosta sopotnica knjižnih izdaj poezije. Bolj poredko pa pesniške zbirke dopolnjujejo slike na platnu. Tokrat v svoji peti pesniški zbirki z naslovom Sprehajanke skozi turbulence pesnica Breda Konjar sodeluje s slikarjem Zmago Puharjem. Konjarjeva piše od mladosti, objavljati pa je začela v zrelih letih. »Samokritika je premalo, čutila sem potrebo po kritični presoji, izmenjavi mnenj, komentarjev, sugestij, predvsem pa sem imela željo po pesniški rasti v spopadanju z različnimi pesniškimi oblikami, kot so prosti verz, sonet, kvartine, prizmat, haiku, tanka, peterostišje …« Po tem, da da svoje pesmi v branje ponudi tudi drugim in s tem bogati tudi samo sebe, pove Breda Konjar. Od leta 2011, ko je prvo zbirko Pesmi miselnih pohajkovanj izdala v samozaložbi in ob tem še zbirko izštevank, ugank in pesmi za otroke, je kasneje pri založbi Narava izdala še zbirko pesmi Na krilih besed in za njo še ponovno zbirko za otroke z naslovom Za iskrice v očeh. »Poezija je nekaj posebnega, uporabna v dobrem in slabem, je kot ena od odej, ki pomagajo prekriti ali pa izpostaviti močna doživetja,« še dodaja avtorica pesmi, ki je vesela sodelovanja z Zmagom Puharjem.
»Z Bredo sva dobra znanca, in ko me je povabila k sodelovanju, sem bil takoj zato. Izbrala je šest miniatur z abstraktnimi motivi v tehniki akrilne barve na papirju,« je povedal Zmago Puhar, ki je ob predstavitvi zbirke pripravil tudi razstavo svojih del. Prvi po letu 2014, ko se je predstavil v Škofji Loki. Poleg slik iz zbirke je tokrat razstavil predvsem dela iz zadnjega obdobja. Med drugim nas vzradostijo motivi očiščenih morskih krajin, njegovih duhovitih ribjih pogledov s človeškimi značaji, del razstave je namenjen geometrijskim abstrakcijam, s kolaži pa se podaja tudi v nadrealistične krajine, kamor bi si sam želel. Pa ne samo on. Ne manjkajo tudi njegove aluzije na rojstno mesto Kranj in Prešerna, navduši pa nas tudi slika Novi svet. »Iz starih avstroogrskih zemljevidov sem naredil kolaž zemeljske oble, kot jo najdemo v atlasu, le da so kontinenti nekoliko drugačne razporejeni in tvorijo nekakšen novi svet,« razloži Puhar.
V družinskem podjetju Steklarstvo Jugovic so pomagali pripraviti še en zanimiv kulturno-umetniški dogodek, čemur gre zagotovo vse priznanje.