Večgeneracijski center Gorenjske
Od prvega januarja letošnjega leta do konca septembra 2021 se izvaja projekt Večgeneracijskega centra Gorenjske, njegov vodilni partner je Ljudska univerza Kranj.
Kranj – Pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so zaključili javni razpis za sofinanciranje projektov večgeneracijskih centrov in z izbranimi izvajalci že podpisali pogodbe. Cilj razpisa je bil vzpostaviti mrežo 15 večgeneracijskih centrov, ki bodo izvajali petletne preventivne programe, namenjene socialnemu vključevanju ranljivih družbenih skupin in preprečevanju zdrsa v socialno izključenost. Izbrani projekti so enakomerno geografsko razpršeni po Sloveniji in na ta način omogočajo široko dostopnost. Sredstva za financiranje projektov se zagotavljajo v okviru proračuna, delno jih zagotavlja Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Skupna razpoložljiva višina sredstev za leta od 2017 do 2021 znaša 8.625.000 evrov. Večgeneracijskemu centru Gorenjske so dodelili 575 tisoč evrov, od tega prejmejo iz Evropskega socialnega sklada 459.999,98 evra, iz proračuna pa 115.000,02 evra.
Vodilni partner Večgeneracijskega centra Gorenjske je Ljudska univerza (LU) Kranj, preostali partnerji so LU Jesenice, zavod O iz Škofje Loke in LU Radovljica. Direktorica LU Kranj Mateja Šmid je omenila in pohvalila finančno soudeležbo več gorenjskih občin, kar je bil tudi pogoj javnega razpisa. Poleg Mestne občine Kranj in občin Jesenice, Škofja Loka in Radovljica so k projektu pristopile tudi občine Šenčur, Cerklje, Preddvor, Kranjska Gora, Bohinj, Gorje, Žirovnica in Bled. Aktivnosti bodo potekale v lokalnih okoljih, Šmidova je napovedala pestre in zanimive aktivnosti za udeležence, tudi pridobivanje novih spretnosti in znanj. »Pomembno je tudi povezovanje javnih institucij, nevladnih organizacij, občin ... in tu smo naleteli na zelo dober odziv,« je še dejala Šmidova.