Podražitev za zdaj ne bo
Decembra lani so s Pro Plusa sporočili, da so se odločili za spremembo distribucijskega modela svojih televizijskih programov. Tako bosta njihova programa Pop TV in Kanal A s 16. januarjem prenehala z oddajanjem prek digitalnega prizemnega omrežja (DTT). Kaj to pomeni za končnega uporabnika, torej gledalca?
Za gledalce, ki televizijske programe spremljajo izključno prek sobne ali strešne antene (razen satelitske), ogled programov Pop TV in Kanal A od ponedeljka ne bo več mogoč, ker bosta prenehala z oddajanjem prek digitalnega prizemnega omrežja (DTT). Programa bosta po novem vidna izključno prek sodobnih platform slovenskih operaterjev.
Ljubljana, Kranj – To pomeni, da za vse, ki programe spremljajo izključno prek sobne ali strešne antene, razen satelitske, ogled Pop TV in Kanala A od omenjenega datuma ne bo več mogoč. Iz leta v leto je namreč več gledalcev, ki Pro Plusove programe spremljajo na sodoben način: prek kabelskega, satelitskega ali optičnega priključka katerega od ponudnika teh storitev. »Razlog za to so bogatejša programska ponudba, boljša kakovost slike pa tudi zagotavljanje dodatnih storitev za gledalce, prilagojenih sodobnemu življenjskemu stilu in v skladu s tehnološkim napredkom na tem področju. Na primer: ogled vsebin z zamikom, spremljanje prek različnih platform, dostop do videoknjižnic,« pravijo na Pro Plusu. »Televizijski programi Pop TV, Kanal A, Kino, Brio in Oto ter vsi kanali v HD različici bodo od 16. januarja na voljo izključno prek tistih ponudnikov kabelskega in IPTV omrežja ter satelitske televizije, ki se bodo odločili za distribucijo naših vsebin v svojem sistemu.« V primeru, da bi gledalci s sobno ali strešno anteno imeli kakšna vprašanja o spremembi, so na Pro Plusu vzpostavili tudi klicni center z brezplačno telefonsko številko 080 28 42.
Obeta se razgibano obdobje prehoda
S svojo odločitvijo je Pro Plus rahlo razburil javnost in večina se je najprej odzvala nekako takole: če bom slučajno moral za programa plačevati, ju pač ne bom gledal. Prenehanje oddajanja signala 'po zraku' namreč s seboj prinaša tudi cenovne spremembe. Če ne takoj, pa sčasoma zagotovo. In kdo bo nosil posledice, operaterji ali gledalci? Zato smo naše (predvsem) največje telekomunikacijske in kabelske operaterje povprašali, kaj pravzaprav tovrstna sprememba prinaša za gledalca, za končnega uporabnika – nekoga, ki plačuje izbrani paket pri izbranem operaterju. Se bo ta podražil ali ne in kaj storijo operaterji v primeru, če uporabnik njihovih storitev reče: Hvala, programov ne bomo več gledali.
Pri gorenjskem kabelskem operaterju Tele-TV Kranj pravijo, da prenehanje oddajanja na DVB-T (to je z oddajnikov RTV) seveda prinaša tudi posledice, saj mora po naši zakonodaji operater za prenašanje katerihkoli programov po kablu do uporabnikov imeti dovoljenje izdajatelja. Ta ga seveda izda največkrat proti plačilu. In v tem primeru trenutno to pomeni okrog pet evrov na naročnika, ki bo sicer lahko različna od operaterja do operaterja, odvisno od tega, kako bo operater s tem stroškom ravnal v nadaljevanju. »Brez dvoma se nam v letu 2017 obeta razgibano obdobje prehoda na plačljive programe ali oglede za plačilo.«
Poslovne skrivnosti in akcijske ponudbe
Telekom Slovenije je z družbo Pro Plus sklenil dogovor: »Vsi programi navedene medijske hiše bodo našim naročnikom na voljo tudi v prihodnje. Podrobnosti sklenjenega dogovora zaradi varovanja poslovne skrivnosti ne razkrivamo. Zaenkrat se za naše naročnike nič ne spreminja, medtem ko vam prihodnjih poslovnih odločitev zaradi konkurenčne občutljivosti ne moremo vnaprej razkriti.« Podobno pravijo tudi na T-2: »Z medijsko hišo Pro Plus imamo urejeno poslovno razmerje tudi po prenehanju prizemskega oddajanja, kar našim naročnikom zagotavlja nemoteno spremljanje televizijskih programov medijske hiše Pro Plus.« Tudi pri Telemachu bodo obstoječi naročniki njihovih storitev programe medijske hiše Pro Plus v prihodnje spremljali nemoteno in brez dodatnega doplačila, saj so programi že vključeni v njihove osnovne programske sheme pri storitvi Total TV ter pri Telemachovi kabelski in digitalni televiziji. Za nove uporabnike pa so pripravili akcijsko ponudbo storitev, kakršnihkoli podražitev paketov zaradi ukinitve oddajanja programov Pop TV in Kanal A prek strešnih in sobnih anten pa trenutno ne načrtujejo. Enako velja za Si.mobil oziroma Amis: ta trenutek se ne bo nič spremenilo. Pop Tv, Kanal A in Brio bodo ostali v prvi programski shemi, medtem ko gresta Kino in Oto v višjo programsko shemo. Kot drugi poslovnega sodelovanja s posameznimi partnerji ne komentirajo, kot vedno pa bodo uporabnike o spremembah na področju produktov in storitev v skladu z zakonodajo tudi v prihodnje ustrezno obveščali. »Za uporabnike stalno pripravljamo številne nove celovite produkte in jim tako omogočamo brezskrbno uporabo storitev interneta, telefonije, mobilne telefonije in televizije ne glede na to, kje, kdaj in na kateri napravi jih želijo uporabljati.«