Gozdarji s srcem in dušo
Zavod za gozdove je v petek podelil priznanja zaposlenim za izjemno vestno in prizadevno delo. Iz kranjske območne enote je priznanje dobil Miran Hafner, iz blejske pa Alojz Budkovič.
Minister Dejan Židan: »Zaposleni v zavodu so s prizadevnim delom dosegli, da je težko stanje zaradi žledoloma in kasnejšega napada podlubnikov obvladljivo ter da se ukrepi in sanacijski načrt kvalitetno izvajajo.«
Kranj, Bled – Zavod za gozdove Slovenije vsako leto podeli priznanja najbolj skrbnim lastnikom gozda ter izjemno vestnim in prizadevnim delavcem zavoda. Medtem ko je lastnikom priznanja za leto 2016 podelil decembra v Planinskem muzeju v Mojstrani, pa je bila podelitev priznanj zaposlenim v zavodu v petek na sedežu zavoda v Ljubljani, kjer se je zbranim pridružil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan. Priznanja je prejelo šestnajst delavcev zavoda, iz vsake organizacijske enote po eden.
Iz blejske območne enote zavoda je priznanje dobil gozdar načrtovalec Alojz Budkovič. Kot so v zavodu zapisali v obrazložitev k priznanju, je Lojz, kot ga kličejo sodelavci, svojo gozdarsko poklicno pot začel na Tolminskem, od koder je po nekaj letih prišel v domače bohinjske gozdove, kjer je bil v Gozdnem gospodarstvu Bled vodja priprave proizvodnje. Že leto dni po reorganizaciji gozdarstva je iz GG-ja prešel v zavod za gozdove in prevzel enega najlepših revirjev, to je revir Rudno polje na Pokljuki, kjer je bil gozdar vse do konca leta 2012, ko je prevzel mesto gozdarskega načrtovalca. »Gozd se zanj ne začne pri vzniku in konča pri hlodu ob kamionski cesti. Tako opevano sonaravno gospodarjenje in mnogonamenska vloga gozdov zanj nista zgolj teorija, on je to na Pokljuki tudi uresničeval,« so zapisali v zavodu in dodali, da je predlani in lani ob rednem delu pomagal bohinjskim gozdarjem tudi pri sanaciji poškodovanih gozdov. Alojza zelo zanima zgodovina gorenjskih gozdov, iz gore papirjev je izluščil pomembno zgodovinsko gradivo, ki ga je zavod predal Gornjesavskemu muzeju in Arhivu Republike Slovenije. Še posebej ga zanima proučevanje prve svetovne vojne, v revirju na Pokljuki je odkril rezervno linijo soške fronte, pri tem pa je nekaj strelskih jarkov restavriral in opremil z informacijsko tablo.
Iz kranjske območne enote zavoda za gozdove je priznanje prejel Miran Hafner, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo. Kot so zapisali v zavodu, ima Miran široko strokovno znanje s področja gozdarstva, lovstva in prosto živečih živali, njegova specialnost pa je proučevanje vpliva ekoloških dejavnikov na razširjenost jelenjadi. Napisal je številne strokovne in znanstvene članke, je tudi avtor knjige o zgodovini, ekologiji in upravljanju jelenjadi na Slovenskem ter knjige z naslovom Varovanje in urejanje življenjskega okolja divjadi. Lani je skupaj s sodelavci veliko časa in energije vložil v izdelavo analize o objedenosti gozdnega mladja v Sloveniji. Izvaja tudi tečaje za lovski izpit in usposabljanje za lovske čuvaje, veliko je v stiku z upravljavci lovišč Gorenjskega lovsko-upravljavskega območja. Prosti čas namenja raziskovalnemu delu in opazovanju prosto živečih živali v naravi.