Turizem lani podiral rekorde
Tudi v letu 2016 so našteli več kot deset milijonov prenočitev, kar je več od evropskega povprečja. Turisti vse bolj dajejo prednost aktivnemu oddihu, kulturnemu turizmu, kulinariki ter neokrnjeni naravi destinacije.
Po neprečiščenih podatkih so na Bledu v prvih enajstih mesecih v primerjavi z lanskim letom zaznali več kot 10-odstotno rast prenočitev. Vključno z novembrom so tako v 11-mesečnem obdobju zabeležili 386.536 gostov ter skupno 851.437 prenočitev.
Bled – Slovenski turizem je tudi v lanskem letu beležil rekordne številke. »Na letni ravni bomo ponovno presegli mejo deset milijonov prenočitev. V prvih enajstih mesecih beležimo za 12 odstotkov več prihodov tujih turistov in deset odstotkov več tujih prenočitev, s čimer se slovenski turizem uvršča nad evropsko povprečje,« so zadovoljni na Slovenski turistični organizaciji, kjer poudarjajo, da je turizem tudi v Sloveniji pomembna gospodarska panoga, ki v bruto družbeni produkt prispeva blizu 13 odstotkov, predstavlja osem odstotkov celotnega izvoza in okoli štirideset odstotkov izvoza storitev.
Z dobrimi rezultati se ponašajo tudi slovenske občine in destinacije. »Po neprečiščenih podatkih so na Bledu v prvih enajstih mesecih v primerjavi z lanskim letom zaznali več kot 10-odstotno rast prenočitev. Vključno z novembrom so tako v 11-mesečnem obdobju zabeležili 386.536 gostov ter skupno 851.437 prenočitev. Novembra so na Bledu zabeležili 16.449 gostov ter 27.246 prenočitev, kar je več kot 10-odstotna rast.«
Kot pravi Eva Štravs Podlogar, državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT), so odlični rezultati prihodov in prenočitev turistov napoved rekordnega turističnega leta. »Pozitivni rezultati pomenijo, da so prizadevanja tako slovenskega gospodarstva kot MGRT in Slovenske turistične organizacije (STO) obrodila sadove. Na MGRT bomo tudi v prihajajočem letu postavljali temelje razvoja slovenskega turizma. Z novim letom vstopamo v novo strateško obdobje, pridobili bomo Strategijo trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021, sprejet bo nov zakon o spodbujanju razvoja turizma, ki bo uvedel precej novosti, novelirali bomo zakon o gostinstvu ...« je napovedala in ob tem poudarila, da so odstotki rasti slovenskega turizma odraz dobrega sodelovanja vseh.
Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije, ob tem poudarja, da uvrstitve Slovenije med najbolj atraktivne destinacije kažejo, da postaja naša država vse zanimivejša. »Rast prepoznavnosti, ugleda in zaželenosti si obetamo tudi v letu 2017, ko bo odločanje gostov za Slovenijo spodbujal tudi nov spletni portal slovenia.info, v celoti prilagojen novim digitalnim navadam sodobnih turistov. Še več razlogov za obisk jim bodo tudi v letu 2017 ponujali inovativni turistični produkti, ki nastajajo z znanjem, izkušnjami in ustrezno trženjsko in komunikacijsko podporo.«
Med ključnimi aktivnostmi STO bodo tako nadaljnji razvoj trajnostnega turizma, razvoj kakovostnih, avtentičnih, inovativnih turističnih produktov z visoko dodano vrednostjo, prizadevanja za doseganje višjih prihodkov v turizmu in naslavljanje gostov z višjo kupno močjo. »Sodobni turisti se namreč vse bolj zanimajo za edinstvena in avtentična doživetja v netradicionalnih destinacijah, prednost pri izbiri pa dajejo destinacijam z višjo stopnjo varnosti. Turisti vse bolj dajejo prednost aktivnemu oddihu, kulturnemu turizmu, kulinariki ter neokrnjeni naravi destinacije. Izrazit je trend povečanega zavedanja sodobnega turista o pomenu trajnostnega turizma, kar za slovenski turizem zagotavlja posebno konkurenčno priložnost,« so še prepričani na STO.