Novi prostori za kulturnike
V zadnjih dneh preteklega leta je Zveza kulturnih društev Kranj v uporabo prevzela prostore pri vodnjaku na Glavnem trgu.
Kranj – Zvezi kulturnih društev Kranj (ZKD) je bila konec minulega leta ponujena možnost najema lokala nekdanje trgovine Nogavičar, ki je v lasti podjetja Tekstil, d. d., Ljubljana, kar so v zvezi z veseljem sprejeli. Gre za dve večji sobi, del skladišča in sanitarije v izmeri 81,35 kvadratnega metra, za katere bodo plačevali štiristo evrov mesečno s tem, da bodo v prvi polovici leta najemnine še oproščeni. »Vesela sem, da smo končno dobili tudi svoje prostore, ki bodo velika podpora ljubiteljskim društvom, vključenim v našo zvezo, in tudi sicer kranjski kulturi, hkrati pa bomo lahko okrepili tudi svoje delovanje. Župan je obljubil nekaj dodatnih sredstev v ta namen, pri ministrstvu za kulturo pa bomo kandidirali tudi za eno delovno mesto,« je povedala predsednica ZKD Kranj, Mija Aleš, v zadnjih letih zagotovo prva dama kranjske ljubiteljske kulture, ki si prizadeva za boljši položaj kulturnih društev v mestu in širše.
Zveza kulturnih društev Kranj (ZKD) sicer deluje na območju Mestne občine Kranj, vanjo je vključenih 74 kulturnih društev, pridružuje pa se ji tudi osem društev iz Cerkelj, 12 iz Naklega, 11 iz Preddvora, 16 iz Šenčurja in dve z Jezerskega. Skupaj je to kar 123 članov, kar pomeni, da Zveza pokriva skoraj polovico društev, skupin ali sekcij celotne gorenjske regije. ZKD društva že sedaj obvešča o pomembnih pravnih in knjigovodskih spremembah v novih prostorih pa bo mogoče za takšna pojasnila občasno angažirati tudi strokovnjake za individualna ali skupinska srečanja. Izobesili bodo mesečni koledar dogodkov, razstavili odličja, ki jih društva za svoje uspehe dosegajo po vsem svetu, dodaja Aleševa, da bodo organizirali posvete po posameznih sekcijah, od pevskih, folklornih do likovnih, fotografskih … S pogovori bodo izmenjali dobre prakse in izkušnje ter se bolje seznanili tudi s težavami, s katerimi se društva v delovanju srečujejo.
Kot je ob odprtju še povedala Mija Aleš, je ZKD Kranj ena večjih in aktivnejših v državi, vzorno pa sodeluje tudi z JSKD Slovenije, kjer je v vlogi podpredsednice nadzornega sveta, hkrati pa predseduje tudi v nadzornem svetu kranjske izpostave JSKD, ki jo uspešno vodi Vladimir Brlek. »Mestna občina Kranj kot tudi občine Cerklje, Jezersko, Naklo, Preddvor in Šenčur ter njihovi župani razumejo pomen ljubiteljske kulture in jo podpirajo. Še več podpore, jasno vizijo in sodelovanje pa si želimo tudi s strani Zavoda za turizem in kulturo,« je še povedala.
Za dobro kulturniško letino so ob odprtju prostorov koledovali tudi člani Folklorne skupine Društva upokojencev Naklo, v nadaljevanju pa je pod vodstvom Aleša Gorjanca zapel še MePZ Musica Viva, ki je lani praznoval 70 let obstoja in delovanja.