Slovenski dragonci

Slovenska konjenica (2)

Prvi slovenski konjeniki kosezi so z reformo leta 828 izgubili veliko pravic in s frankovsko nadoblastjo postali samo še posestniki. Podložni so bili nemškim fevdalcem, ki so dobili v najem posestva in s tem bili obvezani, da so morali na vladarjev vpoklic priti z vojaki na konjih, dobro oboroženi in opremljeni, poleg rednih fevdalnih vojakov je bila tudi večina oboroženih podložnikov.

Kralj Oton je vpoklical svoje konjenike, da so se udeležili bitke z Madžari pri Ausburgu leta 955, kjer jih je premagal. Tako so se slovenski konjeniki pod svojimi fevdalci prvič prisilno udeležili bitke pod tujim vladarjem in bili prisiljeni, da se je tako nadaljevalo stoletja.

Še najbolj so se približali slovenski kneževini in s tem slovenski konjenici celjski knezi s svojo kneževino. Vojne s Turki se je udeležil tudi celjski knez Urlik II in bil v Beogradu leta 1456  zahrbtno umorjen. Ker niso imeli potomca, so njihova posestva prešla v habsburško last, ki so okrepili svojo oblast, slovenski konjeniki pa so se morali dalje boriti pod tujo zastavo.

Bitko leta 1866 s Prusi pri Koniggradcu je Avstro-Ogrska izgubila, čeprav je že v začetku njihova konjenica premagala prusko, ker so imeli zastarele puške še s polnjenjem spredaj. Zato je leta 1867 poleg ostalih rodov vojske reorganizirala predvsem konjenico. Težko konjenico kirisirjev je ukinila, to vlogo so prevzeli dragonci, ki so dobili poleg pušk s polnjenjem zadaj tudi nove uniforme, zelene so zamenjali z rdečimi kapami, svetlo modrimi bluzami in rdečimi hlačami. Dalje so še ostali huzarji in ulanci.

Leta 1873 se je 5. konjeniški polk preselil iz Gradca v Maribor in se preimenoval v Štajersko-koroški-kranjski dragonski polk št. 5. V prvi svetovni vojni je sodeloval v konjeniških bitkah na ruski fronti in doživel velike izgube pri naskoku utrjenih položajev, saj so glavno vlogo odigrale strojnice, ki so kosile konjenike. Leta 1916 pa se je frontalno bojevanje konjenikov popolnoma ukinilo, ko so se pojavili minometi.

Dne 18. oktobra 1918 je prenehala obstajati Avstro-Ogrska. Nekdanji avstro-ogrski major Rudolf Maister, ki so ga kasneje povišali v generala, je takoj s prostovoljci zaščitil severno mejo. Pridružili so se mu tudi dragonci slovenskega rodu in tako je nastala slovenska konjenica, še v avstro-ogrskih uniformah (slika), ki je sodelovala na koroški fronti in pri pohodu v Prekmurje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 7. januar 2009 / 07:00

Dunajska borza vložila tožbo na Vrhovno sodišče

Dunaj, Ljubljana - Dunajska borza je na Vrhovno sodišče vložila tožbo in predlog za začasno vrnitev glasovalnih pravic na Ljubljanski borzi, ki jih je Dunajski borzi decembra z o...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 7. julij 2016 / 23:40

Opremili gasilska društva

Za nakup kompletov opreme za prve posredovalce v sedmih gasilskih društvih je Mestna občina Kranj namenila 23 tisoč evrov.

Rekreacija / četrtek, 7. julij 2016 / 23:39

Najtežji, a tudi najlepši

V nedeljo se je v deževnem vremenu odvil deseti Maraton Alpe Scott. Eno izmed najlepših in najtežjih gorskih kolesarskih preizkušenj pri nas sta dobila Gorenjca Uroš Komac in Tina Brelih.

Razvedrilo / četrtek, 7. julij 2016 / 23:38

Zasluži si le najboljše

V nedeljo je vstop med abrahamovce v družbi svoje družine, prijateljev in sodelavcev praznoval Brane Tičar - Gašper iz Nove vasi pri Preddvoru.

Razvedrilo / četrtek, 7. julij 2016 / 23:13

Fički na divjem zahodu

Idilični ranč na Lužah so v sproščenem kantrijevskem vzdušju preplavili legendarni fički, dobre volje pa ni manjkalo tudi v prenovljeni Kavarni Dvor ter v Medenem vrtu, ki je praznoval že pet sladkih...

Nasveti / četrtek, 7. julij 2016 / 23:08

O srečnem zakonu, III.

6. Poizkušajta se pogovoriti, kako vplivata drug na drugega. Vsak od naju daje varne ali nevarne signale in namige drugim možganom, ki stalno in neodvisno od naše volje preverjajo, ali je neko deja...