Novost: proge na Pokljuki so plačljive
Preverili smo, kje na Gorenjskem v teh dneh lahko tečete na smučeh. Proge so urejene v Planici, Ratečah in na Pokljuki, kjer je glavna novost, da je njihovo uporabo treba plačati. Včeraj so proge odprli tudi v Medvodah, kjer jih zaračunavajo že nekaj let.
Kranj – Letošnja zima s snegom za zdaj še ni radodarna, niti v višje ležečih krajih ne. Kljub temu so ponekod na Gorenjskem uredili proge za tek na smučeh, ki so prekrite z umetnim snegom.
Dnevna karta na Pokljuki pet evrov
Proge so bile najprej urejene na Pokljuki, kjer so že tekmovali najboljši biatlonci na svetu. Po tekmah so jih odprli tudi za rekreacijo, urejene imajo za obe tehniki teka. Glavna novost pa je, da je uporabo biatlonsko-tekaških prog na območju Športnega centra Triglav Pokljuka od 16. decembra treba plačati. Dnevna vstopnica stane 5 evrov, tedenska 25 evrov in letna 75 evrov. Otroci do 12. leta lahko proge uporabljajo brezplačno. Dolžina proge je trenutno okrog štiri kilometre. Vozovnico kupite na blagajni v hotelu Center.
Uvedba kart na Pokljuki je med nekaterimi povzročila nejevoljo. V javnosti je zaokrožilo tudi anonimno pismo, katerega avtorica je zapisala, da je zaračunavanje uporabe prog po njenem mnenju »gnilo, podlo in predvsem nepremišljeno« in da je prepričana, da se bo zaradi tega obisk Pokljuke zmanjšal in da upravljavec športnega centra s to potezo uničuje turizem in šport na Gorenjskem. Na Pokljuki se s tem ne strinjajo. »Komentarji velike večine so, da je ta poteza edina pametna in logična. Kar se tiče zaračunavanja prog, bi lahko to naredili že pred leti po zaključku operacije, pa smo namenoma počakali. Popolnoma logično je, če upravljamo in vzdržujemo proge in s tem nosimo stroške, da določen del le-teh kot podjetje, kot gospodarski subjekt dobimo nazaj. Proge vzdržujemo dnevno, trenutno v dolžini okrog štirih kilometrov. Ura teptalca je okrog sto evrov. Tudi Rogla in Medvode zaračunavajo uporabo prog, ne vem, zakaj bi bila Pokljuka pri tem izjema, glede na dejstvo, da se vsi skupaj ukvarjamo z gospodarsko dejavnostjo. Ta korak naprej pri upravljanju s Pokljuko podpira tudi Občina Bohinj. Pet evrov je minumum za takšno kvaliteto prog, za te dolžine in tudi za okolje, v katerega prihajajo. Na turizem pri nas to ne bo imelo nobenega negativnega vpliva,« je pojasnil direktor Centra Pokljuka Mitja Valič. Tudi na Pokljuki si želijo, da bi čim prej zapadel naravni sneg, da bi lahko uredili še več kilometrov prog. Razmišljajo pa tudi o uvedbi parkirnine. »Mislim, da bo do tega prišlo še letošnjo zimo. Pridobivamo še ustrezna soglasja pri Triglavskem narodnem parku, povezana s postavitvijo parkomata. Občina ta ukrep pozdravlja. Gre za enega od korakov pri celovitem urejanju parkirnega režima na celotnem platoju Pokljuke, kjer občina vodi usklajene aktivnosti. Lokalna skupnost to podpira,« še pravi Valič. Na vprašanje, ali bo to pomenilo, da bo rekreativec, ki bo prišel na Pokljuko na tek na smučeh, moral plačati še parkirno, pa odgovarja: »Nismo tukaj, da bi od ljudi pobirali samo denar, kot nekateri mislijo. Smisel zime na Pokljuki je, da ljudje pridejo in se rekreirajo. Naš primarni cilj je, da zagotavljamo delovanje Športnega centra Pokljuka. Če bo in ko bo uveden še plačljiv parkirni režim, govorim samo za območje, ki ga upravljamo, ne pa tudi za ostala območja, bo uporabnik naših kapacitet imel tudi brezplačno parkiranje.«
V Medvodah odprtje včeraj, mogoč tudi večerni tek
V načrtu je še ena novost, in sicer uvedba kombiniranih vozovnic za Pokljuko in Medvode. Trenutno to še ni mogoče. V Medvodah sicer pospešeno izdelujejo umetni sneg. »Proge bomo odprli jutri, in sicer dolžine od petsto do osemsto metrov za obe tehniki teka. Pospešeno izdelujemo umetni sneg še naprej, tako da računamo, da bi bila prihodnji teden proga dolga dva kilometra,« je v ponedeljek pojasnil Klemen Svoljšak iz NŠD Medvode. Cene bodo letos imeli nespremenjene, kar pomeni pet evrov za dve uri, za pet obiskov dvajset evrov, za 15 petdeset evrov, vstopnica za večerni tek bo šest evrov. »V teh dneh, ko obratuje krajša proga, bodo cene nižje,« je dejal Svoljšak, glede plačevanja uporabe prog tudi za tek na smučeh pa dodal: »Tisti, ki hoče imeti urejeno progo, urejeno parkirišče in možnost uporabe stranišč in drugih prostorov, bo plačal in prišel. Takšnih rekreativcev je vedno več. Ljudje so glede tega vedno bolj ozaveščeni. Ni samoumevno, da so proge urejene. Vse to je velik strošek.«
V Planici brezplačno, plača pa se parkirnina
Uporabe prog pa ne zaračunavajo v Planici, kjer so v podzemni garaži nordijskega centra na progi dolžine petsto metrov, ki je bila speljana v treh etažah, tekli že celo poletje in jesen. »Obisk je bil tudi zaradi manjše reklame skromnejši, od septembra naprej, ko so začeli trenirati, je bil obisk dober, sploh novembra in prve dni decembra, ko ni bilo možnosti za trening zunaj, je bila garaža zelo dobro obiskana. Na treningu so bili iz sosednjega Trbiža, bilo je nekaj Avstrijcev, naši tekmovalci, prihajali pa so tudi rekreativci. Smo se pa letos še učili, kako optimalno vzdrževati sneg in zato na začetku junija pogoji niso bili najboljši. Kasneje smo stvari optimizirali in proga je bila dejansko enakovredna tej, ki je sedaj zunaj. Znova bo odprta od junija prihodnje leto,« je pojasnil Jure Žerjav, vodja Nordijskega centra Planica. Sneg so iz garaž zvozili na zunanje proge. »Imamo okrog dva kilometra proge, narejene tudi za rekreativce za obe tehniki teka, računamo pa, da bo v nekaj dneh podaljšana na 2,5 kilometra. Proge niso plačljive, vsakdo, ki pride v Planico, je dobrodošel. Edini strošek je parkirnina, 2,5 evra za ves dan,« je še dodal Žerjav.
Brezplačno tudi v Ratečah
Za začetnike in tiste rekreativce, ki raje tečejo na lažjih progah, je najprimernejši obisk prog v Ratečah, pri trgovini in restavraciji Ponca. »Trenutno imamo urejeno progo v dolžini 1600 metrov za obe tehniki teka, ki je namenjena vsem rekreativcem, ki radi tečejo na smučeh. Ni plačljiva. V prihodnjih dneh jo bomo podaljšali še za 900 metrov, tako da bo skupna dolžina 2,5 kilometra. Pripravili smo jih skupaj z lokalno turistično organizacijo. Z obiskom smo zelo zadovoljni, še več rekreativcev pričakujemo v teh prazničnih dneh. Prihajajo iz cele Slovenije, iz Italije in Avstrije. Zanje je blizu in brezplačno,« je v soboto pojasnil Matej Soklič, direktor podjetja Ponca.
Manjkajo lažje proge
Odzivi ljubiteljev teka na smučeh na uvedbo plačljivosti uporabe nekaterih prog so različni. Še vedno pa je dejstvo, da je to neprimerljivo cenejši šport od na primer alpskega smučanja. Poleg tega ima vsak na izbiro, kam bo šel teč na smučeh. Jože Klemenčič, koordinator teka na smučeh pri Smučarski zvezi Slovenije, meni, da na dolgi rok zaračunavanje uporabe prog ne bo imelo vpliva na obisk: »Vsaka rekreacija, kar je organiziranega, se plača. Ti centri bodo tudi morali nekako živeti, da bodo proge urejene. Po drugi strani je to plus, ker če boš nekaj plačal, boš lahko tudi zahteval dobro urejenost prog in tudi centri bodo morali drugače razmišljati, da ni ravno vse dobro. V primerjavi s tujino pa so pri nas proge prekratke, drugi problem pa je, da imamo trenutno urejene večinoma le proge, ki so za splošno rekreacijo prezahtevne. To ni proga za rekreacijo, da si ne upaš spustiti po klancu navzdol.«